PyPiła: popularny kurs programowania w Pythonie

Wielokrotnie powtarzamy, że dzielenie się wiedzą to jedna z naszych kluczowych wartości, którą staramy się pielęgnować poprzez organizację różnego rodzaju warsztatów oraz meetupów. Mamy za sobą wiele wydarzeń, które prowadziliśmy i z których jesteśmy ogromnie dumni. Tym razem chcemy opowiedzieć Wam o kursie, który obecnie przykuwa największą uwagę w naszym oddziale w Pile. Chodzi o PyPiłe, czyli naukę programowania w Pythonie od podstaw.


pypiła kurs programowania

Jak to się właściwie zaczęło, czyli historia powstania PyPiły.

Wszystko ma swój początek, w zasadzie taki banał, ale przecież jak ważny! Oddział w Pile powstał w 2014 roku. Wtedy nikt by się nie spodziewał, co to zapoczątkuje.  Piła jako miasto liczy około 75 tysięcy mieszkańców, w zasadzie porównując z naszymi innymi lokalizacjami, w których mamy biura, nie za dużo. Ale to nie stanęło na przeszkodzie, by powstał tu silny team programistów języka Python i JavaScript. Po roku funkcjonowania biura zauważyliśmy, że zarówno STX, jak i sam język Python, cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Postanowiliśmy zatem działać!

“Coraz częściej dostawałem zapytania na Facebooku, czy znam jakieś fajne kursy lub szkolenia z Pythona, które pomogłyby zgłębić wiedzę i lepiej poznać język. Przyznam, że wielokrotnie wysyłałem te same linki wierząc, że dane osoby poradzą sobie same z materiałem” – wspomina pilski założyciel oddziału.


“Obecnie pracy jest więcej niż programistów, a nie ma szkoły, która jest w stanie skupić się tylko na tym czego potrzebujemy w naszej pracy. Bardzo chciałem uczestniczyć w zmianie naszego lokalnego rynku – mówi Paweł Kucmus Team Leader / Software Architect / Python Developer.


Nasze ambicje jednak były większe!

PyPiła bezpłatny kurs

Chęć nauki Pythona oraz częste pytania sprawiły, że zaczęliśmy myśleć o organizacji warsztatów. Zorganizowaliśmy wówczas pierwsze spotkanie, tzw. burzę mózgów, podczas której omówiliśmy nasze pomysły. Okazało się wtedy się, że mamy ich całkiem sporo, co bardzo nas cieszyło. Ze spotkania na spotkanie przybywało coraz więcej pracy, zaczęły się zatem pytania: czy jesteśmy w stanie opowiedzieć o wszystkim? Od czego w zasadzie powinniśmy zacząć, a także  jaką formę obrać…I tu z pomocą przyszedł Agile! Zaczęliśmy planować, rozkładać na czynniki pierwsze te tematy, które tego niezwłocznie potrzebowały, aż w końcu powstała finalna wersja zawierająca plan całego kursu!

“Było to dla nas ogromne wyzwanie. Zarówno przygotowanie całego materiału jak i późniejsze go prezentowanie. W głowie pojawiało się dużo pytań, na które ciągle starałem się odpowiadać. Z jednej strony bardzo się cieszyłem, z drugiej obawiałem, czy sprostam zadaniu. Taka mieszanka wybuchowa. Jak się później okazało, byliśmy całkiem dobrze przygotowani” – mówi Paweł.

“Nie była dla nas do końca jasna forma, wiedzieliśmy że musimy działać elastycznie, bo to akurat okazało się kluczem do sukcesu podczas pierwszej edycji” – wspomina Artur Grochowski Senior Fullstack Developer.


Czego można się spodziewać biorąc udział w kursie?

Trzeba wiedzieć, że PyPiła to jedna z opcji, która umożliwia poznanie podstaw Pythona, lecz nie tylko. To przede wszystkim możliwość uczestnictwa w kursie prowadzonym przez praktyków! Kilka edycji pokazało nam, co musimy zmienić, jakie usprawnienia dodać, by kurs miał jeszcze większą wartość dla uczestników.

“Myślę, że jest to najlepsza furtka do tego, żeby zacząć z nami pracę, albo… przekonać się, że programowanie to nie to. Ponadto można poznać programistów, z wieloletnim ale i różnym doświadczeniem (pracujących w różnych projektach) – nie jesteśmy szczególnie interesującymi ludźmi, ale będzie z nami mniej stresu na rekrutacji :)” – wspomina z uśmiechem Paweł Kucmus.

