STX-owy przegląd roku 2020

2020… Cóż to był za rok! Chapeau bas dla tego, kto planując go chwilę wcześniej, był w stanie przewidzieć jego dynamikę i to, co będzie się w nim działo. A jeszcze większe uznanie dla tych, którym – mimo że czasem dość mocno pod wiatr – swoje plany udało się zrealizować. Zapraszamy na tradycyjne, coroczne podsumowanie tego, co w minionym roku działo się u nas. A wydarzyło się naprawdę sporo!

Rok 2020 w STX Next rozpoczęliśmy z ogromnym apetytem i ambitnymi planami – wszak rok to nie byle jaki, bo właśnie w nim przypadało 15 lat istnienia firmy. 

Inauguracja STX Next Dev Academy

Już od jakiegoś czasu marzyliśmy o tym, by zrealizować nasz plan powołania własnej szkoły programowania. Szkoły nie byle jakiej, bo ukierunkowanej na osoby, które mają już za sobą pierwsze doświadczenia z programowaniem i chciałyby posiadaną już wiedzę przełożyć na praktykę.

Plan ten udało się w 2020 roku zrealizować: na początku roku, w Poznaniu, pod szyldem STX Next Dev Academy naukę pod okiem doświadczonych developerów – Darka Woźniaka i Macieja Króla – wystartowała nasza szkoła. 

Przez 6 pracowitych sobót (a także wiele wieczorów spędzonych nad zadaniami domowymi) grupa 11 osób szlifowała swój warsztat Pythona, poznając tajniki nie tylko samego języka, ale także innych rzeczy, takich jak API, REST, podstaw baz danych czy systemów kontroli wersji.

Nauka w STX-owej Akademii szła na tyle dobrze, że… dwójka osób kończących naszą Akademię – ku swojemu zaskoczeniu – otrzymała propozycję dołączenia do poznańskich zespołów. 

PyPiła – reaktywacja

O ile Poznań zainaugurował szkołę programowania, o tyle nasz oddział w Pile do pewnej tradycji powrócił. Po latach przerwy zdecydowaliśmy się bowiem na uruchomienie bezpłatnego kursu PyPiła. Program ten skierowany jest do osób stawiających pierwsze kroki w programowaniu i składa się z serii spotkań – bloków tematycznych, podczas których omawiane są różne aspekty pracy nad projektem webowym. 

PyPiła wystartowała w IV kwartale 2020 roku i będzie kontynuowana w kolejnym. Już po pierwszych blokach tematycznych otrzymaliśmy tak pozytywne informacje zwrotne, że wiemy jedno: zdecydowanie nasze spotkania warto było reaktywować. Prawdopodobnie też kolejną edycję uruchomimy w roku 2021. A kto wie? Może dla części uczestników – podobnie jak w przypadku Dev Academy – nasz kurs stanie się przepustką do firmy?

Patronaty, patronaty

Miniony rok dostarczył nam sporo okazji do pojawienia się przy okazji różnych wydarzeń, których większość – z oczywistych względów – działa się online. Po raz pierwszy w historii firmy pojawiliśmy się w… grze planszowej. Gra “Łódzki Pan”, bo o niej mowa, zdobyła dużą popularność i nabyć można ją online, a także w zorganizowanej specjalnie na ten cel sieci sprzedaży w Łodzi. STX Next pojawił się zarówno na planszy, jak i w kartach akcji. 

W trakcie rozgrywki gracze mogą wcielić się w jednego z trzech bohaterów związanych bezpośrednio z Łodzią: Juliana Tuwima, Jadwigę Andrzejewską albo Władysława Reymonta. Podczas rozgrywki gracze poruszają się po Łodzi, by kupować i sprzedawać kolejne parcele i fabryki. Grze towarzyszy test wiedzy o mieście, dzięki któremu każdy z graczy po podaniu prawidłowej odpowiedzi zwiększa swój dostępny budżet. Wygrywa ten, kto na koniec gry uzbiera największy majątek. 

Kilkukrotnie nasi specjaliści pojawiali się także w eventach, artykułach i live’ach organizowanych m.in. przez Just Join IT – Łukasz Grzybowski w jednym ze “Śniadań z programowaniem” opowiadał o praktycznym wykorzystaniu machine learning:

Nasi DevOpsi opowiadali o tym, jak wygląda ich praca w sofware house’ie i czym różni się od innych miejsc pracy (https://geek.justjoin.it/stanowisko-devops-engineer-w-software-house-kto-to-co-robi-jak-wyglada-praca). Rozmawialiśmy także o ofertach pracy dla juniorów, nie do końca zgadzając się z tym, że jest ich u nas mniej niż w minionych miesiącach (https://geek.justjoin.it/praca-dla-juniora-devdebata). 

