Czym jest Django i jak go używać – cz. 1

Jeśli jesteś entuzjastą tworzenia oprogramowania przy użyciu Pythona i chcesz rozpocząć przygodę z budowaniem stron internetowych, Django może być narzędziem, które pomoże Ci zrealizować Twoje cele. Jest to jeden z najpopularniejszych frameworków Pythona, w którego wbudowane są doskonałe rozwiązania dla prawie każdego zadania, na które można się natknąć podczas tworzenia stron internetowych. Oznacza to, że przy użyciu Django możesz pisać kod szybciej i działać nad projektami jeszcze efektywniej.

Nawet największe firmy programistyczne na świecie, takie jak Instagram czy Spotify, korzystają z Django. Istnieją więc spore szanse, że ten framework pomoże Ci spełnić wszystkie Twoje potrzeby związane z tworzeniem stron internetowych.

W związku z tym przygotowaliśmy łatwy do zrozumienia, pełen informacji, a co najważniejsze, użyteczny tutorial do Django w trzech częściach. Najpierw szczegółowo przyjrzymy się podstawowym pojęciom związanym z Django. Następnie dowiesz się czym jest ten framework oraz dlaczego warto rozważyć użycie go w swoich projektach. Pokażemy też kilka praktycznych przykładów.

Czym są frameworki do aplikacji webowych? Czym jest Django?

Zanim odpowiemy na pytanie, czym jest Django, warto zrozumieć, czym tak naprawdę jest sam framework.

Frameworki to zbiory modułów używanych do uproszczenia budowania stron internetowych. Dzięki pogrupowaniu modułów, tworzenie aplikacji lub stron internetowych od zera staje się o wiele łatwiejsze z użyciem frameworków. W ten sposób zaledwie jedna osoba może tworzyć zaawansowane technologicznie strony internetowe, posiadające funkcje takie jak obsługa uwierzytelniania, formularze kontaktowe, panele zarządzania i administratora, itd.

Innymi słowy, jeśli budujesz stronę od zera, używając jedynie języka programowania, musisz samemu stworzyć wszystkie poszczególne elementy. Framework jednak ma je wbudowane, więc Twoje zadanie ograniczy się do odpowiedniej konfiguracji, tak by dopasować ją do strony.

Django to darmowy wysokopoziomowy framework napisany w Pythonie, działający na zasadzie open-source. Stworzyli go Adrian Holovaty i Simon Willson w 2005 roku. Posiada on ogromną kolekcję klas, bibliotek i modułów, których można używać we własnych projektach.

Dzięki temu, że Django stworzyli doświadczeni programiści, ma on na celu przyspieszenie procesu rozwoju, a także sprzyja pragmatycznemu projektowaniu. Co za tym idzie, dzięki niemu można zaoszczędzić sporo czasu. Pomoże on Ci bowiem skupić się na pisaniu aplikacji bez zbędnych rozpraszaczy.

Co więcej, jeśli zastanawiasz się, czy Django jest stworzony dla backendowców czy frontendowców, to odpowiedź jest prosta. Twórcy zaprojektowali go z myślą deweloperach frontendowych.

Jako że Django powstał przy użyciu Pythona, jego język szablonów jest wygodny i prosty w nauce, nawet dla tych, którzy przyzwyczaili się do pracy w HTML-u. Niemniej jednak, jest on również bardzo elastyczny i rozszerzalny, co pozwala na ulepszanie języka szablonów w zależności od potrzeb.

Kluczowym punktem jest to, że Django jest niesamowicie wartościowym frameworkiem przy pracy w Pythonie nad aplikacjami internetowymi lub projektowaniem stron internetowych.

Dlaczego warto używać Django? 4 świetne cechy

By odpowiedzieć na pytanie, dlaczego warto używać Django, trzeba najpierw zrozumieć unikalne cechy tego frameworka.

Szybki rozwój

Podstawowym celem stworzenia Django było umożliwienie programistom budowania aplikacji w krótszym czasie. Warto tu wspomnieć, że jest to główna cecha większości frameworków. Jednak Django oferuje znacznie więcej niż przyspieszenie fazy wdrażania projektu, co wyróżnia go na tle konkurencji.

Bardzo często dzieje się tak, że małe zadania, takie jak tworzenie plików serwerowych dla każdej operacji, a następnie łączenie ich, pochłaniają połowę czasu oraz budżetu dla programistów. Mimo to, trzeba traktować je jako w pełni integralne składniki w pełni działającej strony internetowej. Django upraszcza programistom tego rodzaju pracę dzięki dwóm założeniom.

