Rozmowa techniczna: działające rozwiązanie to nie wszystko

W przypadku rekrutacji na stanowiska związane z programowaniem, nieodłącznym elementem procesu jest weryfikacja umiejętności kandydata. Tak zwana “część techniczna” rekrutacji ma za zadanie zweryfikowanie, czy kandydat będzie potrafił wykonywać zadania związane z danym stanowiskiem, czy też nie. Naturalnie, w pierwszej kolejności nasuwa się skojarzenie, że ta część rekrutacji służy wyłącznie weryfikacji wiedzy i umiejętności. Doświadczeni rekruterzy zwracają również uwagę na inne aspekty radzenia sobie z zadaniami. Jakie dokładnie?

Umiejętności

Pracodawcy sprawdzają umiejętności kandydatów na różne sposoby,  z wykorzystaniem testów papier-ołówek, zadań do przygotowania w domu lub bezpośrednio przy rekruterze, poprzez zadane ustnie pytania problemowe itp.

STX Next największą część spotkania technicznego zajmują zadania praktyczne, wykonywane przez kandydata bezpośrednio przy komputerze.

Zadania posiadają różny stopień trudności, dotyczą odmiennych obszarów, tak by kandydat miał szansę zmierzyć się z problemami, które potencjalnie mogą wystąpić w czasie codziennej pracy.

Oczywiście, najprostszym kryterium oceny jest samo wykonanie zadania, czyli czy kandydatowi udało się rozwiązać dany problem. Mamy więc kryterium skuteczności. Ważne jest również to, w jakim czasie udało się zakończyć zadanie, ponieważ świadczy to również o pewnej biegłości. Nie bez znaczenia jest również umiejętność pisania czystego kodu, który jest czytelny, odpowiednio sformatowany, lapidarny, a także posiada niezakłóconą logikę.

Gdy nie potrafię rozwiązać zadania…

Cóż, zdarza się nawet najlepszym – może zdarzyć się, że trafimy na zadanie czy problem, z którym nie mieliśmy okazji się do tej pory zetknąć lub – po prostu – nie pamiętamy sposobu rozwiązania. Przed wypowiedzeniem słów “nie wiem”, zawsze warto spróbować rozwiązać zadanie. Tym sposobem można zaprezentować choćby styl myślenia, swoje indywidualne podejście do radzenia sobie z problemami. Pomysłowość, próbowanie różnych metod czy też proponowanie nieszablonowych rozwiązań z pewnością będą docenione.

Z kolei jeśli wena nie dopisuje, warto posiłkować się wyszukiwaniem w Google (oczywiście, jeśli rekruterzy na to zezwolą). Jeżeli rekruterzy mają podgląd Twojego pulpitu, mogą zwrócić uwagę na to jak i gdzie wyszukujesz podpowiedzi, w jaki sposób selekcjonujesz odpowiedzi, a także w jaki sposób je implementujesz.

Rozwiązanie nie działa – co dalej?

Niezależnie od tego, czy w całości samodzielnie wykonujesz zadanie, czy też posiłkujesz się rozwiązaniami zaczerpniętymi z sieci, czasem może coś zwyczajnie nie zadziałać. Dochodzimy tym samym do kolejnego obszaru, który poddawany jest ocenie w trakcie rekrutacji, a mianowicie: zdolność odnajdywania własnych błędów i czytanie kodu ze zrozumieniem. Umiejętność ta jest ważna w codziennej pracy programisty, dlatego też w czasie rekrutacji w STX Next staramy się zgłębić również ten obszar. Dlatego też w czasie wykonywania zadań kandydaci mogą usłyszeć pytanie “jak działa, to co właśnie napisałeś/aś?” lub “co wydarzy się, gdy zmienimy X na Y?”

Jak widać, rekruterzy zwracają uwagę na wiele aspektów wykonywania zadań rekrutacyjnych. Może się wydawać, że ocenianych obszarów jest wiele, natomiast mają one różne znaczenie w poszczególnych organizacjach czy nawet u różnych rekruterów pracujących w tej samej firmie. Z pewnością w czasie rekrutacji będzie pomocne opanowanie, skupienie i optymistyczne nastawienie. Cokolwiek by się nie działo, warto próbować podejść do każdego zadania, zanim złożymy broń i powiemy “nie wiem” i w domyśle “nawet nie chcę próbować.’

Biorąc pod uwagę wszelkie aspekty rozmowy, pamiętaj, że wola walki i determinacja również są w cenie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj również

Najciekawsze w Praca w STX Next

Praca w STX-ie: 5 pytań do Scrum Mastera

Scrum, planowanie sprintów, refinementy, review, spotkania ze Scrum Master-em – Agile rządzi się swoimi definicjami. Osobie, która spotyka się z tymi zagadnieniami po raz pierwszy, mogłoby się wydawać, że to wszystko wcale nie ułatwia procesu developmentu i dostarczania kolejnych i kolejnych wersji produktu. Jak mawiają klasycy: “Nic bardziej mylnego”.  STX Next tworzą scrumowe zespoły i […]

Jak radzimy sobie z pracą zdalną w STX Next w dobie pandemii koronawirusa?

Temat pandemii koronawirusa nie schodzi z nagłówków gazet i portali informacyjnych. W dość szybkim czasie firmy musiały przystosować się do zmian, jakie zaszły na rynku, często przekształcając swoją pracę w stu procentach zdalną. W STX Next również sprawnie przeszliśmy na home office. Zapytaliśmy naszych managerów jak ta zmiana wpłynęła na ich pracę, a także naszych […]

Praca w STX-ie: 5 pytań do działu DevOps

DevOps jest stosunkowo nowym pojęciem w świecie IT, a nieskończona ilość materiałów dostępnych w Internecie nie ułatwia znalezienia i zrozumienia z czym ten obszar się tak naprawdę wiąże. Jeszcze więcej pytań wywołuje kwestia narzędzi, tooli, a przede wszystkim wiedzy i doświadczenia, ukończonych kursów i zrealizowanych certyfikatów, jakie powinna posiadać osoba chcąca rozpocząć ścieżkę zawodową w roli […]

Czytaj więcej

Kontakt

Masz pytania? Chętnie na nie odpowiemy!