Workation – co to jest i jakie przynosi korzyści?

O ile nie jesteś totalnym introwertykiem, z pewnością odczułeś mniej lub bardziej dotkliwie wpływ pandemii na jakość pracy zespołowej. Konsultacje na żywo bez kamerki czy klawiatury pomiędzy zainteresowanymi stały się niemalże luksusem. A ci, którzy pracę zdalną uwielbiają, zaczęli na nowo cieszyć się ze spotkań face to face (jeśli tylko nie odbywały się zbyt często;).

W tym artykule przybliżamy benefit pracowniczy, który umożliwia wykonywanie obowiązków z wybranego wspólnie miejsca, łącząc pracę z wypoczynkiem i integracją.

Co to Workation?

Workation powstało po to, by takie spotkania ułatwiać i ubogacać. Ta zbitka wyrazowa, utworzona przez zespojenie słów Work i Vacation. W STX wolimy jednak tłumaczyć ten termin jako work & integration, bo właśnie wtedy oddaje to, czym Workation jest dla nas, oraz to, co powinno być dla pracodawcy bardzo ważne: budowanie silnych relacji w zespołach.

Workation przestało być wymarzoną opcją dostępną wyłącznie dla freelancerów. Teraz to benefit, który perfekcyjnie dostosowany jest do wymagań współczesnego pracownika. Pracownika, który widzi pracę zdalną jako “nową normalność”, ale czasem tęskni za spotkaniem z kolegami i koleżankami z biura.

Workation STXowiczów

Jakie funkcje spełnia Workation jako jeden z benefitów pracowniczych?

Workation pozwala na organizowanie pracy zespołu w jednym miejscu. Sprzyja integracji i wymienianiu pomysłów tak szybko, jak tylko przyjdą do głowy, bez konieczności wymiany maili czy wiadomości.

Tego typu współpraca może odbywać się w biurze, ale jej najatrakcyjniejszą formą są wyjazdy integracyjne połączone ze szkoleniami czy wspólną pracą nad projektami.

STX Next podczas windsurfingowych zmagań

Zalety połączenia pracy i integracji

Do tej pory wiele zespołów STX Next skorzystało z tego benefitu, zwłaszcza, że letnia aura sprzyja wyjazdowym integracjom. W efekcie STXowicze spędzili czas nad morzem, w lesie, czy nad jeziorem. Ale spotykały się także w poznańskim biurze, by wieczorami odkrywać uroki miasta.

Pobyt nad jeziorem to okazja do wspólnego kajakowania, a w lesie można m.in. pograć w badmingtona. Nie bez kozery integracje powiązane ze sportowymi aktywnościami scalają zespół najmocniej. Endorfiny i współpraca podczas wywołujących uśmiech na twarzach gier, chyba nie mogą mieć innego efektu… A od kiedy STX Next posiada biuro w Meksyku, analizujemy opcję Workation również w tym pięknym miejscu. Nie da się ukryć, że z centrum Meridy na plażę jest całkiem blisko.

Co z samym pracodawcą? Czy można powiedzieć, że korzysta na wprowadzaniu tego typu benefitów? Cóż, zgrany zespół, wzrost chęci do działania i poczucie szczęścia, zdecydowanie znajdują się po stronie czynników wspierających i ułatwiających realizację codziennych zadań!

Przeczytaj również

Najciekawsze w Bez kategorii

Workation – dlaczego warto wybrać się na wyjazd z zespołem?

Praca to miejsce, w którym spędzamy wiele godzin, i często wiąże się to z wieloma wyrzeczeniami. Dlatego też czasami warto wyrwać się z codziennej rutyny, a świetną okazją ku temu jest zespołowe workation, które ostatnimi laty znacznie zyskuje na popularności. Workation to nic innego jak wspólne spędzanie czasu na pracy, odpoczynku oraz integracji razem z […]

Jak zostać Data Engineering Specialist?

Data Engineering to istotna część nauki o danych. Obejmuje gromadzenie, przechowywanie, przetwarzanie i zarządzanie danymi, aby uczynić je zrozumiałymi i użytecznymi dla osób zajmujących się nimi naukowo i innych – członków projektu czy klientów. W miarę jak nauka o danych zyskuje na znaczeniu w różnych branżach, rośnie również zapotrzebowanie na wykwalifikowanych inżynierów i inżynierki danych […]

Jak stworzyć projekt w Django? Jakie popularne aplikacje korzystają z tego frameworka?

Witaj w drugiej części tutoriala do Django. Dowiesz się z niej, jak stworzyć prosty projekt przy użyciu tego frameworka, a także zobaczysz, jakie popularne aplikacje, z których korzystasz na co dzień, są na nim oparte. Jeśli natomiast obce jest Ci pojęcie Django, odsyłamy do poprzedniej części poradnika. Jak skonfigurować podstawowy projekt lub aplikację Django Zanim […]

Czytaj więcej

Kontakt

Masz pytania?