Rok 2018 w STX Next | Intensywnie i z sukcesami

365 dni. Tysiące godzin, setki rozmów, dziesiątki zorganizowanych warsztatów związanych zarówno z naszymi core’owymi obszarami takimi jak Python czy JS, ale i nowymi technologiami (Machine Learning, IoT). W międzyczasie liczne prelekcje, organizacja STX-owego Tech Summita, a pod koniec roku odebranie nagrody “Pulsu Biznesu”. Trzeba to przyznać jasno i otwarcie: miniony rok był dla zespołu R&EB niesamowicie intensywny. A wiecie, co jest najlepsze? Kolejny zapowiada się równie ciekawie!

Gdyby chcieć poprzedni rok kalendarzowy podsumować w jednym zdaniu, pierwsze słowa, które przychodzą mi na myśl to określenie, że naprawdę sporo się działo. Pojawiło się sporo nowych koncepcji i pomysłów, do STX-a zawitały nowe role, a  w międzyczasie zespół przeszedł dużą zmianę organizacyjną – wszystko po to, by działać sprawniej, przygotowując się na dalszy wzrost.

Koniec roku to jednak chwila wytchnienia, także i dla nas, zaś początek nowego to zdecydowanie czas planów, ale także i podsumowań. Nie inaczej zadzieje się także i u nas!

Nowe role? Czemu nie!

Hackathon IoT

Kiedy w danym roku sporo się dzieje, trudno zdecydować, które wydarzenie będzie dla nas numerem jeden. Rozważając jednak to, co działo się w STX-e w minionym roku, wybór może być tylko jeden: pojawienie się nowych ról i kompetencji w firmie.

Nie może być inaczej, gdy firma, która przez ponad 12 lat kojarzona była głównie z dwoma technologiami: Pythonem i JavaScriptem, zasila swoje szeregi specjalistami od React Native, startuje z kolejnymi projektami związanymi z IoT czy Blockchain.

Tech power summit stx next

Poprzedni rok to jednak nie tylko pojawienie się samych technologii. Nasze zespoły zasilone zostały o mocne kompetencyjnie osoby w roli konsultantów określonych technologii. Wiemy jedno: zdecydowanie mamy się od kogo uczyć!

Nauka nauką, sporo jednak także działo się w obszarze, który bądź co bądź z STX-em związany jest także mocno: dzielenia się wiedzą. Rozpoczęliśmy z grubego kopyta, organizując tradycyjną już konferencję Tech Summit w poznańskim Sheratonie, ukierunkowując ją na naukę nowych technologii. Ponad 200 uczestników, w tym 30 osób z zewnątrz – zarówno w roli prelegentów, jak i słuchaczy – te liczby po prostu muszą robić wrażenie.


To, co dobre

Agile Has Power

W międzyczasie zorganizowaliśmy szereg imprez z cyklu Has Power, inaugurując także nową serię związaną z tematyką React Native. W Pile po raz pierwszy w historii zorganizowaliśmy Agile Has Power, w Poznaniu ilość zgłoszeń na QA Has Power przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Jeśli dodać do tego intensywne działania w pozostałych miastach, powiedzieć możemy jedno: miniony rok był intensywny, również dla naszych prelegentów.

Rok 2018 upłynął nam także pod znakiem objęcia patronatu nad kursami czy studiami podyplomowymi organizowanymi przez Wyższą Szkołę BankowąCollegium Da Vinci czy Software Development Academy.

I choć nie wszystkie nasze plany zostały w 100% zrealizowane (kurs organizowany we współpracy z Software Development Academy nie doszedł ostatecznie do skutku), prowadzenie lub współprowadzenie zajęć dawało nam ogromną satysfakcję, a pozytywne informacje zwrotne od uczestników były miodem na nasze serca!

Hackathony, hackathony

Nie samymi studiami człowiek jednak żyje! W każdym z oddziałów zainaugurowaliśmy w minionym roku hackathony związane z IoT lub Machine Learning – ten ostatni po raz pierwszy w historii STX-a odbył się także dla uczestników z zewnątrz. W sumie nasze wewnętrzne hackathony zgromadziły wokół siebie 103 uczestników. Z kolei na nasz poznański grudniowy hackathon zewnętrzny zgłosiło się tyle osób, że gdyby chcieć zaprosić na niego wszystkich, zabrakłoby miejsca w naszej STX-owej “kwaterze głównej”.

machine learning hackathon

Nie zabrakło nas również na imprezach lokalnych w Poznaniu, Pile, Łodzi, Wrocławiu oraz Gdańsku. Wspieraliśmy inicjatywy pythonowe, testerskie i agile’owe. Po dłuższej przerwie podjęliśmy się także zorganizowania własnego webinaru – STX Next On Air, podczas którego dzieliliśmy się naszymi doświadczeniami związanymi z pracą w software house’ie.

Pojawiliśmy się również gościnnie na webinarach innych osób: nasz CEO, Maciej Dziergwa, był gościem Krzysztofa Kempińskiego, opowiadając o tym, jak zbudować efektywnie działający software house.

Testing Cup

Na początku czerwca nasze oczy skierowane były zdecydowanie w kierunku Łodzi, gdzie ekipa “Orłów Wolnego” reprezentowała nas w międzynarodowym konkursie Testing Cup.

testing cup

Ten, kto uczestniczył w zeszłorocznej imprezie, ten wie, że rywalizacja była wyjątkowo zacięta, a o wygranej decydowały dosłownie niuanse.

