STX Next jednym z 7 Wspaniałych!

STX Next10CloudsBinarAppsBoldareMonterailPragmatists oraz SoftwareMill to 7 firm, które wyróżnione zostały w pierwszym w historii badaniu dotyczącym budowania marki pracodawcy w branży technologicznej “7 Wspaniałych w IT”.

Raport z badania – przeprowadzonego przez Julitę Dąbrowską oraz Martę Smyrską – zaprezentowany został podczas VIII Forum Employer Brandingu w Warszawie.

Znalezienie się w tak doborowym gronie i tytuł jednego z “7 wspaniałych” to dla nas olbrzymie wyróżnienie.


Raport “7 Wspaniałych w IT” to efekt badania jakościowego polskich software house’ów, po raz pierwszy w historii przeprowadzone na tak szeroką skalę. Wzięło w nim udział 38 firm, z czego 7 zaprezentowanych zostało szerzej w formie “case studies”. Patronat nad badaniem objęła m.in. SODA (Software Development Association Poland).

Celem samego raportu z badania jest zidentyfikowanie elementów składających się na model marki pracodawcy. Julita Dąbrowska – marketer i strateg z ponad 25-letnim doświadczeniem w obszarze zarządzania strategicznego, marketingu, public relations, employer brandingu i komunikacji wewnętrznej oraz Marta Smyrska – konsultantka PR i content marketingu, zdecydowały się opowiedzieć o tym, jak budować markę firmy w branży IT oraz pochylić się nad takimi tematami jak kultura organizacyjna firmy. Wreszcie – odpowiedzieć na pytanie: jakie czynniki zdecydowały o tym, że firmy opisywane w publikacji przyciągnęły właściwych ludzi i odniosły międzynarodowy sukces.


Środowisko zwinne

Sam pomysł na przygotowanie publikacji to efekt współpracy przy jednym z projektów szkoleniowych prowadzonych przez Martę Smyrską.

– Trzy lata temu mój znajomy, programista, poprosił mnie o wsparcie w jednym z projektów szkoleniowych – rozpoczyna swoją opowieść Marta Smyrska.
– Pracował on w jednym z warszawskich software house’ów, co dla mnie stało się szansą na poznanie tego środowiska. Poznana tam kultura pracy, a zwłaszcza metodyki zwinne sprawiły, że zainteresowałam się tym obszarem i postanowiłam poznać go bliżej. Potem zaprosiłam do współpracy Julitę – uzupełnia Marta Smyrska.

Zaproszenie do współpracy dla Julity Dąbrowskiej było szansą na poznanie czegoś zupełnie nowego.

– Z przyjemnością przystałam na tą propozycję. Postanowiłam wykorzystać swoje doświadczenie naukowe i pasję badacza, a efekty ujrzały właśnie światło dzienne – opowiada Julita, autorka dwóch książek związanych z kształtowaniem marki pracodawcy.

Jaki czynniki w pierwszej kolejności zostały wzięte pod lupę? – Pytanie sformułowanie zostało bardzo szybko: co jest magicznym składnikiem sukcesu polskich software house’ów? – mówi Marta Smyrska.

– Ponieważ Julitę interesują kwestie marki i pracodawcy, jest też doktorantką zarządzania, to postanowiłyśmy dowiedzieć się, jak na markę pracodawcy patrzą poszczególne firmy i w jaki sposób potrafią zbudować zaangażowane zespoły. Pomysł na badanie jakościowej kultury poszczególnych organizacji przyszedł po chwili – uzupełnia właścicielka firmy Smyrska PR.

Bez tytułu.png

Selekcjoner Clutch

Do współpracy przy stworzeniu eBooka “7 Wspaniałych w IT” zaproszonych zostało 7 firm. Ich wybór był bardzo precyzyjny i w żadnym wypadku nie decydował o nim przypadek.

– W PR kierujemy się często tzw. third party endorsement, czyli opiniami niezależnych ekspertów. U nas był to ranking Clutcha, wyróżniający najlepsze polskie software house’y. Docenione przez Clutcha firmy zostały przez nas poddane niezależnej analizie – kontynuuje Marta Smyrska.

