Drukarki 3D w STX-ie: jak to się zaczęło?

Technologia ta wcale nie jest nowa. Zaczęto ją stosować w połowie lat 80-tych do tworzenia różnego rodzaju prototypów z plastiku.

Do czego możemy ją zastosować dzisiaj? Za jej pomocą możemy stworzyć kostki LEGOnaczyniadodatkowe narzędzia lub brakujące elementy do naprawy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ale co jest najbardziej zadziwiające – można jej użyć nawet do ‘drukowania’ tkanekorganów ludzkich czy usuwania blizn –  dzisiaj mowa o Drukarkach 3D!


Jak to się zaczęło?

Czy wiecie, że przy użyciu technologii druku 3D w Szanghaju zostało wydrukowane osiedle? Na pewno wie o tym Paweł Kucmus – Fullstack Developer, którego śmiało możemy nazwać ojcem założycielem klubu pasjonatów technologii druku 3D w pilskim oddziale STX Next.

drukarki 3d stx targi w pile

Wszystko zaczęło się od Pawła i jego dzieła – samodzielnie złożonej drukarki 3D!

Do tej pory Pawłowi udało się złożyć aż 6 drukarek, a do jego klubu pasjonatów druku 3D dołączyło 5 osób z pilskiego oddziału. Paweł dzielnie wspiera kolegów i doradza w kwestiach elementów składowych, materiałów oraz najlepszych sposobów na różnego rodzaju wydruki.

“Paweł codziennie opowiadał co udało mu się zrobić przy drukarce: jaką część dołączył i co musi jeszcze kupić, aby ją dokończyć. Opowiadał, pokazywał i tym oto sposobem kilku innych pracowników tak mocno podłapało temat, że zaczęli sami składać swoje drukarki”– opowiada Aneta Grzymska, rekruterka z pilskiego STX-a.

Targi Drukarek 3D w Pile

drukarki 3d stx targi

W pierwszą grudniową sobotę odbyły się pierwsze w historii Targi Drukarek 3D w Pile. Organizatorem i pomysłodawcą wydarzenia był oczywiście nasz pilski kolega i propagator idei druku 3D – Paweł.

Przy wsparciu STX-a i ogromnym zaangażowaniu Pawła udało się zorganizować spotkanie kilkunastu właścicieli drukarek i zachęcić ich do pochwalenia się swoim sprzętem, a przede wszystkim – swoją pasją. Największym zaskoczeniem było zainteresowanie publiczności – niezależnie od wieku, właściciele drukarek otrzymywali masę pytań o tym, jak to działa, w jaki sposób drukuje i jakich materiałów można używać.

drukarki 3d stx targi

Dla najbardziej aktywnych obserwatorów właścicieli drukarek przygotowali upominki, które … oczywiście wydrukowali na swoich drukarkach 🙂

Po pierwszej edycji Targów wiemy, że na pewno będą kolejne! Widzimy potencjał i jednocześnie chcemy rozpowszechniać wiedzę wśród Pilan, aby z czasem stworzyć miejsce do spotkań, wymiany doświadczeń i podzielenia się swoją pasją z innymi.  

Drukarki 3D w innych biurach

Mimo dzielących nas setek kilometrów, pasja do tej technologii zadomowiła się również w innych oddziałach i tym samym powiększyła STX-ową kolekcję drukarek.

We wrocławskim STX-ie sprzętem zaopiekowało się dwóch Pawłów, którzy zorganizowali #5 Craftowy Czwartek i opowiedzieli kolegom i koleżankom jak działa nowy obywatel wrocławskiego biura. 

drukarki 3d w gdańskim oddziale stx next

Z kolei w Gdańsku, z inicjatywy Łukasza Ćwiklińskiego, powstała instrukcja korzystania z drukarki, aby każdy mógł samodzielnie spróbować swoich sił w tym obszarze. Łukasz chętnie służy pomocą, gdy instrukcja okazuje się niewystarczająca. W Gdańsku odbył się też konkurs na najciekawszy wydruk 3D, który został nagrodzony … wydrukowanym trofeum 🙂

Nie zwalniamy tempa – szkolimy się, uczymy się i drukujemy dalej!


Kolejne wydruki się tworzą, a po więcej szczegółów i zdjęć zapraszamy na nasz profil FB.

Przeczytaj również

Najciekawsze w Biuro

Hydepark: poznajmy się na nowo

Koronawirus mocno zmienił postrzeganą przez nas “normalność” i dał do zrozumienia, że wiele aspektów naszego życia zawodowego ulegnie zmianie. Część z nas przez okres wakacyjny będzie nadal pracowała z urządzonych domowych biur, a część będzie powoli wracać do tzw. “normalności” znanej nam sprzed 3 miesięcy. Powrót do biura, w którym nie było nas ponad 3 […]

Praca w STX-ie w dobie pandemii: zdalne wszystko

To już 4 tydzień, kiedy cała nasza firma pracuje zdalnie. Wśród ponad 350-osobowej społeczności STX-owiczów mamy zarówno zapalonych zwolenników tej formy pracy, jak i osoby, dla których praca zdalna jest czymś zupełnie nowym. Cała nasza społeczność stara się nawzajem wspierać się dobrymi praktykami, dyskutować na czacie o wadach i zaletach, bądź też pokazywać w trakcie […]

Jak radzimy sobie z pracą zdalną w STX Next w dobie pandemii koronawirusa?

Temat pandemii koronawirusa nie schodzi z nagłówków gazet i portali informacyjnych. W dość szybkim czasie firmy musiały przystosować się do zmian, jakie zaszły na rynku, często przekształcając swoją pracę w stu procentach zdalną. W STX Next również sprawnie przeszliśmy na home office. Zapytaliśmy naszych managerów jak ta zmiana wpłynęła na ich pracę, a także naszych […]

Czytaj więcej

Kontakt

Masz pytania?