Rekrutacja w STX Next: Bez tajemnic

Wysłałaś lub wysłałeś swoją aplikację, być może spotkaliśmy się na którymś z meet upów, gdzie porozmawialiśmy na temat możliwości współpracy z STX Next. Powiedz sam, prawdopodobnie zaskoczyło Ciebie tempo, w jakim się wszystko dzieje. To prawda – czego jak czego, ale kontaktu od rekrutera możesz spodziewać się nawet tego samego dnia. Przed Tobą pierwsze spotkanie, być może rekruter zaproponował Tobie rozmowę telefoniczną. Czego możesz się po niej spodziewać?

Powiedzmy to sobie otwarcie: choćby osoba była nie wiadomo jak starym wyjadaczem procesów rekrutacyjnych, kolejna rozmowa nawet i u niej może powodować stres lub dodatkowe emocje.

I choć to nie żaden egzamin, dobre opowiedzenie i zaprezentowanie swojej osoby będzie jak najbardziej w cenie. W jaki sposób podchodzimy do rozmów rekrutacyjnych w STX Next?

Chcemy Ciebie poznać

Nieważne, czy startujesz na rolę developerską, testerką, agile’ową – być może zainteresowała Ciebie rola Social Media Specialist lub za wszelką cenę chcesz dostać się do naszego teamu rekrutacyjnego lub marketingowego – scenariusz najczęściej wygląda tak samo: będziemy chcieli Ciebie poznać.

Na początek – zerkniemy na Twoje dotychczasowe doświadczenie i zapoznamy się z tym, co robiłeś do tej pory. Zainteresujemy się projektami, w których uczestniczyłeś i z firmami, z którymi współpracowałeś czy współpracowałaś.

Jeśli aplikujesz na rolę developerską i Twoim celem jest rozpoczęcie przygody z programowaniem, zerkniemy na Twojego GitHuba, prosząc jednego z doświadczonych kolegów o opinię. Nawet nie wiesz, jak dużo rzeczy można z niego wyczytać!

Nawet jeśli z jakiegoś powodu nie zdecydujemy się na zaproszenie Ciebie do rozmów, na pewno nie pozostaniesz bez opieki. Zawsze, ale to zawsze wracamy do osoby z informacją zwrotną – doceniamy bowiem Twój czas poświęcony na aplikację.

Zresztą, historia STX pokazała, że były i takie osoby, którym choć za pierwszym razem dostać do STX-a się nie udało, za kolejnym bez problemu przechodziły proces i zasilały nasze szeregi.

Ale powróćmy do samej rekrutacji…

Przede wszystkim – pytaj

Z perspektywy każdego rekrutera nasza rozmowa jest czasem zarówno dla niego, jak i dla Ciebie. Przede wszystkim więc nie bój się pytać!

O ile zajmując się chociażby Pythonem, nasza firma prawdopodobnie wpadła Ci w oko już wcześniej, o tyle w tych mniej popularnych rolach możesz nie wiedzieć, jak działamy. I jak najbardziej jest to Twoje prawo.

Obserwując firmę z zewnątrz, niekoniecznie o wszelkich interesujących tematach musisz wiedzieć – nie bój się więc zadać piątego, dziesiątego czy nawet piętnastego pytania. Dokładnie w myśl zasady: kto pyta, nie błądzi

Screening, screening, screening

Po zapoznaniu z Twoim CV w głowie rekrutera pojawić się może trochę pytań, być może też będzie chciał doprecyzować zawarte w CV informacje.

Niewykluczone, że skontaktuje się z Tobą, by zweryfikować znajomość języka angielskiego – niezbędnego w naszych rolach ze względu na współpracę z zagranicznymi klientami. Etap ten może, ale nie musi mieć miejsca.

dziewczyny_hr.jpg

Jeśli jednak etap ten będzie dla Ciebie zaplanowany, rozmowa odbędzie się we wcześniej uzgodnionym terminie.

Postaramy się o komfort i dopasowanie dnia i godziny do Twojej dyspozycyjności, a w razie czego, poszukamy kompromisu – w końcu podejście win-win to jedna z STX-owych wartości!

