Workation – dlaczego warto wybrać się na wyjazd z zespołem?

Praca to miejsce, w którym spędzamy wiele godzin, i często wiąże się to z wieloma wyrzeczeniami. Dlatego też czasami warto wyrwać się z codziennej rutyny, a świetną okazją ku temu jest zespołowe workation, które ostatnimi laty znacznie zyskuje na popularności. Workation to nic innego jak wspólne spędzanie czasu na pracy, odpoczynku oraz integracji razem z innymi członkami działu czy teamu.  To po prostu czas łączący biznes z przyjemnością, dodatkowo pozwalający lepiej poznać się ze współpracownikami. W tym artykule przedstawimy kilka zalet, jakie przynosi workation.

Lepsza komunikacja

Komunikacja jest kluczem do sukcesu – to zdanie pewnie nie raz obiło ci się o uszy, i nic w tym dziwnego. Kiedy wiesz, jak dobrze ją wykorzystać, wszystkie procesy zostają usprawnione, współpracownicy lepiej się rozumieją, a skomplikowane zadania przechodzą na listę “gotowe” jedno po drugim. Workation jest świetną okazją, by popracować właśnie nad komunikacją. Podczas wyjazdu współpracownicy spędzają ze sobą znacznie więcej czasu, poznają się, a także budują relacje. Dzieje się to choćby podczas wspólnych obiadów czy wieczorów w pubie. Lepsza komunikacja i lepsze relacje przekładają się na efektywniejszą pracę, a tym samym korzystniejsze wyniki.

Workation działu Product Design w STX Next
Dział Product Design w STX Next podczas wspólnych szkoleń

Zwiększona motywacja

Dziś wiele osób decyduje się na pracę zdalną, która może łączyć się z poczuciem osamotnienia oraz brakiem motywacji. Workation świetnie temu przeciwdziała, gdyż podczas takich wyjazdów tworzy się poczucie bycia częścią zespołu. Kiedy pracownicy pracują i podróżują razem, jest bardziej prawdopodobne, że będą czuć się zmotywowani i zaangażowani do działania. Dodatkowo workation pozwala na zobaczenie wpływu swoich działań w pracy w czasie rzeczywistym. Workation może zatem prowadzić do zwiększenia produktywności i pozytywnej kultury pracy. W 2022 roku portal passport-photo.online przeprowadził badanie na Amerykanach, podczas którego 86% ankietowanych potwierdziło, że workation poprawiło ich produktywność.

Pobudzona kreatywność

Zespołowe workation wiąże się również ze zmianą krajobrazu i oderwaniem od codziennej rutyny. Może to być świetny czas na pomoc do wyjścia współpracowników z ich strefy komfortu, a także do pobudzenia ich kreatywności. Nowe środowisko i nowe bodźce to nowe pomysły i nowe spojrzenie na problemy. To świetne rozwiązanie dla zespołów, które na co dzień pracują nad kreatywnymi projektami, bo ich członkowie mogą wymieniać się pomysłami i wspólnie tworzyć jeszcze lepsze rozwiązania.

Workation działu People & Culture w STX Next
Workation działu People & Culture w STX Next

Rozwinięte umiejętności

Workation to także świetny czas na rozwój umiejętności pośród uczestników. Bywa i tak, że zespoły są rozrzucone po wielu miastach czy nawet krajach, a takie spotkanie można wykorzystać na przeprowadzenie warsztatów czy szkoleń. Taki wyjazd to okazja do skorzystania z szerszej definicji słowa “praca”, dlatego też warto skupić się nad jej innymi aspektami niż codzienne obowiązki. Wszelkiego rodzaju warsztaty i szkolenia, które nierzadko są częścią workation, pozwolą ci popracować nad twoimi umiejętnościami. W głównej mierze będą to umiejętności miękkie, ale przecież nic nie stoi na przeszkodzie, by pójść w technikalia czy inne specjalistyczne aspekty twojej pracy.

Workation – podsumowanie

Podsumowując, workation jest świetnym sposobem na zbudowanie relacji w zespole, szczególnie gdy na co dzień współpracownicy wybierają home office. Wspólne wyjazdy mogą pozytywnie wpływać m.in. na:

  • poprawę komunikacji zespołowej
  • zwiększoną motywację do pracy
  • większą kreatywność
  • rozwinięte umiejętności

Miłego podróżowania!

Przeczytaj również

Najciekawsze w Bez kategorii

Jak zostać Data Engineering Specialist?

Data Engineering to istotna część nauki o danych. Obejmuje gromadzenie, przechowywanie, przetwarzanie i zarządzanie danymi, aby uczynić je zrozumiałymi i użytecznymi dla osób zajmujących się nimi naukowo i innych – członków projektu czy klientów. W miarę jak nauka o danych zyskuje na znaczeniu w różnych branżach, rośnie również zapotrzebowanie na wykwalifikowanych inżynierów i inżynierki danych […]

Jak stworzyć projekt w Django? Jakie popularne aplikacje korzystają z tego frameworka?

Witaj w drugiej części tutoriala do Django. Dowiesz się z niej, jak stworzyć prosty projekt przy użyciu tego frameworka, a także zobaczysz, jakie popularne aplikacje, z których korzystasz na co dzień, są na nim oparte. Jeśli natomiast obce jest Ci pojęcie Django, odsyłamy do poprzedniej części poradnika. Jak skonfigurować podstawowy projekt lub aplikację Django Zanim […]

Czym jest Django i jak go używać – cz. 1

Jeśli jesteś entuzjastą tworzenia oprogramowania przy użyciu Pythona i chcesz rozpocząć przygodę z budowaniem stron internetowych, Django może być narzędziem, które pomoże Ci zrealizować Twoje cele. Jest to jeden z najpopularniejszych frameworków Pythona, w którego wbudowane są doskonałe rozwiązania dla prawie każdego zadania, na które można się natknąć podczas tworzenia stron internetowych. Oznacza to, że […]

Czytaj więcej

Kontakt

Masz pytania?