Rekrutacja zdalna – 6 praktycznych rad

Rekrutacja zdalna to spore wyzwanie, zarówno dla rekruterów, jak i dla kandydatów. Za nami już kilka miesięcy rozmów online, dlatego postanowiliśmy podzielić się z Wami sześcioma radami, które mogą wpłynąć na sukces rekrutacji, niezależnie od stanowiska, o które się ubiegacie.

1. Sprawdź sprzęt

Przed rozmową upewnij się, że Twój sprzęt jest przygotowany na dłuższe spotkanie. Przede wszystkim, jeśli pracujesz na laptopie, upewnij się, że jest on podłączony do prądu lub czy stan naładowania baterii pozwoli na odbycie całej rozmowy bez zakłóceń, nawet jeśli się ona przedłuży.

Kolejny krok to kamera. Niepisaną zasadą rekrutacji zdalnej jest, że jeśli jeden rozmówca ma włączoną kamerę… drugi również powinien. Jeszcze przed spotkaniem upewnij się, że nie ma potrzeby konfiguracji i rekruter będzie mógł Cię zobaczyć. Nerwowe poszukiwanie przyczyn nie działającej kamery na początku spotkania z pewnością nie wpłynie pozytywnie na Twoją pewność siebie.

Ostatecznie rekrutacja zdalna nie będzie mogła się odbyć bez sprawnego mikrofonu, dlatego szczególną uwagę poświęć temu, czy rekruter usłyszy Cię odpowiednio głośno, wyraźnie i bez zakłóceń. Przetestuj jakość działania Twojego mikrofonu jeszcze przed spotkaniem.

Nie lubisz pogłosu i słyszenia siebie podwójnie w trakcie wideokonferencji? Nie tylko Ty! W czasie zdalnej rozmowy warto skorzystać ze słuchawek z wbudowanym mikrofonem. Zredukuje to nieprzyjemne echo, dźwięki z otoczenia, a Twój głos będzie na pierwszym planie.

Jeżeli przygotowujesz się do praktycznej części rekrutacji (np. live coding), upewnij się czego potrzebujesz, aby to spotkanie mogło się odbyć. W wielu przypadkach, sprawdzenie umiejętności programistycznych nie jest możliwe, gdy kandydat wdzwania się na spotkanie z użyciem… telefonu 🙂

2. Przygotuj przestrzeń

W ramach przygotowania do spotkania, zwróć uwagę jak wygląda przestrzeń, jaka Cię otacza w trakcie rozmów online. Cokolwiek masz za plecami, rekruter mimochodem to zobaczy w trakcie spotkania. Zadbaj o porządek i pokaż dokładnie tyle, ile chcesz, by zostało dostrzeżone 🙂

Zwróć uwagę na oświetlenie – jeśli w czasie rozmowy będziesz mieć za plecami źródło światła (okno lub lampę), to na komputerze rekrutera będziesz wyglądać jak czarna sylwetka otoczona poświatą. Zdecydowanie lepiej będzie, jeśli zadbasz o dobre oświetlenie swojej twarzy, np. siadając twarzą do okna.

3. Kontakt wzrokowy, mowa ciała i ekspresja twarzy 

Coś, co naturalnie przychodzi w trakcie rozmowy twarzą w twarz, w trakcie spotkań online nie jest takie oczywiste. W czasie rozmów offline rekruter ma szansę poczuć powitalny uścisk Twojej dłoni, zobaczyć Twoją mowę ciała, gestykulację i inne. W przypadku rekrutacji zdalnej… cały repertuar komunikacji niewerbalnej jest mocno okrojony. De facto uwaga rekrutera koncentruje się tylko na tym, co widzi na ekranie swojego komputera – widzi więc ramiona i twarz kandydata, plus – ewentualnie – wysoko wykonywane gesty (a zazwyczaj gestykulujemy poniżej ramion). Z tego powodu tym bardziej powinno się kontrolować ekspresję twarzy czy też kontakt wzrokowy, bo te dwa aspekty zostaną dostrzeżone. W przypadku mimiki, wywracanie oczami, westchnienia, zniecierpliwiona mina będą szczególnie widoczne. 

Duże znaczenie ma również to, jak długo patrzymy w stronę kamery. Jeśli wzrok będzie uciekał zbyt długo na boki, rekruter może odebrać to jako brak skupienia na rozmowie. Co ważne, jeśli pracujemy na dwóch monitorach, to właśnie z tego powodu powinniśmy wyświetlać komunikator ze streamingiem na tym ekranie, gdzie znajduje się kamera.

4. 100% skupienia

A jeśli już mowa o skupieniu… Zadbaj o to, by domownicy nie przeszkadzali Ci w spotkaniu. Poinformuj ich zawczasu, że czeka Cię istotna rozmowa. Jeśli masz zwierzęta, które lubią zabiegać o Twoją atencję w najmniej oczekiwanym momencie, zastanów się czy możesz zamknąć je w innej części mieszkania, bez narażania ich na stres czy nadmierną wokalizację (która finalnie może być poważnym dystraktorem w czasie spotkania).