Jakby tego było mało, swoim doświadczeniem dzielił się także Sebastian Buczyński, opowiadając o tym, który framework jest lepszy dla pythonowego web developera: Django czy Flask (więcej tutaj). W MeetTechu w Pile udział wziął Tomasz Muszczek, opowiadając o zastosowaniach i tworzeniu Road Map. 

Serwis justjoin.it nie był jedynym miejscem, w którym dzieliliśmy się wiedzą. W okresie wiosennym nasz kolega z łódzkiego oddziału, Dawid Ryczko, zorganizował kurs związany z Angularem (“Zostań w domu i ucz się Angulara” – dostępny na STX-owym kanale na youtube’ie, zaś Paweł Kucmus z pilskiego oddziału firmy opowiedział na MeetTechu na temat Dockera. 

Swoim patronatem objęliśmy również inicjatywę Pix Blocks. Inicjatywę, która skierowana jest do szerokiego grona uczniów i nauczycieli zainteresowanych nauką programowania. W ramach współpracy zdecydowaliśmy się na ufundowanie nagrody – konsultacji zwycięzcy konkursu z jednym z doświadczonych developerów. Wszystko po to, by przekazać młodemu adeptowi programowania dobre wskazówki i podpowiedzieć, w jaki sposób ukierunkować swoją naukę, a przede wszystkim odpowiedzieć na jego pytania i zagwostki. 

Naszej uwadze nie umknęły także eventy dedykowane osobom związanym z rekrutacją i employer brandingiem. Na początku roku Agnieszka Słodkowska pojawiła się na evencie EB Masters w Katowicach, opowiadając szeroko zgromadzonej publiczności o naszych sprawdzonych sposobach na zorganizowanie ciekawego eventu dla developerów i testerów – mowa oczywiście o naszych niezawodnych eventach z serii Has Power. 

Craftowe czwartki i Lightning Talki

Gdy było to możliwe, organizowaliśmy także wewnętrzne eventy – Craftowe Czwartki oraz, niezmiennie nasze Lighting Talki. W tych ostatnich, niezmiennie, udział wziąć może każdy ze współpracowników STX-a, zarówno w roli prelegenta, jak i słuchacza. 

Tegoroczne Lightning Talki przyciągnęły naprawdę sporą grupę odbiorców, a wśród tematów przeważały związane z frontendem i backendem. Nie zabrakło jednak treści spoza developmentu, jak chociażby kwestie sposobów na przyspieszenie kariery, sztuczek na zarządzanie własnymi hasłami czy ciekawej prezentacji na temat personal brandingu. 

Na sportowo

Choć sytuacja na świecie średnio sprzyjała spotykaniu się w większych grupach, nie zapomnieliśmy o corocznych imprezach sportowych takich jak Kaszebe Runda czy Business Run

Ten ostatni, choć zorganizowany w zupełnie inny sposób niż w poprzednich latach (uczestnicy biegli indywidualnie), przysporzył wcale nie mniej emocji. Liczymy jednak na to, że w kolejnej edycji uda nam się powrócić do tradycyjnej formy rywalizacji i wszyscy razem będziemy mogli spotkać się i pobiec już wspólnie a nie jako wirtualny zespół.

Nasi koledzy i koleżanki przez cały okres wakacyjny brali również udział w STX Next Endomondo Challenge – ścigając się we wspólnym spalaniu kalorii. Nasze wyzwanie przyciągnęło naprawdę sporą liczbę uczestników!

Nowa zakładka kariery

Marzec dostarczył nam dodatkowych emocji związanych z roll-outem naszej nowej zakładki Kariera, która zapoczątkowała generalne odświeżenie strony internetowej STX-a. Nasza nowa zakładka kariery pozwoliła na lepsze zachowanie struktury, wprowadzenie dwujęzyczności strony, rozbudowanie bloga oraz dodanie sekcji z materiałami przydatnego dla każdego początkującego programisty. 

Odświeżyliśmy też nasz Python Cheat Sheet (tak, tak – wiemy, że wielu z Was pomaga!). Jest dostępny tu. Kto jeszcze nie miał okazji przyjrzeć się naszej zakładce kariery, najwyższa pora to nadrobić.

