Roślinny Tinder w React Native – mariaż dwóch pasji

Jeśli kiedykolwiek mieliście okazję odbyć wideokonferencję z Bartkiem Klukaczewskim, naszym Head of React Native, z pewnością zobaczyliście istną domową  dżunglę, która go otacza. Bartek jest żywo interesuje się React Native, ale po godzinach… uwielbia otaczać się pięknymi roślinami, których ilość może przyprawić o zawrót głowy, bowiem obecnie ma ich ponad 100! Plantswapp był naturalną konsekwencją i idealnym połączeniem obu pasji, tej technologicznej i roślinnej. 

 

Co ma zmienić Plantswapp?

Plantswapp to społecznościowa aplikacja, która pozwala skontaktować się z innymi domorosłymi ogrodnikami, w celu sprzedaży, kupna i wymiany przeróżnych kwiatów. W ciągu roku aplikacja została pobrana 30 000 razy, posiada 15 000 aktywnych użytkowników,  jest popularna w 28 miastach Polski i została dostrzeżona przez takie portale jak Gazeta Wyborcza, Noizz, Trójmiasto.pl czy Womens Health.  Część handlowa aplikacji, to tylko jedno jej oblicze – drugim, niemniej ważnym jest możliwość kontaktu z innymi miłośnikami roślin, by dzielić się radami, przemyśleniami i unikatowym know-how. W aplikacji można znaleźć różne gadżety niezbędne do estetycznego i modnego przechowywania roślin, choćby za pomocą ostatnio coraz bardziej popularnych plecionych makram.

Pomysł na wymienianie się roślinami nie jest nowy – jakby nie patrzeć robiło to pokolenie naszych rodziców czy dziadków. Rozpowszechnienie mediów społecznościowych, a przede wszystkim rozwój grup tematycznych na portalu Facebook z pewnością ułatwiło kontaktowanie się z osobami spoza naszego bezpośredniego kręgu kontaktów, natomiast – jak zauważył sam Bartek – ilość postów czy brak jednego standardu ogłoszeń, mocno utrudniał sprawne wyszukiwanie interesujących okazów i dopinanie transakcji. Plantswapp wynosi więc wymianę roślin na zupełnie inny poziom i nie wymaga korzystania z jakiejś konkretnej platformy społecznościowej (tak, są ludzie, którzy nie używają Facebooka!).

Kodowanie po godzinach

Plantswapp nie jest projektem realizowanym przez STX Next, choć Bartek wiele czerpie z doświadczeń zebranych przy pracy z naszymi klientami,  tworząc własny, autorski projekt, który realizuje po godzinach, pełniąc w nim rolę Project Managera, architekta, UI/UX designera, programisty i testera.

– Plantswapp to właściwie jednoosobowy projekt – zajmuję się projektowaniem, tworzeniem i testowaniem aplikacji. Robię to wszystko po godzinach normalnej pracy, ale jestem zadowolony z tempa rozwoju projektu. Aplikacjami mobilnymi zajmuję się zawodowo od wielu lat – kiedyś jako szeregowy programista, później jako tech i team leader, a w tej chwili buduję od postaw dział aplikacji mobilnych w STX Next,  gdzie prowadzę kilkunastoosobowy zespół programistów. W pracy już właściwie nie programuję albo robię to bardzo rzadko, więc Plantswapp jest projektem, w którym mogę się spełniać i programować dla rozrywki oraz żeby nie “zardzewieć” – mówi Bartek. – Plantswapp jest przykładem jak efektywnie tworzyć MVP – nie warto czekać z wypuszczeniem produktu na rynek – należy go zweryfikować z prawdziwymi użytkownikami, którzy nie są twoimi znajomymi i po prostu będą szczerzy. 

Gdy patrzę na pierwszy release z maja 2020 z perspektywy czasu to nie było tam zbyt wiele funkcjonalności, a te które były nie działały idealnie.

A jednak ludzie korzystali z tego, byli zadowoleni i dawali mnóstwo konstruktywnego feedbacku. Pozwoliło to zweryfikować potencjał aplikacji i dało energię, żeby dalej to rozwijać. Od tego czasu jest to zupełnie inna, bardziej dojrzała aplikacja, gdzie społeczność daje ogromny wkład w rozwój platformy, mimo że de facto pracuje nad nią jedna osoba.

Od strony technicznej aplikacja korzysta z dobrodziejstw platformy Firebase – dzięki czemu nie trzeba było tworzyć dedykowanego backendu, a stosunkowo czasochłonnych rzeczy, jak logowanie social mediami (Facebook, Google, Apple) zajęły jeden dzień pracy. Podejście serverless bardzo uprościło zarządzanie infrastrukturą, a dzięki Cloud Functions i Firebase Firestore, sam backend to raptem kilkaset linii kodu. Całość projektu jest w 100% napisana w TypeScripcie – co jest standardem również w STX Next, gdzie zespół React Native nie pracuje w ogóle przy projektach w czystym JS. Jednym z ciekawszych wyzwań było customowe klasteryzowanie pinów na mapie i wyświetlanie ich w wydajny sposób. Są miasta, gdzie jest obecnie 500+ aktywnych aktywnych ogłoszeń w aplikacji, więc takie usprawnienia były wymagane. 

Poza Plantswapp, Bartek zrealizował do tej pory ponad 20 aplikacji React Native na rynek komercyjny, więc każde doświadczenie płynące z poprzednich realizacji ułatwia mu pracę nad autorskim projektem. Mowa tu o know how na wielu poziomach, pod kątem technologicznym, z zakresu projektowania produktu, zarządzania projektem czy dbałości o jego jakość. Tym sposobem Plantswapp powstał relatywnie szybko, świetnie odpowiadając na potrzeby pojedynczych użytkowników, jak i całej społeczności miłośników roślin.

Przeczytaj również

Najciekawsze w Pozostałe

Odkryj Moc Spotkań Town Hall

Town Hall w firmie, czyli strategia na zespołową synergię Spotkanie Town Hall to platforma komunikacyjna, gdzie zarząd i dyrektorzy spotykają się z resztą organizacji ze wszystkich działów i szczebli, by w otwartym dialogu przedstawić osiągnięcia firmy, jej bieżące projekty i przyszłe kierunki rozwoju. To niezastąpiona okazja, by każdy mógł poczuć się częścią większego przedsięwzięcia i […]

Nauka DevOps – jak zacząć?

Nauka DevOps od podstaw nie jest łatwa. Nie bez przyczyny jednymi z najczęściej pojawiających się wyników w wyszukiwarce po wpisaniu hasła “devops” są: devops who know what czy devops where to start. Sprawdziliśmy to. Wychodzimy więc naprzeciw potrzebom tym, którzy szukają odpowiedzi na te i podobne pytania. Poniżej znajdziesz serię wyselekcjonowanych i praktycznych źródeł wiedzy, […]

Wyprostuj się: ergonomia miejsca pracy

Ostatnie miesiące większości z nas upływają pod znakiem pracy zdalnej. Niemal z dnia na dzień znaleźliśmy się w sytuacji konieczności zaaranżowania  domowej przestrzeni na biuro. Praca w domu to nie tylko wyzwanie dla naszej psychiki, która często musi udźwignąć nieustanne przebywanie w tym samym otoczeniu, ale także dla naszego ciała. Większość swoich zadań wykonujemy zwykle […]

Czytaj więcej

Kontakt

Masz pytania?