Druk przyłbic w pilskim STX Next: jak to się zaczęło?

Nie od dziś znane są nam fakty dotyczące szeroko wykorzystywanych właściwości druku 3D. Ale czym on właściwie jest i na czym polega jego “moc” w obecnych czasach? Otóż dany obiekt drukowany jest warstwa po warstwie za pomocą różnych materiałów oraz różnych technologii. W taki sposób otrzymać możemy każdy odpowiednio zaprogramowany wcześniej model.

Silny team z Piły rozpoczął całą przygodę

Pisaliśmy już niejednokrotnie, że w jednym z naszych oddziałów, mamy grupę prawdziwych pasjonatów druku 3D. Grupę stworzył Paweł Kucmus, na co dzień Team Leader/Senior Python Developer, który pracuje dla jednego z największych i najstarszych klientów STX Next w Pile. To właśnie dzięki jego opowieściom o codziennych trudach i znojach, ale też i sukcesach, związanych ze składaniem od zera drukarek, powstała grupa, która po dziś dzień prężnie się rozwija i pomaga sobie nawzajem.

Swego czasu organizowaliśmy w Pile Targi Drukarek 3D – wówczas dzięki dużemu zainteresowaniu tą inicjatywą  udało nam się poznać kilku lokalnych pasjonatów oraz nawiązać relację z polskim producentem gier planszowych – Archon Studio. Jak się za chwilę okaże, miało to ogromne znaczenie.

druk przyłbic w STX Next

Wszystko ma swój początek

Zaczęło się od artykułu, w którym wypowiadał się pana Jarosław Ewertowski, prezes firmy Archon Studio, który poinformował, że ma w planach produkcję maseczek ochronnych. Maseczki te miałyby wspomóc lokalną społeczność, w tym osoby najbardziej narażone na ryzyko w walce z koronawirusem. Dlaczego twórca gier planszowych postanowił zacząć drukować maseczki ochronne? 

“Trochę się zezłościłem, gdy zobaczyłem jak niektórzy ludzie, w tym także m. in. jeden pilanin, nieuczciwie zaczęli zarabiać na koronawirusie sprzedając maseczki ochronne za duże pieniądze. Postanowiłem, że dam popalić takim ,,Januszom biznesu” i tak zrobię.” – wspomina pan Jarosław.

No i ruszyli…

Informacja w błyskawicznym tempie zaczęła obiegać lokalne portale. Nie umknęła również Łukaszowi Karbownikowi, który postanowił skontaktować  się z panem Jarosławem i zapytać, w jaki sposób jako właściciel drukarki 3D mógłby wspomóc tak ważną inicjatywę.

“To był impuls. Wysłałem do pana Jarosława zapytanie czy można w jakiś sposób pomóc z drukiem 3D. O ile nie byłem w stanie pomóc z maską o tyle okazało się, że pojawiła się inicjatywa produkcji przyłbic ochronnych, w której mogliśmy wziąć udział i wraz z Pawłem i Krzyśkiem, który na co dzień pracuje z nami w projekcie, dość szybko zaczęliśmy drukować części do prototypu.” – mówi Łukasz Karbownik Team Leader/Senior Fullstack Developer z Piły.

przylbice dla szpitali stx next

Na czym polega wkład chłopaków z Piły?

Machina ruszyła. Chłopaki odpalili swoje drukarki i zaczęli drukować części do przyłbic. Gotowy model był już dostępny w sieci, wystarczyło tylko zdobyć filament, wprowadzić konkretne ustawienia, no i zacząć drukować.

“Ciągle się słyszy, że w szpitalach brakuje odzieży ochronnej. Nie ma rękawiczek czy  maseczek, a osoby z pierwszej linii frontu – lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni – osoby najbardziej narażone, mające ratować pacjentów, nie mają odpowiedniego sprzętu. To sprawiło, że chęć pomocy była jeszcze większa. Teraz realnie moje drukarki mogły pomóc!” – mówi Paweł. 

“Postanowiłem również zwrócić się do managementu z STX Next w Pile z prośbą o pomoc. W sumie to nie liczyłem na dużo, najbardziej zależało mi na filamencie, który jeszcze był dostępny od ręki” – kontynuuje Paweł. “Inicjatywa ta spotkała się z dużym entuzjazmem managerów, którzy zdecydowali o zakupie kilkunastu sztuk filamentu na cele dobroczynne.”

Ale to nie koniec przygody

Wieść o trójce wspaniałych z Piły oraz pomoc firmy, sprawiła, że inne oddziały również zaangażowały się w akcję. Po chwili ochotnicy z Gdańska i Wrocławia rozpoczęli produkcję potrzebnych elementów, aby wesprzeć lokalne szpitale.

Wydrukowane przez nas elementy trafiają w miejsca, w których kompletowane są całe, gotowe już przyłbice. Lokalne firmy, uniwersytety, czy też małe przedsiębiorstwa, po złożeniu gotowego produktu z dostarczonych komponentów, dezynfekują go oraz dostarczają do miejsc, w których są one najbardziej potrzebne. 

przyłbice Pila

“Zdajemy sobie sprawę, że nasze drukarki nie są w stanie w ciągu doby wydrukować dużej ilości potrzebnych elementów – to nie są drukarki do masowej produkcji. Dlatego zachęcamy innych do włączenia się do akcji oraz  pomagamy osobom, które posiadają drukarkę i potrzebują wsparcia w jej uruchomieniu. W takiej sytuacji łączymy się zdalnie i tłumaczymy w jaki sposób dobrze przygotować ją do pracy” – wspomina Paweł. 

Cały czas można przyłączyć się do akcji i wspomóc lokalne szpitale czy placówki medyczne.Dlatego jeśli posiadacie drukarkę 3D i chcielibyście pomóc w tak ważnej inicjatywie to zapraszamy do kontaktu! Każda para rąk, a w zasadzie każda drukarka, jest teraz na wagę złota.

Przeczytaj również

Najciekawsze w Pozostałe

Odkryj Moc Spotkań Town Hall

Town Hall w firmie, czyli strategia na zespołową synergię Spotkanie Town Hall to platforma komunikacyjna, gdzie zarząd i dyrektorzy spotykają się z resztą organizacji ze wszystkich działów i szczebli, by w otwartym dialogu przedstawić osiągnięcia firmy, jej bieżące projekty i przyszłe kierunki rozwoju. To niezastąpiona okazja, by każdy mógł poczuć się częścią większego przedsięwzięcia i […]

Nauka DevOps – jak zacząć?

Nauka DevOps od podstaw nie jest łatwa. Nie bez przyczyny jednymi z najczęściej pojawiających się wyników w wyszukiwarce po wpisaniu hasła “devops” są: devops who know what czy devops where to start. Sprawdziliśmy to. Wychodzimy więc naprzeciw potrzebom tym, którzy szukają odpowiedzi na te i podobne pytania. Poniżej znajdziesz serię wyselekcjonowanych i praktycznych źródeł wiedzy, […]

Roślinny Tinder w React Native – mariaż dwóch pasji

Programowanie w React Native to sposób, by wynieść swoje pasje typowo offline do zupełnie nowego poziomu. Nasz Hrad of React Native jest twórcą popularnej aplikacji do wymiany roślin, Plantswapp.

Czytaj więcej

Kontakt

Masz pytania?