Rok 2019 w STX Next | Plan wykonany w 200%

Ponad 150 nowych osób dołączających do STX-a, prawie tyle samo eventów wewnętrznych i zewnętrznych organizowanych przez firmę. Do tego długo oczekiwane przenosiny naszej siedziby w Poznaniu do nowej lokalizacji, pierwszy event z serii Has Power za granicą, otwarcie oddziału firmy w Holandii, a także pierwsza, zewnętrzna konferencja IT Power Summit. Rok 2019 był dla nas wyjątkowo intensywny i dostarczył nam wielu wrażeń. Kolejny, jubileuszowy 15. rok w STX Next zapowiada się jeszcze ciekawiej!

podsumowanie roku w STX Next plan wykonany

Co jak co, ale czas w STX Next zleciał w minionym roku jak szalony! Wydawałoby się, że jeszcze nie tak dawno podsumowaliśmy na naszym blogu to, co działo się w roku 2018, a tymczasem… kolejny rok już za nami!

Nasz jubileuszowy, 15. rok istnienia firmy, skłonił nas do przygotowania podsumowania działań. Zobaczcie, co w minionym roku działo się w STX-ie!

Ponad 150 nowych osób!

Jeśli zastanawiacie się, co oznacza liczba powyżej, nie będziemy dłużej trzymać Was w niepewności. To właśnie ponad 150 osób zdecydowało się przez ostatni rok na zaakceptowanie oferty STX Next.

Rok 2019 był dla nas rekordowy, nie tylko pod względem ilości osób, które zdecydowały się na rozpoczęcie współpracy. Był dla nas rekordowy pod kątem ilości przeprowadzonych rozmów (ponad 500!), ale także i liczby wiadomości wysłanych do kandydatów. Nasz plan na rok 2019 wykonaliśmy z nawiązką, ale nie mogło być inaczej, bo tylko taki wzrost mógł zagwarantować nam realizację naszych ambitnych planów! 

największy onbaoarding w historii stxnext rok 2019

W firmie pojawiło się też wiele nowych ról. Rozbudowaliśmy nasz dział marketingu, nawiązaliśmy współpracę z Szymonem, odpowiedzialnym za rozbudowę i rozwój kompetencji DevOpsowej w firmie, dołączył do nas Łukasz, doświadczony konsultant Machine Learning, dzięki czemu wystartowaliśmy z pierwszymi projektami w tej dziedzinie.

Absolutnie jednak na tym nie poprzestaliśmy, wciąż rozbudowując zespoły i odpalając kolejne projekty z udziałem Python- oraz JS DeveloperówTesterówTesterów AutomatycznychProduct Ownerów oraz Scrum Masterów. Dość dodać, że nasze developerskie zespoły rozbudowaliśmy o ponad 60 osób!

Nowe biuro w Poznaniu

Na ten moment czekaliśmy od dawna: po 14 latach i różnych siedzibach firmy, nasza centrala przeniosła się do nowego, przestronnego biura przy ul. Mostowej. Impreza otwierająca nowe biuro była dużym wydarzeniem – w końcu było co świętować, bo rozbite do tej pory na dwie lokalizacje zespoły w Poznaniu mogły usiąść razem.

Nowa siedziba to nie tylko większa i bardziej nowoczesna przestrzeń biurowa. To także, a może i przede wszystkim świetnie zaaranżowana część wspólna, w której od samego początku jest bardzo gwarno. W przestrzeni wspólnej znajduje się także strefa ciszy, pozwalająca na skupienie się nad konretnym zadaniem. 

nowe poznańskie biuro stxnext rok 2019

O naszej nowej poznańskiej przestrzeni pisaliśmy w zeszłym roku na naszym blogu.

IT Power Summit 

Już od dłuższego czasu przymierzaliśmy się do zorganizowania zewnętrznej konferencji technologicznej – wszak doświadczenia w organizacji eventów mamy niemałe. Choć długo czekaliśmy na ten moment, wiemy jedno: zdecydowanie było warto! 

Nasza pierwsza STX-owa zewnętrzna konferencja technologiczna IT Power Summit odbyła się tuż po przenosinach poznańskiego oddziału do nowej siedziby przy ul. Mostowej.

Zainteresowanie konferencją przerosło nasze najśmielsze oczekiwania! Jako że lista rezerwowa osób zainteresowanych uczestnictwem wydłużała się z dnia na dzień, zdecydowaliśmy się na nagranie wszystkich prelekcji i udostępnienie ich na naszym kanale na YouTube’ie.

