Workation – co to jest i jakie przynosi korzyści?

O ile nie jesteś totalnym introwertykiem, z pewnością odczułeś mniej lub bardziej dotkliwie wpływ pandemii na jakość pracy zespołowej. Konsultacje na żywo bez kamerki czy klawiatury pomiędzy zainteresowanymi stały się niemalże luksusem. A ci, którzy pracę zdalną uwielbiają, zaczęli na nowo cieszyć się ze spotkań face to face (jeśli tylko nie odbywały się zbyt często;).

W tym artykule przybliżamy benefit pracowniczy, który umożliwia wykonywanie obowiązków z wybranego wspólnie miejsca, łącząc pracę z wypoczynkiem i integracją.

Co to Workation?

Workation powstało po to, by takie spotkania ułatwiać i ubogacać. Ta zbitka wyrazowa, utworzona przez zespojenie słów Work i Vacation. W STX wolimy jednak tłumaczyć ten termin jako work & integration, bo właśnie wtedy oddaje to, czym Workation jest dla nas, oraz to, co powinno być dla pracodawcy bardzo ważne: budowanie silnych relacji w zespołach.

Workation przestało być wymarzoną opcją dostępną wyłącznie dla freelancerów. Teraz to benefit, który perfekcyjnie dostosowany jest do wymagań współczesnego pracownika. Pracownika, który widzi pracę zdalną jako “nową normalność”, ale czasem tęskni za spotkaniem z kolegami i koleżankami z biura.

Workation STXowiczów

Jakie funkcje spełnia Workation jako jeden z benefitów pracowniczych?

Workation pozwala na organizowanie pracy zespołu w jednym miejscu. Sprzyja integracji i wymienianiu pomysłów tak szybko, jak tylko przyjdą do głowy, bez konieczności wymiany maili czy wiadomości.

Tego typu współpraca może odbywać się w biurze, ale jej najatrakcyjniejszą formą są wyjazdy integracyjne połączone ze szkoleniami czy wspólną pracą nad projektami.

STX Next podczas windsurfingowych zmagań

Zalety połączenia pracy i integracji

Do tej pory wiele zespołów STX Next skorzystało z tego benefitu, zwłaszcza, że letnia aura sprzyja wyjazdowym integracjom. W efekcie STXowicze spędzili czas nad morzem, w lesie, czy nad jeziorem. Ale spotykały się także w poznańskim biurze, by wieczorami odkrywać uroki miasta.

Pobyt nad jeziorem to okazja do wspólnego kajakowania, a w lesie można m.in. pograć w badmingtona. Nie bez kozery integracje powiązane ze sportowymi aktywnościami scalają zespół najmocniej. Endorfiny i współpraca podczas wywołujących uśmiech na twarzach gier, chyba nie mogą mieć innego efektu… A od kiedy STX Next posiada biuro w Meksyku, analizujemy opcję Workation również w tym pięknym miejscu. Nie da się ukryć, że z centrum Meridy na plażę jest całkiem blisko.

Co z samym pracodawcą? Czy można powiedzieć, że korzysta na wprowadzaniu tego typu benefitów? Cóż, zgrany zespół, wzrost chęci do działania i poczucie szczęścia, zdecydowanie znajdują się po stronie czynników wspierających i ułatwiających realizację codziennych zadań!

Przeczytaj również

Najciekawsze w Bez kategorii

STX Next przyjęty do Koalicji na rzecz Przyjaznej Rekrutacji!

W dzisiejszych czasach coraz częściej to praca szuka człowieka, a nie człowiek pracy. Dlatego, by firma mogła współpracować z najlepszymi z najlepszych, potrzebny jest skuteczny, ale też przyjazny rozmówcy proces rekrutacyjny. W końcu to on zadecyduje o tym, jakie wrażenia o organizacji zostaną w głowie ubiegającego się o stanowisko. W STX-ie na przestrzeni ostatnich lat […]

Innowacyjne projekty Fintech w STX Next

Projekty FinTech zdobywają coraz większą popularność wśród organizacji, które decydują się na stworzenie i dostarczenie konkurencyjnych narzędzi w sektorze finansowym. Świat dynamicznie się zmienia i cyfryzuje, dlatego jesteśmy świadkami dużych zmian w sposobnie zarządzania środkami płatniczymi, niezależnie czy są one tradycyjnymi walutami, czy też krypto. Branża FinTech jest istotną częścią naszego obszernego portfolio, projekty realizowane […]

Diversity & Pride: Jak być sojuszniczą firmą?

Czerwiec to miesiąc dumy społeczności LGBTQ+, i mimo że czas na tęczową dumę jest przez cały rok, to szczególnie teraz warto pomyśleć o tym, co nas łączy i o tym, jak możemy się wspierać. Pride Month poprzedzał majowy Diversity Month – nie zabraknie więc informacji o tym, co działo się w STX Next wokół tematu […]

Czytaj więcej

Kontakt

Masz pytania?