Praca w STX-ie: 5 pytań do działu DevOps

DevOps jest stosunkowo nowym pojęciem w świecie IT, a nieskończona ilość materiałów dostępnych w Internecie nie ułatwia znalezienia i zrozumienia z czym ten obszar się tak naprawdę wiąże. Jeszcze więcej pytań wywołuje kwestia narzędzi, tooli, a przede wszystkim wiedzy i doświadczenia, ukończonych kursów i zrealizowanych certyfikatów, jakie powinna posiadać osoba chcąca rozpocząć ścieżkę zawodową w roli DevOps Engineer.

Definicję pojęcia DevOps, a również AIOps, BizDevOps, CloudOps, ITOps i NoOps poruszyliśmy już w osobnych wpisach:

Temat stanowiska DevOps Engineer, zespołu oraz rozwoju poruszymy w dzisiejszym wpisie wspólnie z… naszym zespołem DevOps 🙂 Mieliśmy okazję porozmawiać z Szymonem Piaseckim – Head of DevOps oraz naszymi specjalistami DevOps: Adrianem, Tomaszem, Łukaszem oraz Mateuszem.
Serdecznie zapraszamy do lektury. 


marvin-meyer-SYTO3xs06fU-unsplash.jpg

Zespół DevOps w STX Next to…? 

..niesamowici ludzie i pełni zapału pasjonaci. 

Adrian – DevOps Engineer z zacięciem do pisania i dzielenia się wiedzą; regularnie udziela się na naszym blogu pisząc te bardziej i mniej zaawansowane poradniki o usługach AWS. Tomek – specjalista, który od niedawna sprawdza się w roli prelegenta angażując się m.in. w przygotowanie nowej odsłony STX-owych warsztatów *Has Power –  Machine Learning & DevOps. Łukasz to fan automatyzacji oraz podejścia Infrastructure as code, który opisuje na swoim blogu sposoby użycia technologii ‘z pracy’ w warunkach domowych. Z kolei Mateusz to chodząca skarbnica wiedzy, zwolennik racjonalnego podejścia do opracowywanych tematów i rekruter techniczny w jednej osobie. A od niedawna nasze DevOps-owe szeregi zasilił Darek, doświadczony programista i DevOps-ochotnik o mocnych skillach architekckich, który łączy zespół ze światem programistów.

– Praca w takim zespole sprawia mi dużo przyjemności i pozwala na ciągły rozwój wszystkich członków zespołu niezależnie od poziomu i doświadczenia. Serdecznie zachęcam do wysyłania aplikacji na nasze role DevOps-owe, aby poznać nas osobiście i przekonać się samemu, że warto do nas dołączyć 🙂 – mówi Szymon Piasecki, Head of DevOps w STX Next. 


john-schnobrich-FlPc9_VocJ4-unsplash.jpg

Jak wygląda standardowy DevOpsowy setup technologii oraz narzędzi, z których korzystacie? Czy jest on uzależniony od poziomu seniority?

Stack technologiczny to pojęcie względne i najlepiej opisać go na przykładzie realizowanych przez nas projektów. – Po prostu nie możemy zapomnieć co robimy dla klientów 🙂 – dodaje Adrian. 

Różnorodność klientów jest coraz większa i nie ma czasu na nudę, za to jest niepowtarzalna okazja pracy z różnymi usługami oferowanymi przez dostawców chmury.

Przy okazji realizowanych projektów udało nam się zgłębić tajniki platformy chmurowej AWS wraz z jej komponentami t.j. EC2, RDS, Elasticsearch, Elastic Beanstalk, CloudWatch, CloudFront, CodePipeline, CodeBuild itp.. Korzystamy z Terraform i mocno przyglądamy się Google Cloud. Realizujemy ciekawe projekty z naciskiem na architekturę mikroserwisową w oparciu o Kubernetes i poznajemy coraz bardziej OpenStack. 

Budujemy produkty z zachowaniem perspektywy całości obrazu, głębokiego monitoringu i dostarczania wiarygodnych danych. Staramy się nie ograniczać i nie określać granicy wskazującej na to, że czegoś nie jesteśmy w stanie zrobić lub dostarczyć. Bardzo pomaga nam różnorodność związana z seniority członków zespołu oraz ich doświadczeniem. Specjaliści od Lambdy są mentorami dla specjalistów od Kubernetes i na odwrót: daje to niesamowite możliwości zdobycia wiedzy w zasadzie z dowolnego obszaru i dowolnej technologii, która przewija się w naszych projektach.


headway-F2KRf_QfCqw-unsplash.jpg

Jakie macie sposoby na rozwój?

Każdy z członków zespołu ma indywidualne podejście do rozwoju i my to szanujemy. W zespole mamy inżynierów, którzy różnymi drogami docierali do obszaru DevOps: niektórzy od takiej roli zaczynali karierę w IT, niektórzy skorzystali z wewnętrznej rekrutacji w STX-ie i zmienili rolę System Administratora na DevOps Engineer, a inni  poszerzyli swój skillset o obszar DevOps i łączą go z rolą programisty. 