Podczas samej konferencji przed zgromadzoną w biurze publicznością wystąpiło 6 osób:

  • Łukasz Langa, który zaprezentował temat: AsyncIO + Music
  • duet Paulina Gatkowska oraz Tomasz Maćkowiak z prelekcją: The Art of Testing: Once Upon a Time in a Development Team
  • niezawodny Maciej Urbański, który tym razem pochylił się nad tematem: Having a look around – quick, but practical survey of self-localization
  • doświadczony Tomasz Maćkowiak z prelekcją: How I did not win js13kgames – or – using genetic algorithms for training neural networks
  • oraz Robert Musił, który przyjrzał się tematowi Ranting on Microfrontends

Zobaczcie naszą relację z tego dnia w telegraficznym skrócie:

Otwarcie oddziału w Holandii 

Nie wiemy, czy wiecie, ale historia STX-a w minionym roku zatoczyła koło. CEO STX Next, Maciej Dziergwa, swoją przygodę z Pythonem rozpoczynał w Holandii, gdzie wyjechał tuż po zakończeniu studiów. Współpraca Macieja z Edition1 układała się na tyle dobrze, że była kontynuowana także po powrocie do Polski – stała się ona zalążkiem powstania STX Next. 

otwarcie oddziału w holandii stx next rok 2019

W minionym roku STX Next zdecydował się na otwarcie swojego biura w Holandii, zapraszając do współpracy nie nikogo innego jak Petera Valkenburga, założyciela Alt Control Communication (aktualnie: Edition 1). 

Co w praktyce oznacza dla nas otwarcie nowego biura w Holandii?

Z perspektywy projektowej – szansę na pracę na ciekawych projektach nie tylko z Holandii, ale także z obszaru DACH. Z perspektywy współpracowników – realną szansę na Workation wprost z Amsterdamu. Powiedzcie sami, czy nie stworzyła się doskonała okazja, którą wręcz szkoda by było nie wykorzystać?

Hackathon Machine Learning

machine learningowy hackathon stxnext rok 2019

Kiedy na początku 2019 roku zastanawialiśmy się, jakie technologie będą nam towarzyszyć przez cały rok, nie mieliśmy wątpliwości, że będzie to Machine Learning. Zależało nam mocno na tym, aby z jednej strony pozyskać pierwsze projekty z tego obszaru, z drugiej zaś – zainteresować tą technologią współpracowników STX-a.

Okazja do tego ostatniego pojawiła się bardzo szybko: najpierw wewnętrznie, a następnie zewnętrznie zorganizowaliśmy Hackaton ML-a. Wydarzenie zostało oparte na grze ML – Copter stworzonej przez naszego Expert Python Developera – Tomka Maćkowiaka, który prezentował ją w kontekście Machine Learning podczas STX Next Tech Power Summit.

Wiedza, doświadczenie, zabawa!

Podczas hackathonu, zawodnicy uczyli komputer jak grać w gry. Zadanie naszych uczestników nie należało do najprostszych. Użytkownicy musieli napisać program, który przy pomocy udostępnionego API będzie w stanie kierować helikopterem w udostępnionej grze tak, aby ten dotarł jak najszybciej do mety.

By to osiągnąć, uczestnicy hackathonu używali algorytmy supervised learningu, które miały na celu nauczyć program odwzorowywania zachowań gracza. 

machine learningowy hackathon stxnext rok 2019

Hackathon podzielony był na etapy, które sukcesywnie realizowali jego uczestnicy. Pierwszym zadaniem było zebranie danych treningowych od pilotów. Następnie, konieczny był wybór algorytmu uczenia nadzorowanego, a następnie wytrenowanie wybranego algorytmu.

Kolejny etap prac to użycie predykcji algorytmu do sterowania statkiem i ostatecznie tuning parametrów. Warto również wspomnieć, że uczestnicy mogli korzystać z dowolnych bibliotek uczenia maszynowego dla Pythona. Zabawa trwała do późnych godzin nocnych!

Inauguracyjnie z Flutterem i Golangiem

warsztaty Flutter oraz Golang Has Power w gdańskim stx next rok 2019

Jeszcze jakiś czas temu czy to na naszym blogu czy w mediach społecznościowych informowaliśmy z dumą o tym, że do naszego portfolio chcielibyśmy dołożyć kilka nowych technologii. O ile o Machine Learning napisaliśmy już wyżej, o tyle nie wspomnieliśmy o warsztatach, które inauguracyjnie w zeszłym roku odbyły się w Gdańsku. 

Nasz Flutter Has Power cieszył się niemałym prowadzeniem, a Kamil Rykowski wprowadził wszystkich nie tylko do języka Dart, ale także umożliwił stworzenie swojej pierwszej aplikacji – narzędzia służącego do zamawiania lunchy. 

Nie mniej ciekawie było z warsztatami Golanga, które poprowadził Jakub Goralewski, zaś uczestnicy spotkania, poza poznaniem podstawowej składni Golanga, stworzyli swoją pierwszą aplikację.

Tradycyjnie z Pythonem, JS-em i React Native

Miniony rok obfitował także w liczne wydarzenia związane z naszymi core’owymi technologiami: PythonemJavascriptem oraz React Native, zarówno te wewnętrzne, jak i zewnętrzne. 

Craftowe czwartki we wrocławskim stxnext rok 2019

We Wrocławiu przez cały rok towarzyszyły nam Craftowe Czwartki, podczas których uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się więcej o konkretnych technologiach i ich wykorzystaniu. 

W niemal każdym z STX-owych miast wspieraliśmy (i nie planujemy poprzestawać wspierać!) lokalne społeczności Pythonowe – część eventów odbywała się w naszych siedzibach. 

