Diversity & Pride: Jak być sojuszniczą firmą?

Czerwiec to miesiąc dumy społeczności LGBTQ+, i mimo że czas na tęczową dumę jest przez cały rok, to szczególnie teraz warto pomyśleć o tym, co nas łączy i o tym, jak możemy się wspierać. Pride Month poprzedzał majowy Diversity Month – nie zabraknie więc informacji o tym, co działo się w STX Next wokół tematu szeroko rozumianej różnorodności.

Z tego artykułu dowiesz się jak stworzyć inkluzywne oraz angażujące przestrzenie do wymiany wiedzy i doświadczeń. Opowiemy też jak wspieramy osoby LGBTQ+ w STX Next.

Zmiana logo z okazji Pride Month – czy to ma sens i dlaczego to robimy?

Co prawda można usłyszeć głosy mówiące, że zmiana logo z okazji Pride Month nic nie daje i nie warto tego robić, można jednak, jak Bartosz, być innego zdania:

Bartosz Klukaczewski, Head of React Native w STX Next

Na zachodzie wszyscy zmieniają logo na tęczowe niemalże z automatu i często niewiele to znaczy. W Polsce nie jest to tak oczywistą praktyką i mimo że jest to tylko pierwszy krok, bo można zrobić o wiele więcej, to pokazuje, że organizacji zależy na różnorodności.

My logo zmieniliśmy. Ale oczywiście, chcieliśmy zrobić więcej niż tylko ta kosmetyczna wizerunkowa modyfikacja.  

Dlaczego to czerwiec jest miesiącem dumy LGBTQ+?

To właśnie w tym miesiącu, w roku 1969, miały miejsce zamieszki związane z policyjnym nalotem w klubie gejowskim Stonewall Inn, słynnym miejscu spotkań w jednej z dzielnic Nowego Jorku. Wydarzenia te doprowadziły do powstania ruchu działającego w obszarze walki o prawa i godnego traktowania społeczności LGBTQ+. Włączanie się w obchody Pride Month to jeden ze sposobów okazywania swojej sojuszniczej postawy wobec tej społeczności. 

Świętowanie Pride Month w miejscu pracy

Obchodzenie Pride Month to świetna okazja do tego, by porozmawiać o historiach we wszystkich kolorach tęczy. To też okazja do tego, by zauważyć osoby należące do społeczności GSD (Gender and Sexual Diversities) i okazać im szacunek.

Marcin Siemieński, Head of Product Design w STX Next

Praca powinna być miejscem, gdzie wszyscy mogą swobodnie się wyrażać. Nie ma powodu, by przez 8 godzin udawać i chować nasze osobowości oraz życie, które istnieje poza pracą. Inicjatywy w obszarach inkluzywności i różnorodności są ważne, ponieważ pokazują, że myślimy o ludziach.

Nic o nas bez nas – rozmowa z udziałem STXowiczów

Chcąc być firmą sojuszniczą wobec społeczności LGBTQ+, w ramach Pride Month zorganizowaliśmy dwa wyjątkowe spotkania:

  • Jak budować środowisko pracy, w którym każdy czuje się bezpiecznie?

To temat dyskusji przeprowadzonej z Bartkiem Klukaczewskim i Marcinem Siemieńskim, której moderatorką była Agnieszka Ołowska. Rozmowa toczyła się się wokół różnorodności i inkluzywności w kontekście seksualności i nie tylko

Dowiedzieliśmy się jak wspierać osoby LGBTQ+ oraz jak ważną rolę odgrywa język, którym się posługujemy. Może on bowiem pogłębiać dyskryminację albo jej przeciwdziałać. Bartek podzielił się z nami przydatnym poradnikiem “Jak pisać i jak mówić o osobach LGBTQ+”.

  • Jak być sojusznikiem osób należących do grup zmagających się z dyskryminacją w miejscu pracy i poza nim?

To z kolei temat drugiego spotkania podczas miesiąca dumy. Spotkania prowadzonego przez Federację Znaki Równości, która zapewnia porady psychologiczne i prawne, organizuje grupy wsparcia, wydarzenia kulturalne i integrujące społeczność LGBTQ+. Webinar dotyczył tego, jak być sojusznikiem osób należących do grup zmagających się z dyskryminacją w miejscu pracy i poza nim.

