Praca w STX-ie: 5 pytań do Testera

Za jakościowym i działającym oprogramowaniem stoi nie tylko dobrze napisany kod. STX-owy zespół testerski to mieszanka różnorodnych kompetencji i osobowości, która bez względu na poziom seniority jest zawsze doprawiona ekspercką dbałością o jakość. 

Kontynuując cykl “Praca w STX-ie: 5 pytań do”, w dzisiejszym wpisie rozwiniemy temat testowania manualnego i automatycznego, łączenia kompetencji miękkich i twardych, kreatywności i komunikatywności, doskonałej znajomości testowanej aplikacji i krytycznego myślenia. Tym razem zadamy 5 pytań nikomu innemu, tylko naszej STX-owej załodze Quality Assurance, która na podstawie wachlarza przetestowanych aplikacji opowie nie tylko o swoim doświadczeniu, ale też podzieli się wnioskami wieloletniej pracy na froncie testowania oprogramowania. 


Bycie Testerem, podobnie do wielu innych obszarów pracy w IT, jest obecnie modne. Powstało już mnóstwo kursów, bootcampów i studiów podyplomowych, co tylko potwierdza popyt na ten zawód. Kiedy i w jaki sposób rozpoczęła się Twoja przygoda z testowaniem? 


Bartosz Stawski – Software Tester

Moja przygoda z ogólnie rozumianym IT rozpoczęła się 2 lata temu od kursu programowania. Wówczas zacząłem od podstaw PHP i przeplatałem to z bardzo początkującym poziomem wiedzy z web developmentu: HTML i CSS. Jak większość, na samym początku rozglądałem się w każdą stronę i w pewnym momencie w obszar mojego zainteresowania trafiło testowanie. 

To, co mi się szczególnie spodobało to to, że testowanie wymagało bardziej obszernej wiedzy, która pozwoli popatrzeć na testowany produkt zarówno z punktu widzenia użytkownika, biznesu, jak i programisty. Po kursie programowania na horyzoncie pojawiła się opcja dostania się na kurs testerski, który łączył się z certyfikacją ISTQB oraz pomocą w znalezieniu stażu po jego zakończeniu. Szczęśliwie udało mi się załapać na kurs, a potem na staż do brytyjskiego startupu, w którym zostałem na rok. Kiedy poczułem, że dobiłem do sufitu możliwości, zdecydowałem się na zmianę i tak oto znalazłem się w STX-ie. 


Victoria Kruczek – Software Tester

Pierwotnie wybrany przeze mnie kierunek zawodowy nie zapowiadał styczności z programowaniem i komputerami. Skończyłam historię sztuki i przez ponad 2 lata pracowałam w muzeum. Po 2 latach przekonałam się ostatecznie, że dalsze osiągnięcia w tej dziedzinie będą dość trudne i toporne. To był moment, w którym zaczęłam się zastanawiać nad czymś nowym. Udało mi się zrekrutować na rolę Junior Project Managera, ale ta przygoda nie trwała długo. To w tej roli po raz pierwszy usłyszałam techniczne pojęcia (tj. responsywność), które teraz wydają się być oczywiste, ale wtedy były dla mnie czarną magią.  

Po tej pierwszej próbie wejścia w IT przemyślałam wszystko jeszcze raz i za namową znajomych zaczęłam poznawać temat testowania. Byłam zafascynowana myślą, że istnieje zawód w którym płacą Ci za to, że coś psujesz. 

Naukę zaczęłam od książki Adama Romana “Testowanie i jakość oprogramowania”, webinarów testuj.pl, a potem zabrałam się za drugą część sylabusa. Dobrze pamiętam jak na początku przestraszyłam się objętości materiału, ponieważ bez praktycznego doświadczenia trudno mi było zrozumieć, a co więcej, łączyć to, co czytam z rzeczywistością. Jak tylko rozpoczęłam pierwszą pracę związaną z testowaniem, synapsy się połączyły i bez problemu opanowałam materiał oraz zdałam ISTQB. Zaczynałam od testowania manualnego gier, aplikacji mobilnych oraz webowych. STX Next to już moja czwarta praca związana z testowaniem.


