Nasz przepis na skuteczne wdrożenie Junior Developerów – STX Next Crash Course

Wejście do nowej organizacji, pierwsza praca czy zmiana pracy w momencie, gdy nie ma się jeszcze dużego doświadczenia, może być bardzo stresujące. Wszyscy doskonale pamiętamy swoje pierwsze zawodowe kroki, dlatego w STX Next bardzo mocno stawiamy na wysokiej jakości proces wdrożenia. W tym celu właśnie powstał STX Next Crash Course dla Junior Developerów, co jest uzupełnieniem standardowej ścieżki onboardingowej w naszej firmie.

Crash Course to ustrukturyzowany i ustandaryzowany program wdrożeniowy dla Juniorów dołączających do STX Next. Powstał on z inicjatywy zaangażowanych w prowadzenie rekrutacji technicznych Senior Developerów, którzy szukali sposobu na to, jak utalentowanych adeptów programowania jeszcze lepiej i efektywniej wdrożyć do pracy w zespole przy komercyjnych projektach. Tym sposobem jeszcze w jakże specyficznym, pandemicznym 2020 roku, udało się z sukcesem przeprowadzić pierwszą edycję Crash Course’u. Z czasem pomysł był doskonalony, aż przyjął obecną formę. 

Crash Course realizowany jest hybrydowo, zdalnie lub w 100% stacjonarnie, uczestniczą w nim wszyscy Juniorzy rozpoczynający pracę w dowolnej lokalizacji. Jedna edycja liczy ok. 4-6 uczestników, 2 mentorów technicznych (Senior Developerzy) oraz 1 mentora Agile (Scrum Master lub Product Owner). 

Pierwsza edycja rozpoczęła się 21 września 2020, a kurs do tej pory ukończyło 35 osób, co stanowi ok. 10% społeczności developerskiej w STX Next. 90% z nich po ukończeniu programu dołączyło do komercyjnych projektów, a pozostałe 10% dalej intensywnie rozwija umiejętności w ramach projektów wewnętrznych. Co ciekawe, aż 10 uczestników Crash Course awansowało w szybkim czasie na poziom Regular Python Developera. Przeciętnie osiągnięcie tego poziomu zajmuje Junior Developerom średnio pół roku od momentu rozpoczęcia programu. Z uwagi na pozytywne doświadczenia, podjęliśmy decyzję o regularnym realizowaniu kursu, a w przyszłym roku planujemy zwielokrotnić liczbę osób rozpoczynających kurs. 

Crash Course składa się z dwóch dwutygodniowych etapów. Pierwszy zakłada intensywny kurs złożony zajęć teoretycznych i praktycznych, które mają za zadanie dać solidną podwalinę do dalszej pracy. Bardzo ważne w tym czasie jest również wprowadzenie do pracy zespołowej w software housie – Juniorzy poznają jak wygląda proces developmentu, poznają takie framweorki jak Kanban i Scrum, są zaznajamiani z różnymi typami spotkań i ich znaczeniem dla pracy całego zespołu developerskiego.

Kolejne dwa tygodnie to już zespołowa praca nad konkretnym projektem. To świetna okazja, by sprawdzić w praktyce wiedzę nabytą przed dołączeniem do STX Next i w trakcie pierwszych dwóch tygodni wdrożenia. To także czas intensywnej pracy z mentorami odpowiedzialnymi za prowadzenie danej edycji Crash Course’u. Na każdym etapie projektu uczestnicy mogą konsultować się z dedykowanymi Senior Developerami, którzy uczą, ukierunkowują i odpowiadają na wszelkie pytania stawiane przez mentee. 

Po pierwszych pozytywnych doświadczeniach z Crash Coursem, podjęliśmy decyzję o tym, że każdy Junior Python Developer lub Junior JavaScript Developer dołączający do STX Next obligatoryjnie będzie uczestniczyć w kursie.

Przeczytaj również

Najciekawsze w Bez kategorii

Workation – dlaczego warto wybrać się na wyjazd z zespołem?

Praca to miejsce, w którym spędzamy wiele godzin, i często wiąże się to z wieloma wyrzeczeniami. Dlatego też czasami warto wyrwać się z codziennej rutyny, a świetną okazją ku temu jest zespołowe workation, które ostatnimi laty znacznie zyskuje na popularności. Workation to nic innego jak wspólne spędzanie czasu na pracy, odpoczynku oraz integracji razem z […]

Jak zostać Data Engineering Specialist?

Data Engineering to istotna część nauki o danych. Obejmuje gromadzenie, przechowywanie, przetwarzanie i zarządzanie danymi, aby uczynić je zrozumiałymi i użytecznymi dla osób zajmujących się nimi naukowo i innych – członków projektu czy klientów. W miarę jak nauka o danych zyskuje na znaczeniu w różnych branżach, rośnie również zapotrzebowanie na wykwalifikowanych inżynierów i inżynierki danych […]

Jak stworzyć projekt w Django? Jakie popularne aplikacje korzystają z tego frameworka?

Witaj w drugiej części tutoriala do Django. Dowiesz się z niej, jak stworzyć prosty projekt przy użyciu tego frameworka, a także zobaczysz, jakie popularne aplikacje, z których korzystasz na co dzień, są na nim oparte. Jeśli natomiast obce jest Ci pojęcie Django, odsyłamy do poprzedniej części poradnika. Jak skonfigurować podstawowy projekt lub aplikację Django Zanim […]

Czytaj więcej

Kontakt

Masz pytania?