Od marca zdalnie

Rok 2020 to także wyzwania związane z przestawieniem się na współpracę zdalną. Ta, choć sama w sobie nie była dla nas nowością, nigdy nie była praktykowana aż w takiej skali. Zdalna współpraca, zdalny onboarding, zdalna prezentacja roczna podsumowująca rok 2020 czy w pełni zdalne Angel Update’y w oddziałach – tak, w tym roku zdecydowanie większość rzeczy można by przyjąć, że wyglądała inaczej. 

Szybko jednak do tej nowej rzeczywistości udało nam się przystosować, a sytuacja na świecie pokazała po raz kolejny, że to w ludziach i zespołach STX Next tkwi cała siła.

Choć nasze profile w social mediach nie obfitowały w tym roku w liczne relacje z eventów, każdy  obserwujących miał okazję poznać STX-owiczów z nieco innej, prywatnej strony. A nasze kanały wypełniły się zdjęciami miejsc pracy, naszymi zwierzakami (czy to nie one są czasem największymi beneficjentami tego roku?), wypiekami czy świątecznymi potrawami. 

Kiedy okazało się, że służby medyczne w trybie pilnym potrzebują chroniących ich przyłbic, nasze drukarki 3D rozgrzały się niemal do czerwoności, a na kanałach wewnętrznych osoby zaangażowane w druk dzieliły się dobrymi praktykami i projektami.

Sporym wyzwaniem była dla nas organizacja zdalnych onboardingów. W tych największych udział brało około 15 osób, rozsianych po całej Polsce. Przed nami kolejny duży onboarding w styczniu 2021, w którym udział wezmą 23 osoby. Wiemy już jednak doskonale, jak go efektywnie zorganizować. Po raz kolejny – w teamie siła!

Coroczne wzrosty

Mimo że ten rok pod wieloma względami nie był łatwy i typowy, kończymy go – podobnie jak poprzednie lata, ze wzrostem. W samym roku 2020 nawiązaliśmy współpracę z ponad 110 osobami, a wśród nich znaleźli się nie tylko spece od Pythona czy JS-a, ale również doświadczeni Agile’owcy, testerzy, DevOpsi, eksperci od React Native, a także wiele ról i specjalizacji niezwiązanych bezpośrednio z developmentem. 

Co ciekawe, aż o 8%, w stosunku do roku poprzedniego, urosła nam liczba nowych osób z najwyższym seniority (senior, senior+). Apetyty na kolejny rok mamy więc jeszcze większe!

Rok 2020 to również rok rozbudowy obszarów React Native, Machine Learning, a także kilka decyzji strategicznych związanych z budową nowych działów: Pre Sales oraz Node.js. Ten pierwszy swoją inaugurację miał w III kwartale tego roku. Tworzony przez Łukasza Koczwarę, byłego szefa developmentu w STX Next, składa się aktualnie z doświadczonych Product Solutions Konsultantów oraz Architektów. Ten drugi, związany z obszarem Node.js, to ambitny plan rozpoczęty w tym, ale kontynuowany także i w kolejnym roku. 

Odejścia i powroty

Ostatnie kilkanaście miesięcy to kilka ciekawych powrotów byłych STX-owców, zarówno w tej samej, jak i w zupełnie nowej roli. Dość wspomnieć o naszym aktualnym Marketing Managerze – Danielu Kościelskim (wcześniej Web Marketing Specialist), przez Service Delivery Directora – Michała Kwiatkowskiego (wcześniej: szef największego w STX-ie oddziału w Poznaniu) czy Agnieszce Słodkowskiej, która aktualnie koordynuje obszar employer brandingu w STX-ie (wcześniej zajmowała się rekrutacją, również w Poznaniu). Listę osób uzupełnia nasza wyśmienita Content Writerka – Lidia Kurasińska oraz Tester z oddziału w Pile – Krzysztof Karbownik.

Nowy inwestor

Wspominając 2020 rok, nie sposób pominąć nowego inwestora, który pojawił się w STX-ie i mocno wpłynął na strukturę udziałową firmy. I choć pojawienie się nowego inwestora nie było związane z dużą rewolucją, każdy zdawał sobie sprawę z tego, że nowy inwestor to przede wszystkim większa stabilizacja ale też… ambitny plan do wykonania.

