Poznajcie nas: Tech Recruitment Team STX – Patryk Gruszka

– Rozmowy, które pamiętam najbardziej? Zdecydowanie te, w których osoby aplikujące do nas wracały, już z uzupełnioną wiedzą. Po kilku latach współpracy z STX-em to właśnie te osoby stanowią o kompetencyjnej sile naszego pilskiego oddziału – opowiada Patryk Gruszka, Fullstack Developer z pilskiego oddziału STX Next.

Wybieracie się na rozmowę rekrutacyjną w Pile? Świetnie się składa – być może będziecie mieli okazję spotkać się i porozmawiać z Patrykiem Gruszką, naszym doświadczonym Fullstack Developerem. Patryk na co dzień wspomaga nasz team rekrutacyjny, a o STX-ie wie na pewno sporo – w końcu w firmie spędził już 8 lat! Na co zwraca uwagę podczas prowadzonych rekrutacji? W jaki sposób ocenia kandydatów i jakie kryteria bierze pod uwagę przy końcowej ocenie? Przekonajcie się sami!

Patryk, jesteś kolejną osobą, którą dołącza do grona osób opowiadających o tym, jak wygląda rekrutacja do STX Next. Twoja przygoda z firmą trwa już 8 lat – jestem pewna, że w tak długim czasie miałeś okazję obserwować wiele rozmów i możesz podzielić się cennymi spostrzeżeniami.
– Myślę, że tak. Trochę tych rozmów już się odbyło…

A te, które najbardziej utkwiły Ci w pamięci?
– Zdecydowanie te, po których osoby aplikujące ponownie uzupełniły swoje braki i zostały zatrudnione. Większość z nich stanowi teraz, po kilku latach współpracy, trzon biura – nie tylko ze względu na mocne kompetencje, ale również swoje zaangażowanie.

H3.jpg

W pilskim oddziale rekrutujesz zarówno osoby doświadczone, jak i takie, które mają za sobą pierwsze przygody z programowaniem. Przychodzi więc do Ciebie potencjalny junior na rozmowę i…
– Przede wszystkim skupiam się na znajomości składni w danym języku programowania. Patrzę na to, czy osoba ma doświadczenie z odpowiednimi narzędziami, a następnie czy logicznie myśli. Jest dla mnie ważne także to, czy widać w kimś chęć rozwijania swoich umiejętności. Nie bez znaczenia są także kompetencje miękkie.

A gdy spotykasz się z osobą bardziej doświadczoną? Poprzeczka idzie w górę?
– Tak. Tu większy nacisk kładę na chęć dzielenia się wiedzą i umiejętność jej przekazania. Chciałbym mieć pewność, że poradzi sobie w naszych projektach i gwarantuje odpowiednią jakość kodu. Nie bez znaczenia, tak jak i w przypadku juniora, są kompetencje miękkie – to, czy wpasuje się w atmosferę i klimat panujący w naszym biurze.

No dobrze. Zapytam więc konkretnie:  na co zwracasz szczególną uwagę u kandydata czy kandydatki podczas rozmowy technicznej?
– Mogę wymienić tu kilka rzeczy. Na pewno duże znaczenie ma dla mnie postawa osoby podczas rozmowy: jak podchodzi do określonego problemu, czy potrafi się na nim skoncentrować, a gdy coś jest niezrozumiałe lub wymaga doprecyzowania, nie boi się o to dopytać. Ważne jest dla mnie także to, jak reaguje na zadawane pytania i czy rozumie ich treść.

Często podczas rozmowy rekrutacyjnej w kolejnym zadaniu chcemy skorzystać z wypracowanego chwilę wcześniej rozwiązania – nie bez znaczenia jest więc także szybkość, z jaką ktoś przyswaja wiedzę. Ponieważ na co dzień współpracujemy z klientami, którzy niekoniecznie są osobami technicznymi, ważne jest dla mnie także to, czy kandydat umie opowiedzieć w zrozumiały sposób nawet najbardziej skomplikowane zadania.

Jak w takim razie poradzić sobie najlepiej z rozwiązywaniem zadań na etapie technicznym rekrutacji? Masz jakieś swoje rady, którymi mógłbyś się ze mną podzielić?
– Przede wszystkim – być skupionym, to naprawdę ułatwia sprawę. Moim celem jest sprawdzenie wiedzy, więc cenię sobie to, kiedy ktoś mówi prawdę i nie ściemnia. Jeśli czegoś nie wiesz, powiedz o tym otwarcie. Jeśli potrzebujesz naprowadzenia – również daj nam o tym znać!