Piotr Rawicki – Software Tester

Moja przygoda z testowaniem rozpoczęła się w połowie września 2019 roku wraz z rozpoczęciem współpracy z STX Next. Właściwie zanim to się wydarzyło nie miałem zbytnio pojęcia o takiej roli w IT, a tym samym nie korzystałem z żadnych szkoleń, czy kursów w zakresie testowania. Więc jak to się stało, że zostałem testerem w STX-ie? Na pewno w dużej mierze to zasługa mojego doświadczenia w IT, gdyż w branży pracuję już kilka lat – najpierw jako grafik komputerowy, a później na stanowisku Service Desk. Natomiast myślę, że najważniejszą cechą jest moja gorliwa chęć rozwoju. To dzięki niej postanowiłem się przebranżowić i poszukać czegoś nowego – w taki sposób trafiłem do STX-a na stanowisko Junior Software Tester. 


Paulina Gatkowska – Test Automation Specialist

Testerem oprogramowania zostałam prawie 7 lat temu, czyli jeszcze zanim to było modne. Ale tak naprawdę moja przygoda z testowaniem zaczęła się dużo wcześniej i to całkiem nieświadomie – jako nastolatka zgłosiłam kilka błędów w aplikacji mobilnej Facebook, co poskutkowało przyznaniem dostępu do wersji beta. Zawodowym testerem zostałam wraz z dołączeniem do poznańskiego oddziału STX Next. Od tego czasu codziennie dzielę się opinią o wytwarzanym oprogramowaniu 😉 

Zaczynałam jako tester bez większego doświadczenia. 7 lat temu nie było jeszcze studiów ani kursów o tej tematyce. Wiedzę czerpałam z Internetu oraz od osób, które już pracowały w tym zawodzie. Następnie doświadczenie zdobywałam już w pracy. Zawsze ciągnęły mnie techniczne aspekty testowania, więc gdy tylko odkryłam możliwość automatyzacji testów, zaczęłam zgłębiać temat i się tego uczyć. Po jakimś czasie udało mi się spełnić moje postanowienie i zostałam testerem automatyzującym.

W STX-ie przeszłam całą swoją ścieżkę zawodową: od początkującego junior testera, przez regulara i seniora, aż do specjalisty testów automatycznych. Miałam okazję zapoznać się z wieloma różnymi technologiami, zarówno webowymi jak i mobilnymi, a na jednym ze szkoleń poznałam także obszar testowania aplikacji desktopowych. Ciągły rozwój jest dla mnie nieodzowną częścią pracy.


Kamil Kusiak – Software Tester

Moje pierwsze znaczące zetknięcie z testowaniem miało miejsce podczas warsztatów “QA Has Power”, organizowanych przez łódzki oddział STX Next. Wówczas miałem okazję dowiedzieć się od doświadczonych testerów na czym polega to stanowisko i jaką rolę odgrywa w Agile.

Miałem możliwość poznać przeróżne zasady dotyczące testowania – poziomy i typy testów, używane narzędzia, sposoby testowania aplikacji webowych czy raportowanie błędów. Otrzymaną wiedzę mogłem wykorzystać już w praktycznej części warsztatów, gdzie mieliśmy okazję wypróbować swoich sił przy testowaniu prawdziwej naszpikowanej błędami aplikacji. 

Po warsztatach byłem bardzo mocno nastawiony na dalszy rozwój w tym kierunku i kiedy tylko dowiedziałem się o rekrutacji na staż wakacyjny skierowany do studentów i absolwentów studiów informatycznych organizowany przez STX Next wraz z portalem “Młodzi w Łodzi”, natychmiast złożyłem aplikację i po pozytywnym przejściu procesu rekrutacji zostałem zaproszony do współpracy, która nadal trwa 🙂


Adrian KuliczkowskiSoftware Tester

Branżą IT interesowałem się już od dzieciaka. Od samego początku starałem się rozwijać w kierunku roli programisty, ale brakowało mi trochę motywacji i czasu, aby zabrać się za naukę na poważnie. Kiedy wróciłem do Polski (a przed tym mieszkałem w Belgii, gdzie skończyłem zawodową szkołę drukarską), dowiedziałem się od znajomych, że w Pile szukają Junior Testera. Bez większej wiary w swoje siły postanowiłem spróbować i ku mojemu zaskoczeniu się udało! W taki oto sposób zacząłem już komercyjną przygodę z branżą IT w roli testera manualnego.  


Jakich narzędzi i technologii najczęściej używasz w swojej codziennej pracy? 


Victoria Kruczek – Software Tester

W tym momencie testuję manualnie oraz automatycznie. Rozkłada się to mniej więcej po równo, 50/50. Do testowania używam frameworka Behave (Python + Selenium) oraz składni Gherkinowej. Jeśli chodzi o strukturę kodu to bazuję na Page Object Pattern. W wolnym czasie uczę się JS-owych frameworków: Cypress, TestCafe. Planuję jeszcze ogarnąć framework Detox. 