Innova Capital, bo o tej firmie mowa, to niezależny doradca private equity, który po raz pierwszy zdecydował się na zainwestowanie w firmę IT. Po sfinalizowaniu rozmów nadrzędnym celem dla nas na kolejne lata stał się dalszy wzrost na rynkach takich jak chociażby Wielka Brytania czy USA. Cel ten związany jest zarówno z rozwojem współpracy z bieżącymi klientami, jak i pozyskaniem nowych – dział sprzedaży ma więc pełne ręce roboty! Nie mniej roboty zapowiada się po stronie rekrutacji – plany wzrostowa są ambitne

Mamy 15 lat!

Jeszcze w poprzednim roku – tak, w tym momencie ten plan zdecydowanie możemy już zdradzić – zakładaliśmy huczne urodziny STX Next. Impreza, rozłożona w czasie, miała potrwać cały rok, a jej naczelnym hasłem było hasło “15 eventów na 15-lecie”. Nie da się ukryć, sytuacja gospodarcza i społeczna, związana z rozwojem pandemii, dość konkretnie nam te plany pokrzyżowała. 

Ale – jak to się mówi – co się odwlecze, to nie uciecze. Może więc nasze plany uda się zrealizować z okazji… osiemnastki?

Z tych samych powodów, z których nie udało się aż tak hucznie świętować 15-lecia firmy, nie udało się też niestety zorganizować corocznej konferencji Tech Power Summit powered by STX Next. Impreza, początkowo planowana na II kwartał tego roku, przeniesiona została na listopad. Druga fala pandemii pokrzyżowała jednak również i te plany – wprawdzie przez moment rozważaliśmy jej zorganizowanie online, jednak szybko doszliśmy do wniosku, że nie będzie to to samo – nieodzownym jej elementem jest bowiem bankiet a ten w świecie online zorganizować by było już ciężko. 

Nowy rok, nowe wyzwania

Co przyniesie nam kolejne 12 miesięcy? Wiemy jedno: sporo będzie się działo. Po raz kolejny nasze plany wzrostowe są bardzo ambitne. Jesteśmy bogatsi o doświadczenia związane z funkcjonowaniem w sieci – naszym celem na kolejne miesiące jest 100-procentowe przeniesienie tam naszych STX-owych eventów. Zacieśniamy też współpracę z różnymi organizacjami, już teraz wiemy, że w pierwszym kwartale pojawimy się na pewno na kilku ogólnopolskich meet-upach związanych z Pythonem i JS-em. 

Chcemy także wykorzystać nasze doświadczenia związane z prowadzeniem eventów i obecnością online. Zdradzimy Wam, że intensywnie pracujemy nad odpaleniem pierwszego w historii STX Next podcastu, skierowanego do szeroko rozumianego środowiska IT. A to dopiero początek. W 2021 roku będzie u nas naprawdę intensywnie i sporo będzie się działo!

Przeczytaj również

Najciekawsze w Praca w STX Next

Nasz przepis na skuteczne wdrożenie Junior Developerów – STX Next Crash Course

Wejście do nowej organizacji, pierwsza praca czy zmiana pracy w momencie, gdy nie ma się jeszcze dużego doświadczenia, może być bardzo stresujące. Wszyscy doskonale pamiętamy swoje pierwsze zawodowe kroki, dlatego w STX Next bardzo mocno stawiamy na wysokiej jakości proces wdrożenia. W tym celu właśnie powstał STX Next Crash Course dla Junior Developerów, co jest […]

Praca Solutions Architecta oczami Produktowca

Jarek Feith pracuje z nami od kilku miesięcy jako Product Solutions Consultant. Swoim wieloletnim doświadczeniem produktowym wspiera Solutions Architectów – programistycznych ekspertów do zadań specjalnych. Jak wygląda ta współpraca oczami Jarka? O tym możecie przeczytać poniżej: Standardowa ścieżka kariery dla senior developera to najczęściej przejście na poziom zarządzania działem, zespołem – generalnie praca bardziej z […]

REST API w Pythonie: Flask czy FastAPI?

Tworzenie aplikacji internetowych, a w tym REST API, to chleb powszedni backend developerów. Dlatego praca z frameworkiem webowym powinna być szybka i prosta. Microframeworki to bardzo dobry start dla małych projektów, MVP czy nawet dużych aplikacji, które potrzebują REST API – a do nich zaliczają się m.in.: Flask i FastAPI. Flask jest jedną z najpopularniejszych […]

Czytaj więcej

Kontakt

Masz pytania?