Warsztaty, które dają moc: programowanie dla najmłodszych

Żyjemy w czasach, kiedy umiejętności programistyczne wyrywają się coraz bardziej do przodu, stają się coraz bardziej dochodowe i pojawiają się tam, gdzie jeszcze 3 lata temu nie było mowy o automatyzacji. Nauka programowania, wbrew pozorom, może być naprawdę świetną zabawą, dlatego od dłuższego czasu skutecznie wchodzi w życie najmłodszych poprzez zajęcia w przedszkolach, cyfrowe zabawki czy interaktywne aplikacje.

IMG_5240.jpg

Tegoroczny Dzień Programisty spędziliśmy z grupą przedszkolaków z Przedszkola Niepublicznego “Źródło Montessori”. Mówiliśmy sporo o programowaniu, codziennej pracy oraz czarodziejskich mocach programistów – dzieciaki uważnie słuchały Michała, Programisty Full-Stack z wrocławskiego oddziału STX Next.

Zorganizowanie tego typu warsztatów po raz pierwszy było nie lada wyzwaniem, a najtrudniejszym zadaniem, które stanęło przed nami było: jak zainteresować tematem przedszkolaków? Kto próbował, ten wie jakich błędów nie warto popełniać, co działa, a co nie do końca się sprawdza.

Dzisiaj chcemy tą wiedzą podzielić się z Wami.
Jak zorganizować ciekawe, angażujące oraz interaktywne warsztaty dla najmłodszych? Zapraszamy do lektury!


Aplikacja, robot czy komputer?

Sposobów na zainteresowanie dzieciaków tematem programowania jest mnóstwo: programowalne robotycyfrowe zabawkizajęcia na dywanie czy aplikacje interaktywne. Ze względu na grupę docelową (dzieci w wieku 6-7 lat), wybraliśmy to ostatnie. Aplikacja Scratch Junior spełniała wszystkie nasze wymagania – dostępna w Apple Store, stale rozwijana i angażująca,pozwalająca za pomocą kilku przycisków tworzyć interaktywne historyjki.

IMG_5217.jpg

Wymyśl ciekawą historyjkę

W Internecie oraz bezpośrednio w aplikacji ScratchJr znajdziesz dużo przykładowych historyjek wraz z instrukcją i wyjaśnieniem jej tworzenia krok po kroku. My zdecydowaliśmy, że wymyślimy swoją historyjkę, która od samego początku pomogła nam nawiązać kontakt, poznać się i w wyniku tego zaangażować dzieciaki w zajęcia.

Dodaj do historyjki takie elementy, które dzieci mogą same wymienić lub wybrać wśród kilku dostępnych. Zaangażuj ich na tyle, na ile potrafisz!


iPad raz, iPad dwa, iPad trzy

W parze z aplikacją musieliśmy zadbać o sprzęt. Telefon – za mały, komputer – za duży i mniej wygodny, dlatego tablet okazał się być dobrym wyborem. Dzieciaki pracowały w parach i miały do dyspozycji jednego iPad-a, a prowadzący dbał o to, aby każdy w równym stopniu uczestniczył w realizacji zadań.

IMG_5287.jpg

Prezentacja dla Ciebie i dla dzieciaków

Prowadzenie zajęć dla przedszkolaków jest zadaniem dość wymagającym. Aby skupić ich uwagę, i nie dać ani chwili na nudzenie się, trzeba mieć konkretny plan i co ważne, samemu się w nim nie pogubić! Przygotuj prezentację z opisem poszczególnych kroków, jakie trzeba wykonać.

Większość dzieciaków będzie zapatrzona w tablet i będzie słuchać kolejnych poleceń, ale dla reszty prezentacja będzie dodatkową atrakcją, małą ściągą i zarazem przypomnieniem dla prowadzącego o tym, co robimy dalej.


Zabierz ze sobą gadżety

Na zapleczu każdej firmy IT znajdą się pokłady gadżetów i zabawek firmowych, które będą odpowiednie dla konkretnej kategorii wiekowej – warto sięgnąć po ciekawe nagrody dla przedszkolaków za pracę i 100% poświęcenie się zajęciom.

Jak to wszystko wyglądało w praktyce? Zobaczcie sami ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj również

Najciekawsze w Pozostałe

Druk przyłbic w pilskim STX Next: jak to się zaczęło?

Nie od dziś znane są nam fakty dotyczące szeroko wykorzystywanych właściwości druku 3D. Ale czym on właściwie jest i na czym polega jego “moc” w obecnych czasach? Otóż dany obiekt drukowany jest warstwa po warstwie za pomocą różnych materiałów oraz różnych technologii. W taki sposób otrzymać możemy każdy odpowiednio zaprogramowany wcześniej model. Silny team z […]

STX Next i gra planszowa ‘Łódzki Pan’

Czy słyszeliście o nowej grze planszowej “Łódzki Pan”?  Dzięki niej można poczuć się jak XIX-wieczny fabrykant, nabywać i sprzedawać łódzkie przedsiębiorstwa i co najważniejsze poznać historię Łodzi. Przebieg gry W trakcie gry gracze mogą wcielić się w bohatera związanego z Łodzią: Juliana Tuwima, Jadwigę Andrzejewską czy Władysława Reymonta. Po wyborze figurki, gracze poruszają się po Łodzi, […]

Rok 2019 w STX Next | Plan wykonany w 200%

Ponad 150 nowych osób dołączających do STX-a, prawie tyle samo eventów wewnętrznych i zewnętrznych organizowanych przez firmę. Do tego długo oczekiwane przenosiny naszej siedziby w Poznaniu do nowej lokalizacji, pierwszy event z serii Has Power za granicą, otwarcie oddziału firmy w Holandii, a także pierwsza, zewnętrzna konferencja IT Power Summit. Rok 2019 był dla nas […]

Czytaj więcej

Kontakt

Masz pytania? Chętnie na nie odpowiemy!