Na moich poprzednich stanowiskach zawsze pojawiał się Postman – bardzo dobrze wspominam pierwsze kroki z tym narzędziem, ma przejrzysty UI i jest dobrze udokumentowany. Poza tym korzystam z Gita, Jenkinsa, Dockera i Linuxa. Większość z powyższych narzędzi (a konkretnie Python, Behave, AWS, Docker, Jenkins) poznałam w STX-ie. 


Paulina Gatkowska – Test Automation Specialist

Przez te kilka lat pracy w STX-ie miałam okazję korzystać z bardzo wielu narzędzi. Każdy nowy projekt to zupełnie nowy zestaw technologii i narzędzi. Są projekty, gdzie niezwykle ważna jest umiejętność testów eksploracyjnych i analitycznego myślenia. Są projekty, gdzie tester musi mieć mocną wiedzę techniczną. Dobór narzędzi zależy również od tego czy jest to aplikacja webowa, mobilna, czy też desktopowa.  Pod kątem testowania aplikacji webowych (takich mamy w STX-ie najwięcej) nieodzowna jest biegłość w narzędziach deweloperskich w przeglądarce. Przydatne są też różnego rodzaju wtyczki do przeglądarki ułatwiające pracę testera. Prawie zawsze przydaje się znajomość Gita. Często wykorzystywany jest SQL. Jeśli testujemy API to pomocny jest Postman. Jeśli mamy do czynienia z automatyzacja testów to musimy znać frameworki – przeważnie Selenium WebDriver (chociaż ostatnio staje się popularny również Cypress). No i do tego oczywiście języki programowania. U nas w dużej większości są to Python lub JavaScript.


Kamil Kusiak – Software Tester

Podczas pracy w projekcie związanym z badaniem ryzyka opartego na wynikach testów medycznych korzystam z kilku niezbędnych narzędzi dla każdego testera.Na pewno podstawą jest korzystanie z DevToolsów, czyli narzędzia wbudowanego w przeglądarkę, które pozwala zdiagnozować sporą ilość problemów z działaniem aplikacji webowych. Jako że pracuję w metodyce Agile to nieodzownym narzędziem jest Jira, która mocno wspiera zarządzanie przepływem pracy pomiędzy wszystkimi członkami zespołu.


Do komunikacji używamy Slacka, który bardzo dobrze radzi sobie z przesyłaniem wszelkiego rodzaju danych. Do zarządzania kolekcją testów regresyjnych i akceptacyjnych korzystamy z Zephyra, który też działa jako wtyczka do Jiry. Oprócz testowania manualnego mam do czynienia z automatyzacją w postaci tworzenia skryptów w Pythonie, które generują duże ilości danych potrzebnych do testów, których ręczne pisanie byłoby mocno karkołomne. Pracuję również nad testami automatycznymi w Cypressie.


Bartosz Stawski – Software Tester

Pierwsze co przychodzi mi na myśl to Git – zawsze i wszędzie. Uważam go jako absolutny must have w pracy testera. Poza tym wykonuje testy eksploracyjne – generalnie testuję manualnie, ale powoli wdrażam się w automaty (miałem już okazję poznać JS-owe narzędzia do testowania tj. TestCafe i Cypress). Co poza tym? Sporo działam w Jenkinsie i Dockerze, a po godzinach uczę się Pythona, aby kiedyś ruszyć na poważnie z automatyzacją lub nawet programowaniem. 


Adrian KuliczkowskiSoftware Tester

Najczęściej korzystam z Jiry, Postmana (podstawa do testów back-endowych) oraz TestRail (podstawa pod kątem regresji). Poza tym powoli wchodzę w obszar automatyzacji przy użyciu Pythona i Selenium. 


Na temat współpracy testerów i programistów powstało już wiele historii i memów. Jakie jest Twoje doświadczenie w tym zakresie: to mit czy prawda? 


Victoria Kruczek – Software Tester

Nie jest to mit tylko prawda, która wiążę się z osobowością, a nie konkretną rolą. Z doświadczenia wiem, że takie historie mogą pojawić się nie tylko na linii tester-programista, ale również na linii tester-tester, programista-programista itd. 

Od razu mi się przypomina wzmianka w ISTQB o tym, że nie należy być agresywnym w komunikacji i tak bym to podsumowała. 