Po pierwsze, założenie szybkiego rozwoju Django pozwala programistom na wykonywanie wielu iteracji w tym samym czasie bez konieczności zaczynania od zera. Po drugie, założenie “Don’t Repeat Yourself”, czyli “Nie Powtarzaj Się” pozwala programistom na ponowne wykorzystanie istniejącego już kodu tyle razy ile chcą dla innego projektu lub stworzenie dodatkowych funkcji dla tego samego projektu.

W związku z tym programiści mogą spędzić mniej czasu na pracy nad mniejszymi zadaniami i skupić się bardziej na tworzeniu unikalnych funkcji dla swoich stron internetowych. Dodatkowo mogą oni dostarczyć projekt na rynek o wiele szybciej.

Zwiększone bezpieczeństwo

Stwierdzenie, że Django jest niezwykle bezpieczny byłoby niedopowiedzeniem. Bezpieczeństwo tego frameworka wykracza poza wszystkie podstawowe funkcje bezpieczeństwa. 

Prawda jest taka, że programiści czasami zwlekają z wykonaniem drobnych zadań. Kiedy jednak tworzysz aplikację internetową od zera, szczególnie w krótkim czasie ze względu na zbliżające się deadline’y, wiąże się to z ryzykiem, że przez nieuwagę moduł będzie podatny na zagrożenia.

Tradycyjnie takie luki w bezpieczeństwie pozostawiane były dla programistów backendowych, którzy musieli się z nimi uporać. Django natomiast posiada system bezpieczeństwa, który domyślnie je wypełnia w procesie rozwoju. Oznacza to, że możesz spać spokojnie, wiedząc, że Django wykona swoją robotę.

Nawet jeśli nie możesz od razu potwierdzić jakości i bezpieczeństwa pracy, które oferuje Django, po prostu zapytaj o nie programistę backendowego. Powszechne problemy bezpieczeństwa, z którymi radzi sobie ten framework to cross-site scripting, clickjacking i SQL injection.

Na koniec warto dodać, że Django oferuje szybki rozwój bez naruszenia bezpieczeństwa. Ten framework często wypuszcza nowe łatki, które chronią Twoje dane. Ponadto szybko wykrywa luki w zabezpieczeniach i często ostrzega inne frameworki. Zazwyczaj trudno jest osiągnąć taki poziom bezpieczeństwa na tak dużą skalę za pomocą wysokopoziomowego kodu wykorzystującego inne technologie.

Duża uniwersalność

Django jest uniwersalnym frameworkiem, który może być użyty do stworzenia zróżnicowanych aplikacji w różnych obszarach. Świetnie sprawdza się w realizacji projektów różnej wielkości i objętości – bez względu na to czy chcesz zbudować aplikację internetową o dużym obciążeniu, czy prostą stronę internetową.

Chociaż logiczna struktura projektu Django i architektura MVT (o której więcej za chwilę) mogą czasami wydawać się dość ograniczające, to tak naprawdę framework ten wyposażony jest w dodatkowe funkcje i oferuje solidne podstawy, które można wykorzystać do stworzenia aplikacji obsługujących duży ruch i ogromną ilość danych. Dodatkowo jest to oprogramowanie wieloplatformowe, co oznacza, że możesz oprzeć swój projekt na Linuksie, Macu lub PC – którykolwiek będzie pasował Ci najbardziej.

Co więcej, Django można zintegrować z prawie każdą istniejącą już technologią, a także z tymi, które dopiero pojawią się na rynku. W końcu musi być jakiś powód, dla którego Django nazywany jest narzędziem przyszłości w tworzeniu stron internetowych – działa z niemal wszystkimi głównymi bazami danych. Możesz pracować z wybraną bazą dla Twojego projektu lub nawet używać kilku z nich jednocześnie.

Firmy na całym świecie używają Django do tworzenia różnorodnych aplikacji, takich jak serwisy społecznościowe, systemy zarządzania treścią, naukowe programy obliczeniowe itd.

Świetna dokumentacja

Django opiera się języku programowania, który pod względem składni zbliżony jest do języka angielskiego. Dzięki temu jest on stosunkowo łatwy do opanowania, co jest jednym z głównych powodów, dla których wielu programistów decyduje się na naukę zarówno tego języka, jak i frameworka.

Co więcej, Django na przestrzeni lat dobrze się rozwijał. Słynie z ogromnej, wspierającej się społeczności, do której można łatwo dołączyć przez różne fora, kanały i dedykowane strony internetowe. Znacznie ułatwia to znalezienie pomocy kiedy coś Cię zablokuje podczas pracy. Będzie to także pomocne w poszukiwaniu programistów do projektu Django.