Nasza telefoniczna rozmowa potrwa maksymalnie 45 minut.Opowiemy Ci więcej o samej roli i zakresie obowiązków, jeśli będzie to możliwe, przybliżymy projekt i powiemy co nieco o zespole, w którym będziesz  pracować.

Zadamy kilka dodatkowych pytań – wszystko po to, by lepiej Ciebie poznać, także w kontekście Twojej dyspozycyjności, jak i oczekiwań finansowych.

Zostawimy także odpowiednią ilość czasu dla Ciebie na zadanie wszelkich dodatkowych pytań – w końcu ogłoszenie rekrutacyjne nie zawsze wszystko precyzyjnie wyjaśni!

Jeśli umówimy się na informację zwrotną w najbliższych kilku dniach, możesz mieć pewność, że tak się stanie. Pozytywna informacja z naszej strony oznacza jedno:

Spotykamy się w biurze

A właściwie… Spotykamy się w biurze po raz pierwszy. Bo tak realnie, spotkania w naszym biurze najprawdopodobniej będą dwa.

I choć trudno wrzucić wszystkie rekrutacje pod wspólny mianownik, będą miały jedną cechę wspólną: pierwsze odbędzie się z rekruterem, który kontaktował się z Tobą wcześniej, podczas drugiego będziesz mieć okazję spotkać się z ekspertem w danej dziedzinie (choć oczywiście od każdej zasady zdarzają się wyjątki – czasami zdarza nam się łączyć oba etapy spotkań. O wszystkim jednak będziesz wiedzieć ze sporym wyprzedzeniem).

Salka_stx.jpg

Ile trwają nasze spotkania? Pierwsza rozmowa – około godziny.

Porozmawiamy sobie szerzej o tym, czym zajmowałeś lub zajmowałaś się wcześniej. Jeśli po drodze zrodzą się u Ciebie dodatkowe pytania, na pewno zrobimy wszystko, by na nie odpowiedzieć.

Jeśli Twoja rekrutacja dotyczyć będzie naszego działu Product DesignRekrutacji i EB lub Marketingu, samo spotkanie na pierwszym lub drugim etapie może być poprzedzone krótkim zadaniem, na omówienie którego poświęcimy konkretny wycinek czasu podczas naszego spotkania.

Wiedza domenowa

W przypadku ról developerskich, drugie spotkanie będzie rozmową techniczną, podczas której spotkasz się z doświadczonym developerem. Sama rozmowa potrwa około 2h, podczas których zostawimy także czas na Twoje potencjalne pytania.

Czy będziemy kodować? Pewnie, że tak! Czy będziesz musiał(a) pojawić się z własnym sprzętem? Jasne, że nie – zagwarantujemy Ci sprzęt, wyświetlimy efekty Twojej pracy na telewizorze i wspólnie, idąc ideą pair programmingu, zobaczymy, jak poradzisz sobie z zadaniami na różnym poziomie trudności.

iot1_small.jpg

Przede wszystkim będziemy chcieli jednak z Tobą porozmawiać nieco bardziej technicznym językiem. Zobaczymy, jak radzisz sobie we współpracy z drugą osobą. Zwrócimy także uwagę na jakość kodu, który powstaje spod Twojej ręki.

Porozmawiamy o frameworkach, choć nasze zadania skupią się w dużej mierze na sprawdzeniu, jak radzisz sobie z natywnym językiem. Niewykluczone jednak, że wymagania konkretnego projektu sprawią, że zobaczymy, jak radzisz sobie z konkretnym frameworkiem.

Nasza rada na rozmowę? Absolutnie nie powiemy – nie stresuj się (łatwo powiedzieć, prawda?). Choć robimy wszystko co w naszej mocy, by rozmowa była jak najmniej stresująca, wiemy, że jest to kwestia zależąca od indywidualnych predyspozycji.

Co możemy jednak poradzić? Nie bój się powiedzieć, że czegoś nie wiesz! Potrzebujesz, by ktoś naprowadził Ciebie na rozwiązanie? Powiedz to!