Ostatecznie naszym reprezentantom udało się zająć 28. miejsce w stawce, szczegółową relację z imprezy mogliście przeczytać na naszym blogu.

Tegoroczny Testing Cup odbędzie się w innym z STX-owych miast – w stolicy Wielkopolski. Brzmi jak ciekawe wyzwanie na kolejny rok? Zdecydowanie tak!

Culture Book

culture book stx next

Kiedy zespół R&EB (Rekrutacji i Employer Brandingu) spotyka się regularnie na zjazdach, wiedz, że musi z tego wyjść coś dobrego. Nie inaczej było w naszym przypadku – wspólnie z prawie 30 osobami z firmy zdecydowaliśmy się na stworzenie pierwszego w historii STX-a Culture Booka, opowiadającego o tym, jak wygląda współpraca z STX Next.

Nasz Culture Book spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem, nie tylko wśród pracowników. Szeroko pisały o nim osoby ze świata employer brandingu, na czele z Darią Siwką oraz Mają Gojtowską – na pewno będziemy go w kolejnych latach rozwijać!

Culture Book stx next

A skoro o publikacjach mowa, nasze projekty związane z organizacją warsztatów dla testerów z serii QA Has Power oraz pilska współpraca z jedną ze szkół średnich  w ramach programu PyPiła uznane zostały za jedne z ciekawszych projektów employer brandingowych i szczegółowo opisane w Wyzwaniach HR.

Nagrody, nagrody

W tym momencie nie sposób przeskoczyć na chwilę do listopada 2018, kiedy to jedna z naszych rekruterek odbierała w imieniu całego zespołu nagrodę w konkursie “Siła Przyciągania” organizowanym przez “Puls Biznesu”.

Siła przyciągania nagroda

Nasze warsztaty z serii QA Has Power okazały się najskuteczniejszym sposobem na przyciągnięcie do firmy nowych talentów, zaś stanięcie jak równy z równym z takimi markami jak McDonald’s, Arla czy Grupa Żywiec, dodało nam dodatkowej energii do działań.

Sporo działo się także w poszczególnych oddziałach STX-a: Wrocław zainaugurował śniadania z nowymi pracownikami, w Poznaniu pojawiły się foodtrucki. Nasz łódzki oddział przeniósł się do nowego, świeżo wyremontowanego biura, mocno nawiązującego swoim wyglądem do historii miasta, o czym napisała między innymi “Gazeta Wyborcza”.

Drukarki 3D i Koncertowskaz

Koncertowskaz aplikacja

Miniony rok upłynął nam także pod znakiem druku 3D. Drukarki pojawiły się już w trzech naszych lokalizacjach, a zdaje się, że na tym nasze plany związane z tym tematem się nie kończą.

Stworzyliśmy także pierwszą STX-ową aplikację wykorzystującą nowe technologie – Koncertowskaz. Apkę, która bazując na Twoim guście muzycznym, zaproponuje Ci wybrane specjalnie dla Ciebie koncerty w bliższej oraz dalszej okolicy.

Wreszcie – zainaugurowaliśmy HR-owego bloga, dzięki czemu możecie być na bieżąco z tym, co u nas.

Nowy rok, nowe wyzwania

Co przed nami w bieżącym roku? Wcale nie mniej pracy i wyzwań! Już teraz intensywnie pracujemy nad kolejną konferencją Tech Summit, planujemy pierwsze eventy z cyklu Has Power. Chcemy kontynuować to, co wiemy, że się sprawdza. Na pewno też rok 2019 przyniesie kilka nowości. Jakich? O tym już niedługo!

Wszystkiego dobrego i wielu sukcesów w całym 2019 roku!

Przeczytaj również

Najciekawsze w Praca w STX Next

Nasz przepis na skuteczne wdrożenie Junior Developerów – STX Next Crash Course

Wejście do nowej organizacji, pierwsza praca czy zmiana pracy w momencie, gdy nie ma się jeszcze dużego doświadczenia, może być bardzo stresujące. Wszyscy doskonale pamiętamy swoje pierwsze zawodowe kroki, dlatego w STX Next bardzo mocno stawiamy na wysokiej jakości proces wdrożenia. W tym celu właśnie powstał STX Next Crash Course dla Junior Developerów, co jest […]

Praca Solutions Architecta oczami Produktowca

Jarek Feith pracuje z nami od kilku miesięcy jako Product Solutions Consultant. Swoim wieloletnim doświadczeniem produktowym wspiera Solutions Architectów – programistycznych ekspertów do zadań specjalnych. Jak wygląda ta współpraca oczami Jarka? O tym możecie przeczytać poniżej: Standardowa ścieżka kariery dla senior developera to najczęściej przejście na poziom zarządzania działem, zespołem – generalnie praca bardziej z […]

REST API w Pythonie: Flask czy FastAPI?

Tworzenie aplikacji internetowych, a w tym REST API, to chleb powszedni backend developerów. Dlatego praca z frameworkiem webowym powinna być szybka i prosta. Microframeworki to bardzo dobry start dla małych projektów, MVP czy nawet dużych aplikacji, które potrzebują REST API – a do nich zaliczają się m.in.: Flask i FastAPI. Flask jest jedną z najpopularniejszych […]

Czytaj więcej

Kontakt

Masz pytania?