W miarę możliwości wycisz lub wyłącz firmowe komunikatory, aby nic Cię nie rozpraszało. Jeśli w trakcie rozmowy z rekruterem zaczniesz odpisywać na wiadomości, zostanie to dostrzeżone, nawet jeśli piszesz bezwzrokowo 😉 Z tego powodu warto poinformować swojego współrozmówcę, jeśli planujesz w czasie spotkania prowadzić notatki lub np. zaczniesz szukać pliku ze swoimi pytaniami.

5. Informuj o opóźnieniu i problemach z połączeniem

Przed rozmową zarezerwuj chwilę, żeby upewnić się czy wiesz jak dołączyć do spotkania. Obecnie wykorzystywanych jest wiele różnych komunikatorów (w STX Next korzystamy Google Meet), nie wszystkie są intuicyjne, dlatego poświęć czas na zapoznanie się z danym narzędziem do komunikacji. Jeżeli masz problem z połączeniem, koniecznie daj o tym znać rekruterowi (telefonicznie, mailowo), być może będzie w stanie Ci szybko pomóc.

Jeżeli przed lub w trakcie rozmowy po Twojej stronie pojawi się problem z dostępem do internetu, możesz szybko przełączyć się na internet komórkowy. Co istotne, również w tym wypadku poinformuj rekrutera, co się dzieje.

Z drugiej strony, problemy z połączeniem mogą się pojawić u Twojego rozmówcy. Jeżeli przestaniesz dobrze słyszeć rekrutera, jego wypowiedzi będą urywane lub niezrozumiałe, śmiało to zasygnalizuj i poproś o powtórzenie pytania.

6. Poczuj się komfortowo

Last but not least… Pomyśl o swoim własnym komforcie. Rekrutacja zdalna daje unikatową możliwość dostosowania miejsca rozmowy do swoich potrzeb. Zrób swój ulubiony napój (mało która firma oferuje gorącą czekoladę z marshmallow w czasie rekrutacji!😉), usiądź w wygodnych kapciach, a jeśli tego potrzebujesz, weź piłeczkę antystresową pod biurko. Pamiętaj, nikt nie zobaczy Cię od pasa w dół, więc jeśli naprawdę potrzebujesz trzymać na kolanach ulubioną maskotkę… możesz to zrobić! Jeśli będzie to dla Ciebie wygodne i zachowasz prostą sylwetkę, możesz siedzieć po turecku. Jeżeli masz możliwość umieszczenia kamery odpowiednio wysoko, możesz nawet stać w trakcie całej rozmowy. 

Jakiekolwiek udogodnienia wybierzesz, pamiętaj o tym, że rekrutacja zdalna – niezależnie od jej atmosfery – jest dość formalnym zdarzeniem. Stwórz wygodne, ale i profesjonalne miejsce rozmowy, zwróć uwagę czy napis na Twoim kubku czy koszulce nie jest kontrowersyjny, żeby nie zrazić do siebie rozmówcy.

Podsumowując, w czasie zdalnych rozmów rekrutacyjnych, należy zwrócić szczególną uwagę na… komunikację – czy przebiegnie bez zakłóceń, a jeśli nawet takowe się pojawią, należy poinformować o tym rozmówcę. Przed spotkaniem zastanów się co na swoim ekranie może zobaczyć rekruter – od miniatury na Gmailu, po to, co znajduje się za naszymi plecami w czasie wideokonferencji.

Pozostaje nam życzyć samych owocnych spotkań i powodzenia!

Przeczytaj również

Najciekawsze w Rekrutacja

STX-owy przegląd roku 2020

2020… Cóż to był za rok! Chapeau bas dla tego, kto planując go chwilę wcześniej, był w stanie przewidzieć jego dynamikę i to, co będzie się w nim działo. A jeszcze większe uznanie dla tych, którym – mimo że czasem dość mocno pod wiatr – swoje plany udało się zrealizować. Zapraszamy na tradycyjne, coroczne podsumowanie […]

Nowa zakładka karierowa: kompletny przewodnik

Zapewne zauważyliście, że coś na naszej stronie się zmieniło. Zmienił się adres url, wygląd, kolory i pojawiły się zupełnie nowe zakładki. Odnowiona, bardziej uporządkowana i rozbudowana zakładka Kariera STX Next ukazała się równo 2 miesiące temu. Jak przy każdym releasie, nie obyło się bez drobnych poprawek i jeszcze drobniejszych literówek. Przez ostatni miesiąc już na […]

Perks for you: więcej o pracy w STX-ie

Tematów zahaczających o rozmowy rekrutacyjne, ich przebieg i treść nigdy dość na naszym blogu. Wydawałoby się, że to zagadnienie jest już wyczerpane, jednak kolejna rozmowa inspiruje nas do następnego wpisu na blogu. Słowniczek pojęć rekrutacyjnych, seria wpisów Poznajcie nas: Tech Recruitment team oraz rekrutacja w STX Next bez tajemnic zostawiły otwarty, nie mniej ważny, temat rekrutacyjny – temat benefitów, dodatków i […]

Czytaj więcej

Kontakt

Masz pytania?