Jak stworzyć projekt w Django? Jakie popularne aplikacje korzystają z tego frameworka?

Witaj w drugiej części tutoriala do Django. Dowiesz się z niej, jak stworzyć prosty projekt przy użyciu tego frameworka, a także zobaczysz, jakie popularne aplikacje, z których korzystasz na co dzień, są na nim oparte. Jeśli natomiast obce jest Ci pojęcie Django, odsyłamy do poprzedniej części poradnika.

Jak skonfigurować podstawowy projekt lub aplikację Django

Zanim przejdziemy do technikaliów, zacznijmy do ustalenia różnic pomiędzy projektami Django oraz aplikacjami Django.

  • Projekt Django

Projekt Django to wysokopoziomowa kolekcja plików konfiguracyjnych i aplikacji, które służą jako logiczna część sterująca całą Twoją aplikacją internetową.

  • Aplikacja Django

Aplikacja Django to samowystarczalna podjednostka projektu Django, napisana w celu wykonywania logiki biznesowej. Projekt Django może składać się z wielu aplikacji, ale nie musi.

Szczególną cechą w aplikacjach Django jest to, że nie są one powiązane ani zależne od innych aplikacji zawartych w tym samym lub innym projekcie. A zatem teoretycznie możesz wybrać aplikację z projektu i wrzucić ją do kolejnego bez dokonywania jakichkolwiek modyfikacji.

Patrząc na to z praktycznej strony, pomyśl o projekcie Django jako całej stronie internetowej, a aplikacji jako poszczególnych komponentach tej strony, na przykład aplikacja dla artykułów, czy aplikacja do zestawień rankingowych. Aplikacje te współpracują ze sobą poprzez dobrze udokumentowane klasy publiczne i metody dostępu.

Jak stworzyć projekt w Django

Teraz kiedy już wiesz, czym różnią się od siebie projekt i aplikacja, możemy przejść do kolejnych kroków tworzenia projektu w Django.

By rozpocząć projekt w Django, należy uruchomić następującą komendę: Django-admin startproject myproject.

Komenda ta generuje podstawową strukturę folderów dla Twojego projektu w Django i domyślnie zawiera pięć plików. Prosta struktura projektu wystarczy, by zbudować jednostronicową aplikację.

Zanim jednak przejdziemy dalej, rzućmy okiem na wspomniane pięć plików oraz to, za co są one odpowiedzialne.

manage.py

Plik ten działa jak skrót, który pozwoli Ci na interakcję z projektem poprzez wiersz poleceń. Może być używany do uruchamiania poleceń związanych z zarządzaniem Twoim projektem, takich jak uruchamianie serwera lub synchronizacja baz danych. Aby uzyskać dostęp do pełnej listy poleceń, które można wykonywać poprzez plik manage.py, uruchom następujący kod w oknie poleceń: $ python manage.py help.

 __init__.py

Jest to pusty plik, który działa jak pakiet Pythona i używa się go do wykonania kodu uruchamiającego pakiet. Rozpoczyna działanie, kiedy pakiet lub moduł pakietu jest aktywowany.

settings.py

Zawiera wszystkie ustawienia projektu. Plik ten może być użyty do rejestracji m.in. utworzonych aplikacji, lokalizacji plików statycznych lub szczegółów konfiguracji bazy danych. Dlatego też będziesz często z niego korzystać w fazie rozwoju projektu.

urls.py

Plik ten zawiera wszystkie linki projektu i funkcje, które można wywołać. Jest odpowiedzialny za mapowanie ścieżek w projekcie.

wsgi.py

Plik ten służy jako interfejs do wdrażania twojego projektu do WSGI. Innymi słowy, ułatwia twojej aplikacji w Django łączyć się z serwerem WWW.

Kolejną świetną rzeczą w Django jest to, że wyposażony jest on w zainstalowany serwer WWW, co sprawia, że całkiem łatwo można uruchomić projekt lokalnie podczas fazy rozwoju. Możesz przetestować stworzony projekt poprzez użycie komendy: python manage.py runserver.

Jak stworzyć aplikację w Django

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, projekty Django składają się z aplikacji Django, które pomagają w organizacji kodu źródłowego. Warto też zwrócić uwagę na to, że uruchomienie aplikacji Django bez projektu Django nie jest możliwe. A zatem teraz, kiedy stworzyliśmy już projekt Django, nadszedł czas na drugi krok. Istnieją dwa sposoby, by przejść do tworzenia aplikacji.

Po pierwsze, możesz użyć wiersza poleceń django-admin i uruchomić następującą komendę: Django-admin startapp <new app>. Drugą opcją jest wykorzystanie pliku manage.py, by wykonać odpowiednie polecenie: $ python manage.py startapp <new app>.

Po tej czynności zobaczysz nowy folder o nazwie, którą mu nadałeś, czyli w tym przypadku “new app”. Będzie on dodany do poprzedniej struktury folderów i zawierał kilka innych plików Pythona.

Podczas tworzenia aplikacji sieciowej folder Django app będzie miejscem, w którym spędzisz sporo czasu. Równie często będziesz korzystał z folderu settings.py, ale większość funkcjonalności zbudujesz wewnątrz aplikacji Django “new app”.