“PyPiła to darmowy kurs dla wszystkich, którzy myślą o tym, aby związać swoją karierę zawodową z rolą Python Developera. Mimo nieodpłatności istnieje jednak pewien koszt, jaki każdy z uczestników musi ponieść, aby całość rzeczywiście miała sens. Walutą w tym przypadku jest zaangażowanie i czas poświęcony na współpracę z prowadzącymi, ale przede wszystkim czas spędzony na pracy własnej i samorozwoju. Dlatego PyPiła to idealny punkt startowy dla osób, które chcą by ich pasja stała się również ich pracą. I nie są to puste słowa, a dowodem na to jest fakt, że programiści będący dziś ekspertami prowadzącymi kolejne edycje PyPiły, to jej uczestnicy sprzed kilku lat“- mówi Łukasz Orłowski Service Delivery Manager z Piły.


Jak prowadzony jest kurs PyPiła?

Postanowiliśmy podzielić zajęcia na 8 modułów, z którego każdy wymaga około 2 godzinnego spotkania z programistami praktykami. Każdy następny moduł jest kontynuacją poprzedniego, w związku z tym należy ukończyć je w odpowiedniej kolejności.

Spotkania odbywać się będą w naszym oddziale, który mieści się przy ulicy Kossaka 20.

Moduły będą tak długo kontynuowane, jak długo będą chętni, dlatego też każda zapisana osoba ma realną szansę na udział w PyPile! Pamiętać jednak trzeba, że moduły są od siebie zależne, stąd determinacja i upór będą bardzo przydatne 🙂 Istnieje też szansa dołączenia do konkretnego modułu, jeśli wcześniej zapoznało się z całym poprzednim materiałem, który po każdych zajęciach znajdować się będzie na stronie PyPiły.

Już niebawem startujemy z kolejną, już IV edycją kursu.

Z niecierpliwością czekamy na ten moment, w którym będziemy mogli zaprosić Was do naszego oddziału na kolejną edycję! Praca nad materiałem trwa, a to wszystko po to, by być jeszcze lepszym… dla Was oczywiście.

Trzeba mierzyć siły na zamiary, nie przychodzić z nastawieniem: “spróbuję może się uda” – jak już próbować to tak, żeby się udało – taka praca – tego wymagają od nas klienci. Bardzo ważne jest też mieć odpowiednie oczekiwania. PyPiła to nie jeden z tysiąca kursów głoszących na plakatach: “nauczymy Cię programować w 4 tygodnie”, PyPiła mówi o tym co należy umieć – krótko mówiąc PyPiła nie daje ryby, PyPiła po trochu pokazuje jak używać wędki, ale przede wszystkim jak używać instrukcji od wędki… sama wędka jest do ściągnięcia z https://www.python.org/downloads/” – kontunuuje Paweł Kucmus.

Jak sami widzicie PyPiła cieszy się ogromną popularnością na programistycznym rynku pilskim. Zachęcamy do śledzenia nas na FB, gdzie będziemy informować o kolejnej dacie startu.

Przeczytaj również

Najciekawsze w Pozostałe

Odkryj Moc Spotkań Town Hall

Town Hall w firmie, czyli strategia na zespołową synergię Spotkanie Town Hall to platforma komunikacyjna, gdzie zarząd i dyrektorzy spotykają się z resztą organizacji ze wszystkich działów i szczebli, by w otwartym dialogu przedstawić osiągnięcia firmy, jej bieżące projekty i przyszłe kierunki rozwoju. To niezastąpiona okazja, by każdy mógł poczuć się częścią większego przedsięwzięcia i […]

Nauka DevOps – jak zacząć?

Nauka DevOps od podstaw nie jest łatwa. Nie bez przyczyny jednymi z najczęściej pojawiających się wyników w wyszukiwarce po wpisaniu hasła “devops” są: devops who know what czy devops where to start. Sprawdziliśmy to. Wychodzimy więc naprzeciw potrzebom tym, którzy szukają odpowiedzi na te i podobne pytania. Poniżej znajdziesz serię wyselekcjonowanych i praktycznych źródeł wiedzy, […]

Roślinny Tinder w React Native – mariaż dwóch pasji

Programowanie w React Native to sposób, by wynieść swoje pasje typowo offline do zupełnie nowego poziomu. Nasz Hrad of React Native jest twórcą popularnej aplikacji do wymiany roślin, Plantswapp.

Czytaj więcej

Kontakt

Masz pytania?