STX Next i wroc.py | Wiedza i networking

Wrocław. Jedno z miast, w których IT zakorzenione jest bardzo mocno – zarówno w kontekście ilości firm, ale także szkół wyższych i kształcenia kadry. Jak głosi hasło promocyjne miasta – Wrocław to także miasto spotkań – również tych związanych z programowaniem: meetupów, konferencji czy innych imprez branżowych. Jeden z takich meetupów mam przyjemność wspierać i z dumą obserwować jego rozwój. O czym mowa? O wrocławskiej serii spotkań wroc.py, którym od dłuższego czasu patronuje STX Next.

Jak sama nazwa wskazuje, wroc.py to inicjatywa związana ze społecznością pythonistów. To meetup, który służy do dzielenia się wiedzą, wymiany doświadczeń, dyskusji o realnych problemach czy sukcesach związanych z pracą programistów, a także do nawiązywania relacji branżowych. Bo kto lepiej zrozumie programistę niż… drugi programista?

Dołączyć do ekosystemu

wrocpy_1.jpg

Pomysł na wroc.py zrodził się w głowie jego organizatora, Dominika Wrońskiego, już kilka lat temu. – Zawodowo jestem związany z obszarem IT od kilku lat. W pewnym momencie swojej ścieżki zawodowej zainteresowałem się Pythonem i chciałem się w tym kierunku rozwijać. Bardzo podoba mi się idea luźnych spotkań, podczas których można zarówno poszerzyć wiedzę oraz poznać ciekawych ludzi z branży – opowiada Dominik.

– Do założenia cyklicznego wydarzenia zainspirował mnie hacathon, w którym jakiś czas temu brałem udział. Pomyślałem, że świetnie byłoby dołączyć do ekosystemu różnych wydarzeń związanych z szerzeniem wiedzy o Pythonie. I tak to się zaczęło – uśmiecha się pomysłodawca meetupu.

Wszystko wokół Pythona

Co zadecydowało o jego sukcesie? Zdecydowanie uczenie się od ekspertów. Prelegentami wroc.py są bowiem osoby ściśle związane z Pythonem i praktykujące go w codziennej pracy. Poza samą nauką event ma zawsze charakter networkingowy, tworząc świetną atmosferę do kreatywnej stymulacji. Powiedzcie sami – czego chcieć więcej?

To co mocno charakteryzuje wroc.py to zróżnicowa grupa odbiorców. Nieważne, czy właśnie zaczynasz, czy jesteś na zaawansowanej ścieżce związanej z Pythonem – na pewno znajdziesz tam coś dla siebie. – Rzeczywiście, grupa odbiorców nie jest jednorodna. Są wśród niej zarówno studenci, jak i eksperci z wieloletnim doświadczeniem. Czasami zdarza się też, że osoby pracujące na przykład w jednym zespole przychodzą razem. Jedno jest niezmienne – wszystko kręci się wokół Pythona – podsumowuje Dominik.

Jubileusz

Choć Dominikowi trudno w to uwierzyć, zainaugurowany przez niego meetup lada moment obchodzić będzie swój jubileusz. 50. edycja wroc.py odbędzie się już całkiem niedługo – w listopadzie. Spotkania w ramach meetupu organizowane są bowiem cyklicznie, w każdy pierwszy wtorek miesiąca i ciągle przyciągają kolejnych zainteresowanych.

Jednym ze słuchaczy regularnie uczestniczącym w spotkaniach jest Paweł Burniak, Python Developer pracujący na co dzień w  STX Next. – Pamiętam, że ten event zaciekawił mnie jak tylko pojawił się na rynku. Zaskoczyło mnie wówczas, że tak wiele osób zainteresowanych jest tematami związanymi z Pythonem i jak wiele z nich decyduje się poświęcić swój prywatny czas, by przyjść i dowiedzieć się czegoś więcej – relacjonuje Paweł.