W całej firmie, tradycyjnie już raz w miesiącu, odbywały się Lighthing Talki, gdzie oprócz tematów stricte developerskich pojawiały się także blogi związane z testowaniem czy zarządzaniem projektami. 

Drukarki 3D w Pile i Poznaniu

targi drukarek 3d w pile stxnext rok 2019

Choć tematyka drukarek 3D nie jest dla nas nowa, nie sposób w tym momencie pominąć eventy związane z drukarkami 3D, w których braliśmy udział. W Poznaniu, tuż po przeprowadzce do nowego biura, zorganizowaliśmy event dla wszystkich osób zainteresowanych tematyką druku w trójwymiarze.

Nasi prelegenci, prawdziwi pasjonaci druku 3D – zarówno w Poznaniu, jak i później na evencie w Pile – zaprezentowali szerokie zastosowanie druku 3D. Uczestnicy mogli nie tylko przekonać się, jak pracują drukarki, ale także poznać niezwykłe zastosowania druku 3D, podglądając ją na siedmiu nowoczesnych maszynach. 

Wyróżnienia, wyróżnienia

Mówiąc o roku 2019, nie sposób pominąć naszych wyróżnień. Najpierw, na samym początku roku, raport Bulldog Jobs przyniósł nam same znakomite wieści: STX Next znalazł się na liście wymarzonych pracodawców w 2019 roku

napedzani zaufaniem raport rok 2019

Chwilę później, wczesną wiosną, zaproszeni zostaliśmy – jako role model – do współtworzenia raportu “Napędzani zaufaniem”, który opowiadał o kulturze organizacyjnej polskich software house’ów. Przez długie i intensywne wiosenne popołudnie pani Marta Smyrska oraz Julita Dąbrowska towarzyszyły nam podczas dnia pracy, by przekonać się, jak kształtuje się nasza kultura organizacyjna.

Efektem naszego spotkania oraz długiej rozmowy był case study, który znalazł się w raporcie, zaś STX Next nazwany został jednym z “7 Wspaniałych”. Co, zdaniem autorek raportu, zdecydowało o tym, że STX został nominowany i znalazł się w tak zacnym gronie? – Z mojej perspektywy STX to organizacja zrzeszająca dojrzałych i odpowiedzialnych ludzi, co widać było na każdym kroku naszej współpracy – podkreśliła Marta Smyrska. – Jest jeszcze coś, co wyróżnia nominowane przez nas firmy: otwartość na pracownika oraz zaufanie – są to rzeczy, których firmy spoza obszaru IT zdecydowanie powinny się od firm IT uczyć – dodała Marta.

Rekordowy onboarding

Miniony rok był dla nas wyjątkowy jeszcze pod jednym względem: rekordowymi onboardingami, które w lipcu oraz w listopadzie odbyły się w naszej poznańskiej siedzibie. W lipcu powitaliśmy na pokładzie ponad 30 nowych osób! Zresztą, przekonajcie się sami, jak wyglądał wtedy ten wyjątkowy dla nas dzień!

Co przed nami?

Rok 2020 zapowiada się nie mniej intensywnie i rozpoczniemy go z dużym przytupem – po długich miesiącach pracy lada moment światło ujrzy nasza nowa zakładka Kariery!

Chcemy stworzyć dla Was miejsce, w którym znajdziecie wszelkie informacje związane z procesami rekrutacyjnymi oraz eventami organizowanymi przez STX Next. Poinformujemy Was także szczegółowo o tym, co u nas, zaś sama strona przygotowana będzie – dla Waszej wygody – zarówno w języku polskim, jak i angielskim.

To jak? Gotowi na roll-out? Stay tuned! 

Przeczytaj również

Najciekawsze w Pozostałe

Odkryj Moc Spotkań Town Hall

Town Hall w firmie, czyli strategia na zespołową synergię Spotkanie Town Hall to platforma komunikacyjna, gdzie zarząd i dyrektorzy spotykają się z resztą organizacji ze wszystkich działów i szczebli, by w otwartym dialogu przedstawić osiągnięcia firmy, jej bieżące projekty i przyszłe kierunki rozwoju. To niezastąpiona okazja, by każdy mógł poczuć się częścią większego przedsięwzięcia i […]

Nauka DevOps – jak zacząć?

Nauka DevOps od podstaw nie jest łatwa. Nie bez przyczyny jednymi z najczęściej pojawiających się wyników w wyszukiwarce po wpisaniu hasła “devops” są: devops who know what czy devops where to start. Sprawdziliśmy to. Wychodzimy więc naprzeciw potrzebom tym, którzy szukają odpowiedzi na te i podobne pytania. Poniżej znajdziesz serię wyselekcjonowanych i praktycznych źródeł wiedzy, […]

Roślinny Tinder w React Native – mariaż dwóch pasji

Programowanie w React Native to sposób, by wynieść swoje pasje typowo offline do zupełnie nowego poziomu. Nasz Hrad of React Native jest twórcą popularnej aplikacji do wymiany roślin, Plantswapp.

Czytaj więcej

Kontakt

Masz pytania?