W naszym zespole możesz wyspecjalizować się w jednym z wymienionych wyżej obszarów, a możesz też wybrać bardziej obszerną dziedzinę – każda opcja jest możliwa. Możesz skorzystać z rocznego budżetu szkoleniowego na rzecz szkoleń, certyfikatów czy konferencji, a możesz skorzystać z wiedzy kolegów z zespołu i omówić z nimi zagadnienia, których nie rozumiesz czy przedyskutować rozwiązanie, które wymyśliłe(a)ś. 

Ciekawą możliwością na rozwój jest też progresja zawodowa w obrębie zespołu. Najbardziej zaawansowanym stanowiskiem jest rola Konsultanta/Team Leadera, która zahacza nie tylko o technikalia, ale również o mentorowanie zespołowi i doradztwo klientom. 

Rozwój postrzegamy nie tylko jako szkolenia związane z wykonywaną pracą. Rozwój to też pasje i pozaprojektowe hobby. Prowadzimy blogi tematyczne, jesteśmy prelegentami na wydarzeniach branżowych i tworzymy lokalne społeczności, wśród których dzielimy się tym, co nas ciekawi. 


helloquence-5fNmWej4tAA-unsplash.jpg

Rola Konsultanta/Team Lead DevOpsa: na czym polega i jakich kompetencji wymaga?

Do naszego zespołu stale poszukujemy zarówno początkujących specjalistów DevOps, jak i doświadczonych ekspertów, którzy chcą wyjść poza stricte techniczne kwestie i zahaczyć o biznes, zarządzanie zespołem oraz mentorowanie osób rozpoczynających drogę w tym kierunku. Jedną z takich ról jest właśnie rola Konsultanta/Team Lead DevOpsa.  

Stanowisko konsultanckie to nie tylko znajomość technologii. To rozumienie biznesu, umiejętność słuchania klientów oraz przekazywania koncepcji proponowanych rozwiązań w zrozumiały i klarowny sposób. Na stanowisku Senior DevOps/Team Leader z pewnością odnajdzie się osoba o sporym bagażu projektowym oraz z dużym wachlarzem technologii, jakie były w tych projektach wykorzystywane. 

Nie sztuką jest rozmawiać o IT w sposób bardzo techniczny. Sztuką jest rozmawiać i wyjaśniać swój pomysł/koncepcję/punkt widzenia w taki sposób, aby słuchacz, czy to bardziej techniczny czy bardziej biznesowy, był w stanie w pełni zrozumieć korzyści jakie idą za danym rozwiązaniem.


you-x-ventures-Oalh2MojUuk-unsplash.jpg

Jak wygląda współpraca zespołu DevOps z zespołem developerskim i jakie są największe wyzwania w tej relacji?

STX to przede wszystkim Software House. Zespół DevOps został stworzony w odpowiedzi na potrzeby zespołów projektowych oraz klientów, z którymi współpracujemy.

Jesteśmy stosunkowo nowym działem w firmie i zakres naszego wsparcia różni się w zależności od projektu oraz setupu zespołowego. Współpracujemy z klientami dla których jesteśmy głównym wsparciem w obszarze DevOps, a mamy też projekty, w których nasza rola jest powiązana z zespołami DevOps po stronie klienta. 

Pracujemy blisko zespołów developerskich i nie wyznajemy podejścia ‘programiści kontra DevOpsi’. Często siedzimy w jednym pokoju z zespołem, który wspieramy swoim warsztatem, co bardzo pomaga nam zbudować fajne relacje i zawodową synergię. We współpracy z programistami pomaga nam też podejście SPOC (Single Point Of Contact), które zapewnia bieżącą wymianę informacji i szybką reakcję z naszej strony. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj również

Najciekawsze w Praca w STX Next

Praca w STX-ie: 5 pytań do Scrum Mastera

Scrum, planowanie sprintów, refinementy, review, spotkania ze Scrum Master-em – Agile rządzi się swoimi definicjami. Osobie, która spotyka się z tymi zagadnieniami po raz pierwszy, mogłoby się wydawać, że to wszystko wcale nie ułatwia procesu developmentu i dostarczania kolejnych i kolejnych wersji produktu. Jak mawiają klasycy: “Nic bardziej mylnego”.  STX Next tworzą scrumowe zespoły i […]

Jak radzimy sobie z pracą zdalną w STX Next w dobie pandemii koronawirusa?

Temat pandemii koronawirusa nie schodzi z nagłówków gazet i portali informacyjnych. W dość szybkim czasie firmy musiały przystosować się do zmian, jakie zaszły na rynku, często przekształcając swoją pracę w stu procentach zdalną. W STX Next również sprawnie przeszliśmy na home office. Zapytaliśmy naszych managerów jak ta zmiana wpłynęła na ich pracę, a także naszych […]

Praca w STX-ie: 5 pytań do Senior Developera

Mając za sobą 5, 6, a niekiedy i 10 lat doświadczenia wraz z długą-długą listą języków programowania, technologii, frameworków i tooli, kwestia dalszego rozwoju i przyszłych awansów nabiera zupełnie innego znaczenia. Wraz z doświadczeniem zmieniają się wymagania dotyczące projektów, pracodawcy oraz dodatkowych obowiązków w zespole. Nadchodzi taki moment, kiedy samo programowanie już nie wystarcza i chce się robić coś poza tym.

Czytaj więcej

Kontakt

Masz pytania? Chętnie na nie odpowiemy!