Rozwój w dobrym kierunku

Rzeczywiście – audytorium jest spore, a zainteresowanie prelekcjami ciągle rośnie. Wśród uczestników znajdziemy zarówno osoby, które pamiętają początki inicjatywy, jak i osoby, które właśnie tymi spotkaniami rozpoczynają swoją przygodę z Pythonem. Liczba uczestników? Spora – z meetupu na meetup coraz większa. Rekordową, 48. edycją meetupu zainteresowanych było 138 osób!

Dbając o wysoką jakość spotkań, po każdym wroc.py Dominik prosi uczestników o ocenę meetupu pod kilkoma względami. – Taka informacja zwrotna daje możliwość, abyśmy byli na bieżąco z oczekiwaniami uczestników i mogli iść w dobrym kierunku, rozwijając wroc.py – podsumowuje Dominik.

STX-owe wsparcie organizacyjne

Od początku 2018 roku, dzięki Pawłowi, we wsparcie organizacyjne wroc.py zaangażował się STX Next. Razem z Pawłem i Saszą – naszą specjalistką od rekrutacji i employer brandingu – pomagamy Dominikowi dopiąć kwestie organizacyjne, wspierając poszukiwania prelegentów, sponsorów czy miejsc na spotkania. Dodatkowo Paweł miał przyjemność wystąpić w roli prelegenta.

wrocpy_2.jpg

– Jeżeli miałbym coś zasugerować osobom, które chciałyby wystąpić, ale czują, że brakuje im wiedzy czy doświadczenia, to dałbym im radę, żeby się zupełnie tym nie przejmowały i opowiedziały chociażby o tym, czego się teraz uczą, nad jakim projektem pracują, czy w jaki sposób chciałyby go kontynuować – dodaje. – To nie są spotkania organizowane tylko przez ekspertów i dla ekspertów. Mają także na celu popularyzowanie Pythona oraz wszelkich projektów i technologii wokół nich – uzupełnia.

Październikowy wroc.py zaprasza!

Jesteście ciekawi, jak wygląda współorganizowany przez nas event w praktyce albo chcecie dołączyć do społeczności wrocławskich miłośników Pythona? Nic prostszego! Serdecznie zapraszam i gorąco polecam! Przyjdźcie na październikowy wroc.py i przekonajcie się sami, że warto! Jeśli ktoś z Was chciałby podzielić się swoimi doświadczeniami – koniecznie dajcie znać! Wszystkie aktualności możecie śledzić na profilu wroc.py na facebooku lub na meeup.com!

To jak? Z kim widzimy się już na początku października?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj również

Najciekawsze w Pozostałe

STX Next i gra planszowa ‘Łódzki Pan’

Czy słyszeliście o nowej grze planszowej “Łódzki Pan”?  Dzięki niej można poczuć się jak XIX-wieczny fabrykant, nabywać i sprzedawać łódzkie przedsiębiorstwa i co najważniejsze poznać historię Łodzi. Przebieg gry W trakcie gry gracze mogą wcielić się w bohatera związanego z Łodzią: Juliana Tuwima, Jadwigę Andrzejewską czy Władysława Reymonta. Po wyborze figurki, gracze poruszają się po Łodzi, […]

Rok 2019 w STX Next | Plan wykonany w 200%

Ponad 150 nowych osób dołączających do STX-a, prawie tyle samo eventów wewnętrznych i zewnętrznych organizowanych przez firmę. Do tego długo oczekiwane przenosiny naszej siedziby w Poznaniu do nowej lokalizacji, pierwszy event z serii Has Power za granicą, otwarcie oddziału firmy w Holandii, a także pierwsza, zewnętrzna konferencja IT Power Summit. Rok 2019 był dla nas […]

React Native: 10 pytań do eksperta

– Moja droga do roli developera, a potem konsultanta React Native? Jak to zwykle bywa, o wszystkim zdecydował szczęśliwy zbieg okoliczności i praca przy projekcie, w którym CTO polecił właśnie tę technologię. Aktualnie mam za sobą dziesiątki projektów i wiem jedno: to był zdecydowanie dobry wybór – mówi Bartek Klukaczewski, który w STX Next pełni rolę Konsultanta […]

Czytaj więcej

Kontakt

Masz pytania? Chętnie na nie odpowiemy!