Paulina Gatkowska – Test Automation Specialist

Moim zdaniem programista to najlepszy przyjaciel testera i vice versa. Tester może się bardzo wiele nauczyć od programisty, a programista mając dobrego testera u boku potrafi docenić tę współpracę. Najważniejsza jest świadomość tego, że oboje jedziemy na tym samym wózku i gramy do jednej bramki. Naszym wspólnym interesem jest, żeby dostarczyć wysokiej jakości oprogramowanie. W STX-ie testerzy są częścią zespołu deweloperskiego, więc współpraca na linii tester-programista jest bardzo ścisła. Jako ciekawostkę mogę dodać, że poznałam w STX-ie mojego męża, który jest programistą, więc o czymś to musi świadczyć 🙂 


Bartosz Stawski – Software Tester

Słyszałem o tym wiele razy, ale tylko jako o legendzie, że gdzieś kiedyś tester pokłócił się z programistą 🙂 Sam osobiście nigdy się z tym nie spotkałem. 

W STX-ie programiści i testerzy są częścią jednego zespołu, który dba o dostarczenie jakościowego produktu i zawsze gra do jednej bramki. Jesteśmy ludźmi, więc zdarzają się przyjacielskie żarty wynikające ze współpracy, ale zwykle kończy się na żartach i nikt nie trzyma urazy.  


Adrian KuliczkowskiSoftware Tester

Wchodząc do branży IT otworzyłem dla siebie zupełnie nową i dotąd nieznaną kategorię memów. Uważam, że w tym temacie jest ziarno prawdy, ale nie w tak dużym stopniu, jak to jest sugerowane. Podsumowując, dla mnie są to mity z ziarnem prawdy w sobie 🙂


Rozwój kompetencji jest istotny w każdym zawodzie. Jakie kierunki rozwoju są według Ciebie obecnie najbardziej popularne, modne czy po prostu ciekawe? W jaki sposób STX wspiera Twój rozwój? 


Victoria Kruczek – Software Tester

Moim kolejnym milestonem jest automatyzacja testów we frameworkach, które nie używają Selenium, ale konkretny plan na ten kierunek musi być mocno uzależniony od firm, w jakich chce/planuje się pracować. Gdybym była zwolenniczką dużych korporacji, postawiłabym na Javę, ale jako że mój wybór już jakiś czas temu padł na mniejsze software housy, planuję nadal rozwijać się w automatyzacji w Pythonie oraz rozpocząć naukę JavaScript. 

Obecnie uczę się głównie poprzez kursy Udemy oraz wykorzystuję darmowy miesiąc na Pluralsight. Kiedy moja przygoda z testowaniem dopiero się zaczynała bardzo mi pomogła platforma Codecademy


Piotr Rawicki – Software Tester

Przez bardzo długi czas uważano, że IT to branża dla inżynierów i umysłów ścisłych. Właściwie do teraz spotykam się z takimi opiniami choć już wiem, że to nie do końca prawda. Rynek IT jest bardzo chłonny na kompetencje miękkie. Sam wybrałem kształcenie się w kierunku ról zwinnych, takich jak project manager czy product owner, i uważam, że to jest to, czego ta branża również bardzo potrzebuje. Wcześniej bardzo skupiona na zdolnościach inżynierskich, a teraz coraz bardziej otwarta na humanistów i artystów, co widać po rozwoju np. dziedziny UX/UI. 


Paulina Gatkowska – Test Automation Specialist

Lubię poznawać nowe rzeczy i co jakiś czas zmieniać aplikacje i technologie, z którymi pracuję. Dzięki temu, że STX Next jest software housem i realizuje wiele różnych projektów z różnych branż mam możliwość całkowitej zmiany środowiska bez zmieniania firmy. Jeśli chodzi o popularne kierunki rozwoju to obecnie bardzo duży trend wśród testerów jest właśnie na automatyzację. Jest to jak najbardziej przydatne i wartościowe, jednak w pogoni za pisaniem automatów nie można zapomnieć o tym, jak ważne są podstawy testowania w ogóle. Testowanie eksploracyjne, analityczne podejście, a także opracowywanie różnych możliwych ścieżek przejścia są skuteczniejsze i pozwalają ujawnić więcej nieprawidłowości w aplikacji. Innym ciekawym zagadnieniem, dopiero pojawiającym się na rynku, jest sztuczna inteligencja (testowanie aplikacji opartych na SI, a nawet testowanie z użyciem SI). Póki co jest to jeszcze “błękitny ocean”, ale warto zwrócić na to uwagę już teraz. 


