Nasz przepis na skuteczne wdrożenie Junior Developerów – STX Next Crash Course

Wejście do nowej organizacji, pierwsza praca czy zmiana pracy w momencie, gdy nie ma się jeszcze dużego doświadczenia, może być bardzo stresujące. Wszyscy doskonale pamiętamy swoje pierwsze zawodowe kroki, dlatego w STX Next bardzo mocno stawiamy na wysokiej jakości proces wdrożenia. W tym celu właśnie powstał STX Next Crash Course dla Junior Developerów, co jest uzupełnieniem standardowej ścieżki onboardingowej w naszej firmie.

Crash Course to ustrukturyzowany i ustandaryzowany program wdrożeniowy dla Juniorów dołączających do STX Next. Powstał on z inicjatywy zaangażowanych w prowadzenie rekrutacji technicznych Senior Developerów, którzy szukali sposobu na to, jak utalentowanych adeptów programowania jeszcze lepiej i efektywniej wdrożyć do pracy w zespole przy komercyjnych projektach. Tym sposobem jeszcze w jakże specyficznym, pandemicznym 2020 roku, udało się z sukcesem przeprowadzić pierwszą edycję Crash Course’u. Z czasem pomysł był doskonalony, aż przyjął obecną formę. 

Crash Course realizowany jest hybrydowo, zdalnie lub w 100% stacjonarnie, uczestniczą w nim wszyscy Juniorzy rozpoczynający pracę w dowolnej lokalizacji. Jedna edycja liczy ok. 4-6 uczestników, 2 mentorów technicznych (Senior Developerzy) oraz 1 mentora Agile (Scrum Master lub Product Owner). 

Pierwsza edycja rozpoczęła się 21 września 2020, a kurs do tej pory ukończyło 35 osób, co stanowi ok. 10% społeczności developerskiej w STX Next. 90% z nich po ukończeniu programu dołączyło do komercyjnych projektów, a pozostałe 10% dalej intensywnie rozwija umiejętności w ramach projektów wewnętrznych. Co ciekawe, aż 10 uczestników Crash Course awansowało w szybkim czasie na poziom Regular Python Developera. Przeciętnie osiągnięcie tego poziomu zajmuje Junior Developerom średnio pół roku od momentu rozpoczęcia programu. Z uwagi na pozytywne doświadczenia, podjęliśmy decyzję o regularnym realizowaniu kursu, a w przyszłym roku planujemy zwielokrotnić liczbę osób rozpoczynających kurs. 

Crash Course składa się z dwóch dwutygodniowych etapów. Pierwszy zakłada intensywny kurs złożony zajęć teoretycznych i praktycznych, które mają za zadanie dać solidną podwalinę do dalszej pracy. Bardzo ważne w tym czasie jest również wprowadzenie do pracy zespołowej w software housie – Juniorzy poznają jak wygląda proces developmentu, poznają takie framweorki jak Kanban i Scrum, są zaznajamiani z różnymi typami spotkań i ich znaczeniem dla pracy całego zespołu developerskiego.

Kolejne dwa tygodnie to już zespołowa praca nad konkretnym projektem. To świetna okazja, by sprawdzić w praktyce wiedzę nabytą przed dołączeniem do STX Next i w trakcie pierwszych dwóch tygodni wdrożenia. To także czas intensywnej pracy z mentorami odpowiedzialnymi za prowadzenie danej edycji Crash Course’u. Na każdym etapie projektu uczestnicy mogą konsultować się z dedykowanymi Senior Developerami, którzy uczą, ukierunkowują i odpowiadają na wszelkie pytania stawiane przez mentee. 

Po pierwszych pozytywnych doświadczeniach z Crash Coursem, podjęliśmy decyzję o tym, że każdy Junior Python Developer lub Junior JavaScript Developer dołączający do STX Next obligatoryjnie będzie uczestniczyć w kursie.

Przeczytaj również

Najciekawsze w Bez kategorii

Kim jest inżynier DevOps, cz. 2 – cechy i narzędzia

Jakie są kluczowe umiejętności inżyniera DevOps? Rola inżyniera DevOps wymaga osoby, która posiada szeroki zestaw umiejętności, obejmujący zarówno umiejętności twarde (takie jak kodowanie i administracja systemem), jak i umiejętności miękkie, niezbędne do pokonania istniejących barier między zespołami rozwoju oprogramowania, kontroli jakości, testowania i IT Operations, w celu tworzenia odpowiedniego środowiska pracy. Inżynierzy DevOps muszą zatem […]

Ruszył program ambasadorski Geek Squad

STX Next postanowił zadbać o to, by jego współpracownicy zaangażowani w życie branży mogli dalej pielęgnować swój rozwój. Po tygodniach przygotowań wreszcie oficjalnie pojawił się program ambasadorski Geek Squad. Czym jest i co oferuje? Tego dowiecie się w tym artykule. W STX Next wspieramy wszystkie aktywności pozaprojektowe naszych współpracowników, bez względu na to czy mowa […]

Kim jest inżynier DevOps, cz. 1 – zadania i obowiązki

Świat technologii codziennie rozwija się na wielu różnych płaszczyznach. Jedną ze ścieżek rozwoju jest DevOps, czyli obecnie całkiem gorący temat. Zgodnie z niedawnym badaniem GlobeNewswire, wartość rynku DevOps do roku 2026 wyniesie ponad 14,9 miliarda dolarów. Wskazuje to, że rośnie on w zatrważająco szybkim tempie i zapotrzebowanie na jego przedstawicieli będzie ogromne. Nie ma w […]

Czytaj więcej

Kontakt

Masz pytania?