Nasz przepis na skuteczne wdrożenie Junior Developerów – STX Next Crash Course

Wejście do nowej organizacji, pierwsza praca czy zmiana pracy w momencie, gdy nie ma się jeszcze dużego doświadczenia, może być bardzo stresujące. Wszyscy doskonale pamiętamy swoje pierwsze zawodowe kroki, dlatego w STX Next bardzo mocno stawiamy na wysokiej jakości proces wdrożenia. W tym celu właśnie powstał STX Next Crash Course dla Junior Developerów, co jest uzupełnieniem standardowej ścieżki onboardingowej w naszej firmie.

Crash Course to ustrukturyzowany i ustandaryzowany program wdrożeniowy dla Juniorów dołączających do STX Next. Powstał on z inicjatywy zaangażowanych w prowadzenie rekrutacji technicznych Senior Developerów, którzy szukali sposobu na to, jak utalentowanych adeptów programowania jeszcze lepiej i efektywniej wdrożyć do pracy w zespole przy komercyjnych projektach. Tym sposobem jeszcze w jakże specyficznym, pandemicznym 2020 roku, udało się z sukcesem przeprowadzić pierwszą edycję Crash Course’u. Z czasem pomysł był doskonalony, aż przyjął obecną formę. 

Crash Course realizowany jest hybrydowo, zdalnie lub w 100% stacjonarnie, uczestniczą w nim wszyscy Juniorzy rozpoczynający pracę w dowolnej lokalizacji. Jedna edycja liczy ok. 4-6 uczestników, 2 mentorów technicznych (Senior Developerzy) oraz 1 mentora Agile (Scrum Master lub Product Owner). 

Pierwsza edycja rozpoczęła się 21 września 2020, a kurs do tej pory ukończyło 35 osób, co stanowi ok. 10% społeczności developerskiej w STX Next. 90% z nich po ukończeniu programu dołączyło do komercyjnych projektów, a pozostałe 10% dalej intensywnie rozwija umiejętności w ramach projektów wewnętrznych. Co ciekawe, aż 10 uczestników Crash Course awansowało w szybkim czasie na poziom Regular Python Developera. Przeciętnie osiągnięcie tego poziomu zajmuje Junior Developerom średnio pół roku od momentu rozpoczęcia programu. Z uwagi na pozytywne doświadczenia, podjęliśmy decyzję o regularnym realizowaniu kursu, a w przyszłym roku planujemy zwielokrotnić liczbę osób rozpoczynających kurs. 

Crash Course składa się z dwóch dwutygodniowych etapów. Pierwszy zakłada intensywny kurs złożony zajęć teoretycznych i praktycznych, które mają za zadanie dać solidną podwalinę do dalszej pracy. Bardzo ważne w tym czasie jest również wprowadzenie do pracy zespołowej w software housie – Juniorzy poznają jak wygląda proces developmentu, poznają takie framweorki jak Kanban i Scrum, są zaznajamiani z różnymi typami spotkań i ich znaczeniem dla pracy całego zespołu developerskiego.

Kolejne dwa tygodnie to już zespołowa praca nad konkretnym projektem. To świetna okazja, by sprawdzić w praktyce wiedzę nabytą przed dołączeniem do STX Next i w trakcie pierwszych dwóch tygodni wdrożenia. To także czas intensywnej pracy z mentorami odpowiedzialnymi za prowadzenie danej edycji Crash Course’u. Na każdym etapie projektu uczestnicy mogą konsultować się z dedykowanymi Senior Developerami, którzy uczą, ukierunkowują i odpowiadają na wszelkie pytania stawiane przez mentee. 

Po pierwszych pozytywnych doświadczeniach z Crash Coursem, podjęliśmy decyzję o tym, że każdy Junior Python Developer lub Junior JavaScript Developer dołączający do STX Next obligatoryjnie będzie uczestniczyć w kursie.

Przeczytaj również

Najciekawsze w Bez kategorii

Workation – co to jest i jakie przynosi korzyści?

O ile nie jesteś totalnym introwertykiem, z pewnością odczułeś mniej lub bardziej dotkliwie wpływ pandemii na jakość pracy zespołowej. Konsultacje na żywo bez kamerki czy klawiatury pomiędzy zainteresowanymi stały się niemalże luksusem. A ci, którzy pracę zdalną uwielbiają, zaczęli na nowo cieszyć się ze spotkań face to face (jeśli tylko nie odbywały się zbyt często;). W tym artykule […]

Diversity & Pride: Jak być sojuszniczą firmą?

Czerwiec to miesiąc dumy społeczności LGBTQ+, i mimo że czas na tęczową dumę jest przez cały rok, to szczególnie teraz warto pomyśleć o tym, co nas łączy i o tym, jak możemy się wspierać. Pride Month poprzedzał majowy Diversity Month – nie zabraknie więc informacji o tym, co działo się w STX Next wokół tematu […]

Praca Solutions Architecta oczami Produktowca

Jarek Feith pracuje z nami od kilku miesięcy jako Product Solutions Consultant. Swoim wieloletnim doświadczeniem produktowym wspiera Solutions Architectów – programistycznych ekspertów do zadań specjalnych. Jak wygląda ta współpraca oczami Jarka? O tym możecie przeczytać poniżej: Standardowa ścieżka kariery dla senior developera to najczęściej przejście na poziom zarządzania działem, zespołem – generalnie praca bardziej z […]

Czytaj więcej

Kontakt

Masz pytania?