Bartosz Stawski – Software Tester

Obecnie skupiam się na Pythonie – nie tylko pod kątem automatyzacji, ale też samej składni i specyfiki języka. Taka wiedza jest bardzo pomocna w zrozumieniu tego co się dzieje w kodzie i niekiedy może pomóc testerowi wyhaczyć błąd szybciej. Bardzo polecam tutoriale oraz blogi, jakie obecnie aktywnie czytam:

W bieżącym projekcie współpracuję z programistami oraz testerem automatyzującym (przy użyciu Pythona, Selenium i Behave) – chętnie podglądam jak pracują i czerpię inspirację na swój rozwój w kierunku programistyczno-automatyzującym. 


Adrian KuliczkowskiSoftware Tester

Kiedy już poczułem się pewniej w testowaniu, zacząłem skupiać się na ścieżce automatyzacji i programowania. Obecnie mam okazję uczyć się automatyzacji przy użyciu Pythona w projekcie, a prywatnie nadrabiam tematy związane z programowaniem (moim głównym źródłem na ten moment są tutoriale na Codecademy i bardzo je polecam). 

Mam jednocześnie świadomość, że tutoriale to są tak naprawdę fundamenty i podstawy, które tuż po nauce trzeba używać w prywatnych projektach (np. system do logowania czy przechowywania danych), które następnie warto pokazać bardziej doświadczonym programistom uzyskując od nich code review z podpowiedziami co robimy dobrze, a co źle. Wiedzę trzeba używać w praktyce i dopiero po kilku prywatnych projektach można startować do roli Junior Python Developera. 

Mam nadzieję, że za około rok uda mi się przejść na ścieżkę stricte deweloperską. Z kolei po zostaniu developerem na pewno będę pomagać i ułatwiać pracę na linii programista-tester, ponieważ będę wówczas znał podłoża obu tych stanowisk. 


Co czyta, czego słucha i jakie konferencje odwiedza świat testerów? 


Victoria Kruczek – Software Tester

Jedną z najlepszych konferencji na jakich byłam (a byłam już trzykrotnie!) jest TestFest. Przede wszystkim jest to darmowa konferencja, która poziomem i merytoryką przebija większość płatnych i mega drogich konferencji. Prelegenci są profesjonalnie przygotowani (uwielbiam występy Joanny Jeziorskiej), a agenda jest dopasowana do różnych poziomów uczestników (w zeszłym roku były zarówno prelekcje na poziomie podstawowym, jak i bardziej zaawansowane dyskusje np. o automatyzacji).

Poza tym czytam Joe Colantonio, który raz do roku organizuje konferencję, której wartość merytoryczna jest na bardzo wysokim poziomie. Można do niej dołączyć online, a można wykupić dostęp do prelekcji (właśnie z tej drugiej opcji skorzystałam używając budżetu szkoleniowego w STX-ie). 


Bartosz Stawski – Software Tester

Jak do tej pory moje doświadczenie w tym temacie głównie zahacza o materiały dostępne w Internecie. Polecam konferencję Testerzy.pl oraz lokalne meetupy branżowe.

Przeczytaj również

Najciekawsze w Praca w STX Next

Nasz przepis na skuteczne wdrożenie Junior Developerów – STX Next Crash Course

Wejście do nowej organizacji, pierwsza praca czy zmiana pracy w momencie, gdy nie ma się jeszcze dużego doświadczenia, może być bardzo stresujące. Wszyscy doskonale pamiętamy swoje pierwsze zawodowe kroki, dlatego w STX Next bardzo mocno stawiamy na wysokiej jakości proces wdrożenia. W tym celu właśnie powstał STX Next Crash Course dla Junior Developerów, co jest […]

Praca Solutions Architecta oczami Produktowca

Jarek Feith pracuje z nami od kilku miesięcy jako Product Solutions Consultant. Swoim wieloletnim doświadczeniem produktowym wspiera Solutions Architectów – programistycznych ekspertów do zadań specjalnych. Jak wygląda ta współpraca oczami Jarka? O tym możecie przeczytać poniżej: Standardowa ścieżka kariery dla senior developera to najczęściej przejście na poziom zarządzania działem, zespołem – generalnie praca bardziej z […]

REST API w Pythonie: Flask czy FastAPI?

Tworzenie aplikacji internetowych, a w tym REST API, to chleb powszedni backend developerów. Dlatego praca z frameworkiem webowym powinna być szybka i prosta. Microframeworki to bardzo dobry start dla małych projektów, MVP czy nawet dużych aplikacji, które potrzebują REST API – a do nich zaliczają się m.in.: Flask i FastAPI. Flask jest jedną z najpopularniejszych […]

Czytaj więcej

Kontakt

Masz pytania?