Rozmowa techniczna: działające rozwiązanie to nie wszystko

W przypadku rekrutacji na stanowiska związane z programowaniem, nieodłącznym elementem procesu jest weryfikacja umiejętności kandydata. Tak zwana “część techniczna” rekrutacji ma za zadanie zweryfikowanie, czy kandydat będzie potrafił wykonywać zadania związane z danym stanowiskiem, czy też nie. Naturalnie, w pierwszej kolejności nasuwa się skojarzenie, że ta część rekrutacji służy wyłącznie weryfikacji wiedzy i umiejętności. Doświadczeni rekruterzy zwracają również uwagę na inne aspekty radzenia sobie z zadaniami. Jakie dokładnie?


Umiejętności

Pracodawcy sprawdzają umiejętności kandydatów na różne sposoby,  z wykorzystaniem testów papier-ołówek, zadań do przygotowania w domu lub bezpośrednio przy rekruterze, poprzez zadane ustnie pytania problemowe itp.

STX Next największą część spotkania technicznego zajmują zadania praktyczne, wykonywane przez kandydata bezpośrednio przy komputerze.

Zadania posiadają różny stopień trudności, dotyczą odmiennych obszarów, tak by kandydat miał szansę zmierzyć się z problemami, które potencjalnie mogą wystąpić w czasie codziennej pracy.

Oczywiście, najprostszym kryterium oceny jest samo wykonanie zadania, czyli czy kandydatowi udało się rozwiązać dany problem. Mamy więc kryterium skuteczności. Ważne jest również to, w jakim czasie udało się zakończyć zadanie, ponieważ świadczy to również o pewnej biegłości. Nie bez znaczenia jest również umiejętność pisania czystego kodu, który jest czytelny, odpowiednio sformatowany, lapidarny, a także posiada niezakłóconą logikę.


Gdy nie potrafię rozwiązać zadania…

Cóż, zdarza się nawet najlepszym – może zdarzyć się, że trafimy na zadanie czy problem, z którym nie mieliśmy okazji się do tej pory zetknąć lub – po prostu – nie pamiętamy sposobu rozwiązania. Przed wypowiedzeniem słów “nie wiem”, zawsze warto spróbować rozwiązać zadanie. Tym sposobem można zaprezentować choćby styl myślenia, swoje indywidualne podejście do radzenia sobie z problemami. Pomysłowość, próbowanie różnych metod czy też proponowanie nieszablonowych rozwiązań z pewnością będą docenione.

Z kolei jeśli wena nie dopisuje, warto posiłkować się wyszukiwaniem w Google (oczywiście, jeśli rekruterzy na to zezwolą). Jeżeli rekruterzy mają podgląd Twojego pulpitu, mogą zwrócić uwagę na to jak i gdzie wyszukujesz podpowiedzi, w jaki sposób selekcjonujesz odpowiedzi, a także w jaki sposób je implementujesz.


Rozwiązanie nie działa – co dalej?

Niezależnie od tego, czy w całości samodzielnie wykonujesz zadanie, czy też posiłkujesz się rozwiązaniami zaczerpniętymi z sieci, czasem może coś zwyczajnie nie zadziałać. Dochodzimy tym samym do kolejnego obszaru, który poddawany jest ocenie w trakcie rekrutacji, a mianowicie: zdolność odnajdywania własnych błędów i czytanie kodu ze zrozumieniem. Umiejętność ta jest ważna w codziennej pracy programisty, dlatego też w czasie rekrutacji w STX Next staramy się zgłębić również ten obszar. Dlatego też w czasie wykonywania zadań kandydaci mogą usłyszeć pytanie “jak działa, to co właśnie napisałeś/aś?” lub “co wydarzy się, gdy zmienimy X na Y?”

Jak widać, rekruterzy zwracają uwagę na wiele aspektów wykonywania zadań rekrutacyjnych. Może się wydawać, że ocenianych obszarów jest wiele, natomiast mają one różne znaczenie w poszczególnych organizacjach czy nawet u różnych rekruterów pracujących w tej samej firmie. Z pewnością w czasie rekrutacji będzie pomocne opanowanie, skupienie i optymistyczne nastawienie. Cokolwiek by się nie działo, warto próbować podejść do każdego zadania, zanim złożymy broń i powiemy “nie wiem” i w domyśle “nawet nie chcę próbować.’

Biorąc pod uwagę wszelkie aspekty rozmowy, pamiętaj, że wola walki i determinacja również są w cenie!

Przeczytaj również

Najciekawsze w Praca w STX Next

Nasz przepis na skuteczne wdrożenie Junior Developerów – STX Next Crash Course

Wejście do nowej organizacji, pierwsza praca czy zmiana pracy w momencie, gdy nie ma się jeszcze dużego doświadczenia, może być bardzo stresujące. Wszyscy doskonale pamiętamy swoje pierwsze zawodowe kroki, dlatego w STX Next bardzo mocno stawiamy na wysokiej jakości proces wdrożenia. W tym celu właśnie powstał STX Next Crash Course dla Junior Developerów, co jest […]

Praca Solutions Architecta oczami Produktowca

Jarek Feith pracuje z nami od kilku miesięcy jako Product Solutions Consultant. Swoim wieloletnim doświadczeniem produktowym wspiera Solutions Architectów – programistycznych ekspertów do zadań specjalnych. Jak wygląda ta współpraca oczami Jarka? O tym możecie przeczytać poniżej: Standardowa ścieżka kariery dla senior developera to najczęściej przejście na poziom zarządzania działem, zespołem – generalnie praca bardziej z […]

REST API w Pythonie: Flask czy FastAPI?

Tworzenie aplikacji internetowych, a w tym REST API, to chleb powszedni backend developerów. Dlatego praca z frameworkiem webowym powinna być szybka i prosta. Microframeworki to bardzo dobry start dla małych projektów, MVP czy nawet dużych aplikacji, które potrzebują REST API – a do nich zaliczają się m.in.: Flask i FastAPI. Flask jest jedną z najpopularniejszych […]

Czytaj więcej

Kontakt

Masz pytania?