Jak zostać Data Engineering Specialist?

Data Engineering to istotna część nauki o danych. Obejmuje gromadzenie, przechowywanie, przetwarzanie i zarządzanie danymi, aby uczynić je zrozumiałymi i użytecznymi dla osób zajmujących się nimi naukowo i innych – członków projektu czy klientów. W miarę jak nauka o danych zyskuje na znaczeniu w różnych branżach, rośnie również zapotrzebowanie na wykwalifikowanych inżynierów i inżynierki danych (Data Engineer/Data Engineering Specialist). W dzisiejszym wpisie przedstawimy podstawowe kroki, które możesz podjąć, aby rozpocząć pracę w tej roli.

Edukacja i umiejętności Data Engineering Specialist

Przede wszystkim musisz mieć solidne podstawy w dziedzinie informatyki, matematyki i statystyki. Stopień licencjata z informatyki, inżynierii lub pokrewnej dziedziny jest zazwyczaj minimalnym wymogiem. Jeśli masz tytuł magistra w dziedzinie nauki o danych, informatyki lub inżynierii oprogramowania – masz już przewagę nad innymi kandydatami.

Oprócz formalnego wykształcenia należy posiadać też kilka umiejętności technicznych – biegłość w językach programowania, takich jak Python, Java, SQL i Scala, a także doświadczenie z technologiami big data, np. Hadoop, Spark i Kafka. Kluczowa jest również znajomość platform cloud computing. Przykładami mogą być AWS, Azure i Google Cloud.

Doświadczenie i projekty

Data Engineering to jedna z tych dziedzin, w których bez doświadczenia będzie trudno zostać dobrym specjalistą. Poszukaj staży lub stanowisk, na których będziesz mieć możliwość zdobycia niezbędnej wiedzy i realnego doświadczenia. W niektórych organizacjach, np. w STX Next, oferowane są również specjalne bootcampy i programy mentorskie, które znacznie to ułatwiają. Możesz również pracować nad osobistymi projektami, aby zbudować swoje umiejętności i stworzyć portfolio, a następnie by zaprezentować je potencjalnym pracodawcom

Pamiętaj też, że uczestnictwo w hackathonach, konferencjach technicznych i meetupach oraz udział w projektach open-source to świetne sposoby na zdobycie doświadczenia i nawiązanie kontaktów z innymi inżynierami danych.

Certyfikaty

Zdobycie certyfikatów może pomóc Ci wyróżnić się wśród innych kandydatów i kandydatek. Możesz je uzyskać w zakresie AWS, Hadoop lub Spark. Aczkolwiek przewaga na rynku pracy to nie wszystko. Certyfikaty pomogą Ci być na bieżąco z najnowszymi trendami i technologiami, co jest kluczowe w tej szybko rozwijającej się dziedzinie.

Networking i kooperacja

Budowanie silnych relacji z innymi inżynierami danych i naukowcami pomoże Ci uczyć się z ich doświadczeń, zdobyć nowe spojrzenie na branżę. Możliwości jest dużo. Możesz pracować nad projektami grupowymi lub uczestniczyć w konkursach dotyczących inżynierii danych. Ważne, by mieć kontakt z tą społecznością i czerpać z niej wiedzę. Warto!

Umiejętności miękkie

Nie tylko technikalia są tu ważne. Komunikacja, rozwiązywanie problemów, praca w zespole i zarządzanie projektami to umiejętności uznawane za miękkie, ale są niemniej istotne, niż solidne techniczne podstawy. Dlaczego? Projekty z zakresu Data Engineering bywają złożone i angażują osoby z różnych dziedzin, dlatego umiejętność efektywnej komunikacji z członkami zespołu jest kluczowa. Nie sposób jest wytłumaczyć danego problemu bez dobrych skilli komunikacyjnych i umiejętności wyjaśniania skomplikowanych problemów.

Jeśli masz doświadczenie w zarządzaniu projektem, masz kolejny atut. Projekty związane z inżynierią danych mogą być czasochłonne i obejmować wiele zadań i terminów. Efektywne zarządzanie czasem i umiejętność priorytetyzowania zadań jest niezbędna, aby zapewnić, że projekty zostaną ukończone na czas i nie przekroczą budżetu.

Nieustanny rozwój jako Data Engineering Specialist

To absolutny obowiązek każdej osoby pracującej w obszarze inżynierii danych. To szybko rozwijająca się dziedzina, a nowe technologie i metodologie pojawiają się cały czas. Bycie na bieżąco z najnowszymi trendami i osiągnięciami jest również niezbędne. Zapewni ci ono konkurencyjność na rynku pracy i wnoszenie realnej wartości do swojej organizacji. Dlatego warto trzymać rękę na pulsie – uczestniczyć w konferencjach, warsztatach i szkoleniach, ale też czytać publikacje i blogi branżowe.

Podsumowanie

Chcąc zacząć pracę jako Data Engineering Specialist, musisz mieć zarówno umiejętności techniczne, jak i miękkie, zdobyć praktyczne doświadczenie i nieustannie się rozwijać. Ważny jest również kontakt ze społecznością. Networking, czyli kontakt z innymi profesjonalistami, współpraca przy projektach i zaangażowanie w naukę i rozwój swoich umiejętności. Powodzenia!

Przeczytaj również

Najciekawsze w Bez kategorii

Workation – dlaczego warto wybrać się na wyjazd z zespołem?

Praca to miejsce, w którym spędzamy wiele godzin, i często wiąże się to z wieloma wyrzeczeniami. Dlatego też czasami warto wyrwać się z codziennej rutyny, a świetną okazją ku temu jest zespołowe workation, które ostatnimi laty znacznie zyskuje na popularności. Workation to nic innego jak wspólne spędzanie czasu na pracy, odpoczynku oraz integracji razem z […]

Jak stworzyć projekt w Django? Jakie popularne aplikacje korzystają z tego frameworka?

Witaj w drugiej części tutoriala do Django. Dowiesz się z niej, jak stworzyć prosty projekt przy użyciu tego frameworka, a także zobaczysz, jakie popularne aplikacje, z których korzystasz na co dzień, są na nim oparte. Jeśli natomiast obce jest Ci pojęcie Django, odsyłamy do poprzedniej części poradnika. Jak skonfigurować podstawowy projekt lub aplikację Django Zanim […]

Czym jest Django i jak go używać – cz. 1

Jeśli jesteś entuzjastą tworzenia oprogramowania przy użyciu Pythona i chcesz rozpocząć przygodę z budowaniem stron internetowych, Django może być narzędziem, które pomoże Ci zrealizować Twoje cele. Jest to jeden z najpopularniejszych frameworków Pythona, w którego wbudowane są doskonałe rozwiązania dla prawie każdego zadania, na które można się natknąć podczas tworzenia stron internetowych. Oznacza to, że […]

Czytaj więcej

Kontakt

Masz pytania?