Django ma również najlepszą dokumentację spośród wszystkich frameworków open-source na rynku. Tak naprawdę była ona jedną z zalet frameworku już od samego początku, a przez kolejne regularne aktualizacje i poprawki tylko się polepszyła.

Dobra dokumentacja dla jakiejkolwiek technologii jest jak ogromna biblioteka – możesz bez problemu wyszukać każdą potrzebną funkcję. Dodatkowo im lepiej technologia jest udokumentowana, tym łatwiej programiści mogą z niej korzystać. Przy użyciu Django nie natkniesz się na żaden problem przy tworzeniu projektu.

Czym Django różni się od innych frameworków?

Django to framework oparty na zasadzie “Model, View, and Template”, znanej również jako MVT. Jest ona alternatywą do MVC, gdzie C oznacza “Controller”.

Możesz się teraz zastanawiać, czym MVT różni się od MVC i która z tych opcji jest lepsza.

Główną różnicą pomiędzy tymi dwoma rodzajami frameworków jest to, że architektura Django sama w sobie działa jako kontroler i radzi sobie z wszystkimi związanymi z tym obowiązkami. Innymi słowy, szablony Django obsługują wszystkie zadania związane z kontrolą. A co robią pozostałe trzy komponenty?

Model

Model jest komponentem, który działa jako interfejs Twoich danych. Łączy on interfejs użytkownika z bazą danych i jest odpowiedzialny za utrzymanie informacji. Model jest mózgiem całej aplikacji i jest charakteryzowany właśnie przez bazę danych. Niektóre z najbardziej popularnych relacyjnych baz to MySQL i Postgres.

View

View to komponent związany z interfejsem użytkownika – tym, co widzisz, gdy otwierasz stronę w przeglądarce. Reprezentują go takie elementy jak CSS, HTML, JavaScript, pliki Jinja lub inne technologie frontendowe.

Template

Szablony (templates) ułatwiają tworzenie aplikacji internetowej od zera, na przykład podczas wykonywania złożonej operacji lub funkcji. Szablon składa się z statycznych części określonego wyjścia HTML oraz specjalnej składni, która opisuje sposób wprowadzania dynamicznych danych.

Dynamiczna strona internetowa jest w stanie wysyłać i odbierać zmieniające się dane. Dynamiczne dane są zazwyczaj związane ze scenariuszami, w których użytkownikom oferowane są spersonalizowane treści. Są one na przykład częścią transakcji w produktach fintech lub postów w mediach społecznościowych.

Wkrótce ciąg dalszy poradnika do Django

Już w przyszłym tygodniu opublikujemy drugą część tego poradnika. Dowiesz się z niej, jak stworzyć prosty projekt lub aplikację przy użyciu tego frameworka. Dodatkowo zobaczysz, jakie popularne aplikacje oparte są na Django. Do zobaczenia!

Przeczytaj również

Najciekawsze w Bez kategorii

Workation – dlaczego warto wybrać się na wyjazd z zespołem?

Praca to miejsce, w którym spędzamy wiele godzin, i często wiąże się to z wieloma wyrzeczeniami. Dlatego też czasami warto wyrwać się z codziennej rutyny, a świetną okazją ku temu jest zespołowe workation, które ostatnimi laty znacznie zyskuje na popularności. Workation to nic innego jak wspólne spędzanie czasu na pracy, odpoczynku oraz integracji razem z […]

Jak zostać Data Engineering Specialist?

Data Engineering to istotna część nauki o danych. Obejmuje gromadzenie, przechowywanie, przetwarzanie i zarządzanie danymi, aby uczynić je zrozumiałymi i użytecznymi dla osób zajmujących się nimi naukowo i innych – członków projektu czy klientów. W miarę jak nauka o danych zyskuje na znaczeniu w różnych branżach, rośnie również zapotrzebowanie na wykwalifikowanych inżynierów i inżynierki danych […]

Jak stworzyć projekt w Django? Jakie popularne aplikacje korzystają z tego frameworka?

Witaj w drugiej części tutoriala do Django. Dowiesz się z niej, jak stworzyć prosty projekt przy użyciu tego frameworka, a także zobaczysz, jakie popularne aplikacje, z których korzystasz na co dzień, są na nim oparte. Jeśli natomiast obce jest Ci pojęcie Django, odsyłamy do poprzedniej części poradnika. Jak skonfigurować podstawowy projekt lub aplikację Django Zanim […]

Czytaj więcej

Kontakt

Masz pytania?