Niejednokrotnie uczestnicząc w rozmowach technicznych obserwowaliśmy osoby, które „zacięły się” na którymś elemencie zadania. Krótka podpowiedź lub naprowadzenie ze strony rekrutera technicznego naprawdę potrafiło zdziałać cuda.

Jestem po rozmowie, co dalej?

Pamiętasz ten moment, kiedy wychodząc z interview, przypominałeś sobie o tym najważniejszym pytaniu, które – nie wiedzieć czemu – nie zostało przez Ciebie zadane? Nic straconego! Zaproszenie na rozmowę, które od nas otrzymałeś, zawiera namiar zarówno na rekrutera technicznego, jak i osobę z działu rekrutacji. Napisz, a odpowiemy na Twoje pytanie tak szybko, jak to możliwe.

Załóżmy, że masz już za sobą obie rozmowy. Rekruter prawdopodobnie umówił się z Tobą na informację zwrotną w określonym terminie. Wiedz jedno: obiecany termin jest dla nas bardzo ważny. Jeśli – w jakichś wyjątkowych okolicznościach – nie będziemy w stanie go dotrzymać, damy Ci o tym znać, tak abyś wiedział, co w kwestii Twojej osoby się dzieje.

Kiedy feedback dla Ciebie jest już gotowy, skontaktujemy się z Tobą – mailowo lub telefonicznie – by go przekazać. Dzięki niemu dowiesz się, co poszło Ci dobrze, a na jakich obszarach trzeba jeszcze chwilę się skupić.

Wreszcie – poznasz naszą decyzję – jeśli będziemy chcieli zaproponować Ci współpracę, poznasz naszą szczegółową ofertę, po chwili otrzymując ją także na swój e-mail.

Piłka jest teraz po Twojej stronie! Składając Ci ofertę, ustalimy termin informacji zwrotnej z Twojej strony. A nawet jeśli tym razem do złożenia oferty nie dojdzie, zachęcimy Ciebie do spróbowania swoich sił jeszcze raz. Po jakim czasie? Dobrej odpowiedzi na ten temat nie ma.

Wiedz jedno: jeśli na przeszkodzie stanął poziom wiedzy technicznej, z chęcią porozmawiamy ponownie, gdy poczujesz, że jesteś gotowy!

Jesteś ciekawy, kogo aktualnie poszukujemy?
Odwiedź koniecznie naszą zakładkę kariery!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj również

Najciekawsze w Praca w STX Next

Jak radzimy sobie z pracą zdalną w STX Next w dobie pandemii koronawirusa?

Temat pandemii koronawirusa nie schodzi z nagłówków gazet i portali informacyjnych. W dość szybkim czasie firmy musiały przystosować się do zmian, jakie zaszły na rynku, często przekształcając swoją pracę w stu procentach zdalną. W STX Next również sprawnie przeszliśmy na home office. Zapytaliśmy naszych managerów jak ta zmiana wpłynęła na ich pracę, a także naszych […]

Praca w STX-ie: 5 pytań do działu DevOps

DevOps jest stosunkowo nowym pojęciem w świecie IT, a nieskończona ilość materiałów dostępnych w Internecie nie ułatwia znalezienia i zrozumienia z czym ten obszar się tak naprawdę wiąże. Jeszcze więcej pytań wywołuje kwestia narzędzi, tooli, a przede wszystkim wiedzy i doświadczenia, ukończonych kursów i zrealizowanych certyfikatów, jakie powinna posiadać osoba chcąca rozpocząć ścieżkę zawodową w roli […]

Praca w STX-ie: 5 pytań do Senior Developera

Mając za sobą 5, 6, a niekiedy i 10 lat doświadczenia wraz z długą-długą listą języków programowania, technologii, frameworków i tooli, kwestia dalszego rozwoju i przyszłych awansów nabiera zupełnie innego znaczenia. Wraz z doświadczeniem zmieniają się wymagania dotyczące projektów, pracodawcy oraz dodatkowych obowiązków w zespole. Nadchodzi taki moment, kiedy samo programowanie już nie wystarcza i chce się robić coś poza tym.

Czytaj więcej

Kontakt

Masz pytania? Chętnie na nie odpowiemy!