Diversity Month, czyli jak mówić o różnorodności

Przede wszystkim mówić bez strachu. Za to słuchać z uwagą i otwartością, bo różnorodność z samej swej definicji wyskakuje poza ramy standardu. Właśnie tam – poza tymi ramami – kryje się cała paleta ciekawych charakterów i ludzkich doświadczeń.

Różnorodne spotkania w STX Next

Maj, czyli europejski miesiąc różnorodności był pretekstem do tego, by spotkać się i porozmawiać o całym wachlarzu – widocznych i niewidocznych, wrodzonych i nabytych – aspektów, pod których względem możemy się różnić.

STXowicze dzielili się wiedzą i doświadczeniem, które pozwoliło nam przyjrzeć się tematowi ludzkiej wielowarstwowości.

O czym rozmawialiśmy?

  • STX Next to dynamicznie rosnąca firma, której działania widoczne są w wielu zakątkach świata. Mamy przyjemność pracować z osobami o różnym pochodzeniu, a podczas jednej z dyskusji szukaliśmy różnic i podobieństw między Polską, Kanadą i Meksykiem. Poza tym analizowaliśmy jak wygląda współpraca z zagranicznymi klientami.
  • Nie ma to jak osobiste historie udekorowane sporą dawką wiedzy. Podczas miesiąca różnorodności mieliśmy też okazję wysłuchać jak to jest być WWO, czyli osobą wysoko wrażliwą (ang. HSP – highly sensitive people), co z pewnością wzmogło empatię słuchaczy i pozwoliło dostrzec różnorodność jako coś ciekawego i pięknego.
  • To co nas różni, to z pewnością rodzaje stylów poznawczych. Każdy cechuje się indywidualnym postrzeganiem spraw, organizowaniem i przetwarzaniem informacji. By przybliżyć tę kwestię rozmawialiśmy o stylach poznawczych według modelu FRIS i o ich wpływie na funkcjonowanie w życiu społeczno-zawodowym.

To tylko kilka pomysłów na to, jakie tematy można poruszyć przy organizowaniu dyskusji wokół bujnej różnorodności. Życie i ludzie, z którymi pracujecie podpowiedzą ich znacznie, znacznie więcej.

Pride Month & Diversity: Podsumowując

Heterogeniczność spotykamy w wielu dziedzinach życia. Może to być niejednorodność materiałów, zróżnicowanie w ramach sieci komputerowych i modeli danych, czy też wielofazowe mieszaniny roztworów chemicznych. Jednak to, co najbardziej złożone i najprawdopodobniej najmniej zbadane, to różnorodność, jakiej doświadczamy w kontakcie z ludźmi. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zacząć zgłębiać również tę dziedzinę.

Przeczytaj również

Najciekawsze w Bez kategorii

Workation – dlaczego warto wybrać się na wyjazd z zespołem?

Praca to miejsce, w którym spędzamy wiele godzin, i często wiąże się to z wieloma wyrzeczeniami. Dlatego też czasami warto wyrwać się z codziennej rutyny, a świetną okazją ku temu jest zespołowe workation, które ostatnimi laty znacznie zyskuje na popularności. Workation to nic innego jak wspólne spędzanie czasu na pracy, odpoczynku oraz integracji razem z […]

Jak zostać Data Engineering Specialist?

Data Engineering to istotna część nauki o danych. Obejmuje gromadzenie, przechowywanie, przetwarzanie i zarządzanie danymi, aby uczynić je zrozumiałymi i użytecznymi dla osób zajmujących się nimi naukowo i innych – członków projektu czy klientów. W miarę jak nauka o danych zyskuje na znaczeniu w różnych branżach, rośnie również zapotrzebowanie na wykwalifikowanych inżynierów i inżynierki danych […]

Jak stworzyć projekt w Django? Jakie popularne aplikacje korzystają z tego frameworka?

Witaj w drugiej części tutoriala do Django. Dowiesz się z niej, jak stworzyć prosty projekt przy użyciu tego frameworka, a także zobaczysz, jakie popularne aplikacje, z których korzystasz na co dzień, są na nim oparte. Jeśli natomiast obce jest Ci pojęcie Django, odsyłamy do poprzedniej części poradnika. Jak skonfigurować podstawowy projekt lub aplikację Django Zanim […]

Czytaj więcej

Kontakt

Masz pytania?