Na tym etapie w swoim katalogu znajdziesz dodatkowe pliki, inne niż pięć podstawowych, które omawialiśmy podczas fazy tworzenia projektu Django. Są nimi:

models.py

W tym pliku encje aplikacji internetowej są zadeklarowane, tak aby umożliwić Django połączenie z bazą danych aplikacji internetowej. Modele te są automatycznie tłumaczone przez Django na tabele baz danych.

migrations/

Przechowywanych jest tu kilka plików, które pomagają śledzić zmiany dokonywane w pliku models.py. Ma to na celu zapewnienie synchronizacji baz danych i pliku models.py.

admin.py

Plik konfiguracyjny dla wbudowanej aplikacji Django określanej jako Django Admin.

apps.py

Plik konfiguracyjny dla aplikacji.

tests.py

Plik używany do pisania testów jednostkowych dla konkretnej aplikacji.

views.py

Plik, w którym zapisana jest logika kodu Twojej aplikacji. Obsługuje cykl zapytania i odpowiedzi (request-response) aplikacji internetowej.

W tym momencie konfiguracja projektu Django zawierającego aplikację Django jest już ukończona. Teraz nadszedł czas, aby zacząć realizować swoje pomysły. Od tego momentu to Ty decydujesz o tym, co chcesz zrobić w Django lub jakie wyjątkowe projekty chcesz stworzyć.

Do czego używa się Django?

Jeśli spojrzysz na przeszłość Django, zauważysz, że początkowo framework ten stworzony został do zasilania aplikacji internetowej Lawrence Journal-World, czyli wydawcy gazet.

Mając to na uwadze, oczywiste jest, że Django może być idealnym frameworkiem dla projektów obejmujących ogromną ilość treści, plików multimedialnych lub ruchu w sieci – i dokładnie do tego Django był używany na samym początku.

Niemniej jednak programiści szybko zdali sobie sprawę, że Django ma ogromny potencjał także w innych branżach. Dlatego też zaczęli wykorzystywać go do budowania stron internetowych e-commerce, aplikacji dla branży turystycznej i rezerwacyjnej czy platform społecznościowych.

Obecnie Django nie jest już ograniczony do jednej czy kilku branż. Wykorzystuje się go do tworzenia szerokiego wachlarza projektów w prawie każdym sektorze.

Źródło: https://www.similartech.com/technologies/django

Które topowe strony internetowe korzystają z Django?

Na całym świecie wiele firm korzysta z Django. Warto jednak dowiedzieć się, do czego konkretnie służy ten framework, aby mieć lepsze wyobrażenie o licznych możliwościach, jakie oferuje.

Do najpopularniejszych stron internetowych wykorzystujących Django należą:

  • Mozilla

Mozilla przeszła na Django, aby móc obsługiwać duży ruch i żądania API.

  • Instagram

Wykorzystuje Django do sprawnego działania, płynnego dodawania nowych funkcji oraz szybkiego rozwiązywania problemów.

  • Pinterest

Używa Django do obsługi ogromnych ilości danych multimedialnych przy jednoczesnym zachowaniu łatwego w obsłudze interfejsu.

  • Spotify

Twórcy tej platformy połączyli Pythona, Django oraz machine learning, by zarządzać gigantyczną biblioteką muzyczną i innymi danymi.

  • Dropbox

Wykorzystuje Django do swoich funkcji udostępniania, synchronizacji oraz skalowalności.

  • Reddit

Przodująca platforma treści internetowych używa Django ze względu na możliwości funkcjonalne tego frameworka, takie jak obsługa dużego ruchu użytkowników.

  • NASA

Django pomaga stronie internetowej NASA obsługiwać obrazy o wysokiej rozdzielczości, a także sprawia, że niektóre elementy funkcjonalne strony są stabilniejsze.

  • The Washington Times

Korzysta z Django, by poradzić sobie ze sporym ruchem użytkowników.

Inne pozycje na liście to m.in. Disqus, Bitbucket, National Geographic, i Last.fm. Aby uzyskać więcej przykładów, zapoznaj się z bazą danych Django Sites. Dostępne w niej jest ponad 5000 stron internetowych, które korzystają z Django.

Trzecia część

Wkrótce ukaże się trzecia, ostatnia część naszego poradnika do Django. Dzięki niej dowiesz się, w jakich projektach framework ten sprawdzi się najlepiej. Zapoznasz się także z powodami, dla których Django tak szybko zyskał na popularności.

Przeczytaj również

Najciekawsze w Bez kategorii

Workation – dlaczego warto wybrać się na wyjazd z zespołem?

Praca to miejsce, w którym spędzamy wiele godzin, i często wiąże się to z wieloma wyrzeczeniami. Dlatego też czasami warto wyrwać się z codziennej rutyny, a świetną okazją ku temu jest zespołowe workation, które ostatnimi laty znacznie zyskuje na popularności. Workation to nic innego jak wspólne spędzanie czasu na pracy, odpoczynku oraz integracji razem z […]

Jak zostać Data Engineering Specialist?

Data Engineering to istotna część nauki o danych. Obejmuje gromadzenie, przechowywanie, przetwarzanie i zarządzanie danymi, aby uczynić je zrozumiałymi i użytecznymi dla osób zajmujących się nimi naukowo i innych – członków projektu czy klientów. W miarę jak nauka o danych zyskuje na znaczeniu w różnych branżach, rośnie również zapotrzebowanie na wykwalifikowanych inżynierów i inżynierki danych […]

Czym jest Django i jak go używać – cz. 1

Jeśli jesteś entuzjastą tworzenia oprogramowania przy użyciu Pythona i chcesz rozpocząć przygodę z budowaniem stron internetowych, Django może być narzędziem, które pomoże Ci zrealizować Twoje cele. Jest to jeden z najpopularniejszych frameworków Pythona, w którego wbudowane są doskonałe rozwiązania dla prawie każdego zadania, na które można się natknąć podczas tworzenia stron internetowych. Oznacza to, że […]

Czytaj więcej

Kontakt

Masz pytania?