– Ostatecznie o naszym wyborze zadecydowały dodatkowe dwa kryteria: wielkość zatrudnienia (co najmniej 30 osób) oraz strona internetowa (firma powinna na swojej stronie mieć rozbudowaną część dotyczącą zespołów – opowiada Marta Smyrska.

W ten oto sposób do grona wyróżnionych firm trafił STX Next.


Potęga specjalizacji

Spotkanie z autorkami badania odbyło się w kwietniu w naszej poznańskiej siedzibie firmy. Choć początkowo zaplanowane było na 2h, ostatecznie potrwało zdecydowanie dłużej, efektem czego jest rozbudowane case study, prezentujące dobre praktyki rekrutacyjne, employer brandingowe oraz wartości funkcjonujące w firmie.

Z czym w takim razie autorkom badania kojarzy się STX Next? – W dobrej historii bohater kontroluje jakieś terytorium. W STX Next jest to Python! – mówi Marta Smyrska, zapytana już po spotkaniu  o pierwsze skojarzenie związane z firmą, – Firma kojarzy nam się z fantastyczną biznesową intuicją, która polega na wybraniu jednej rzeczy, w której firma będzie się specjalizować. Dzięki postawieniu na język programowania, który wciąż zyskuje na popularności, STX Next udało się podbojem zdobyć międzynarodowy rynek – dodaje Marta Smyrska.

Czy po przejechaniu ponad połowy Polski, spędzeniu kilkudziesięciu godzin na rozmowach z przedstawicielami polskich software house’ów było coś, co dla inicjatorek badania było sporym zaskoczeniem?

– Zdecydowanie! – odpowiada Marta Smyrska. – Zaskoczeniem był dla nas fakt, że przy tak dużym stopniu zmian i wciąż wdrażanych nowościach organizacyjnych i projektowych firmom udaje się zachować ciągłość działań i wysoką jakość usług – mówi Marta.

Bez tsdfsdfdfytułu.png

Dojrzałość i zaufanie

– Jest jeszcze coś, o czym nie można zapomnieć. Wyróżnione firmy to organizacje zrzeszające dojrzałych i odpowiedzialnych ludzi, zarówno wśród managerów, jak i pracowników – uzupełnia Marta Smyrska.

Mówiąc o wyróżnionych firmach, wspomnieć należy o jeszcze jednym czynniku – swojego rodzaju spoiwie: unikatowej kulturze organizacyjnej. –  Uważamy, że inne polskie firmy powinny uczyć się właśnie od polskich software house’ów przede wszystkim dwóch rzeczy: otwartości i umiejętności obdarzenia pracownika zaufaniem.

Nie pozostaje nic innego, jak z powyższym stwierdzeniem po prostu się zgodzić.

Przeczytaj również

Najciekawsze w Praca w STX Next

Nasz przepis na skuteczne wdrożenie Junior Developerów – STX Next Crash Course

Wejście do nowej organizacji, pierwsza praca czy zmiana pracy w momencie, gdy nie ma się jeszcze dużego doświadczenia, może być bardzo stresujące. Wszyscy doskonale pamiętamy swoje pierwsze zawodowe kroki, dlatego w STX Next bardzo mocno stawiamy na wysokiej jakości proces wdrożenia. W tym celu właśnie powstał STX Next Crash Course dla Junior Developerów, co jest […]

Praca Solutions Architecta oczami Produktowca

Jarek Feith pracuje z nami od kilku miesięcy jako Product Solutions Consultant. Swoim wieloletnim doświadczeniem produktowym wspiera Solutions Architectów – programistycznych ekspertów do zadań specjalnych. Jak wygląda ta współpraca oczami Jarka? O tym możecie przeczytać poniżej: Standardowa ścieżka kariery dla senior developera to najczęściej przejście na poziom zarządzania działem, zespołem – generalnie praca bardziej z […]

REST API w Pythonie: Flask czy FastAPI?

Tworzenie aplikacji internetowych, a w tym REST API, to chleb powszedni backend developerów. Dlatego praca z frameworkiem webowym powinna być szybka i prosta. Microframeworki to bardzo dobry start dla małych projektów, MVP czy nawet dużych aplikacji, które potrzebują REST API – a do nich zaliczają się m.in.: Flask i FastAPI. Flask jest jedną z najpopularniejszych […]

Czytaj więcej

Kontakt

Masz pytania?