Pracując na co dzień, korzystamy z dokumentacji technicznej – możesz z niej korzystać również podczas naszego spotkania.

I choć może zabrzmi to banalnie, przypomnij sobie podstawy danego języka przed przyjściem na rozmowę – często bowiem rozpoczynamy od pytań “rozgrzewkowych” – wiem z doświadczenia, jak bardzo błędna odpowiedź na początku potrafi wytrącić z rytmu i wpłynąć na dalszy przebieg rozmowy.

Brzmi bardzo rozsądnie. Rozmawiając na temat rekrutacji, nie sposób pominąć jeszcze jeden aspekt – potencjalny stres towarzyszący kandydatowi. Powiedz mi, masz jakiś sposób na to, by go zminimalizować?
– Jeśli stres przychodzi w trakcie, moją sugestią jest głębszy oddech – po chwili dla siebie najczęściej wszystko wraca na dobre tory. Gdy widzę, że ktoś jest zdenerwowany od samego początku, rozpoczynam rozmowę od tematów niezwiązanych z rozmową rekrutacyjną, ewentualnie od bardzo prostych zadań programistycznych. Gdy trzeba, oczywiście w nich pomagam, tak by osoba nabrała pewności siebie i stres odszedł w niepamięć.

A zdarzało Ci się rozmawiać z osobami, które do rekrutacji na dane stanowisko podchodziły po raz kolejny, bo za pierwszym razem czegoś zabrakło?
– Tak, było nawet kilka takich rekrutacji. Kiedy widzę, że osoba nie posiada określonej wiedzy, zawsze w informacji zwrotnej przekazuję wskazówki związane z tym, czego zabrakło. Jeśli ktoś odpowiednio wykorzysta podesłane materiały i nadrobi swoją wiedzę, pokazuje swoją konsekwencję i determinację. Często wtedy droga do STX-a stoi przed nim otworem!

Dziękuję za rozmowę!


patryk_gruszka_kolor.jpg

Patryk Gruszka – od 8 lat pracuje w STX Next. Doświadczony front-end oraz back-end developer. W swojej pracy skupia się przede wszystkim na tym, aby dostarczyć klientowi najlepsze możliwe rozwiązanie w ramach zamówionego produktu. Prowadzi i nadzoruje projekty. Jednocześnie zawsze stara się wykorzystywać najnowsze rozwiązania i technologie, w wyznaczonym czasie. Propaguje Pythona na rynku pilskim.

Po pracy jest wielkim fanem komputerów i sportu – tego “w realu” oraz e-sportu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj również

Najciekawsze w Rekrutacja

Perks for you: więcej o pracy w STX-ie

Tematów zahaczających o rozmowy rekrutacyjne, ich przebieg i treść nigdy dość na naszym blogu. Wydawałoby się, że to zagadnienie jest już wyczerpane, jednak kolejna rozmowa inspiruje nas do następnego wpisu na blogu. Słowniczek pojęć rekrutacyjnych, seria wpisów Poznajcie nas: Tech Recruitment team oraz rekrutacja w STX Next bez tajemnic zostawiły otwarty, nie mniej ważny, temat rekrutacyjny – temat benefitów, dodatków i […]

Nowy rok, nowy zawód: droga do Junior Python Developera

Jak mawiają klasycy: ‘Nowy Rok, nowe postanowienia’. Dla kogoś to okazja, aby zaplanować przeczytanie 52 książek, zacząć się zdrowo odżywiać, a dla kogoś to okazja zmienić pracę lub, co więcej, zmienić zawód! Dzisiaj mowa o tym ostatnim – nowy rok, nowy zawód: droga do Junior Python Developera. Jak zacząć przygodę z programowaniem? Jak dostać pierwszą pracę jako programista? O […]

STX Next | Słowniczek pojęć rekrutacyjnych

O rekrutacji w STX Next pisaliśmy już dużo. Kulisy rekrutacji miękkiej/technicznej, pytania, spotkania, porady – po to wszystko możesz w każdej chwili sięgnąć na naszego bloga. Wydawałoby się, że o rekrutacji już powiedzieliśmy wszystko, ale wychodząc naprzeciw często zadawanym pytaniom, wracamy do Ciebie z kolejną porcją przydatnej wiedzy o STX-ie. Wybierasz się do nas na rekrutację […]

Czytaj więcej

Kontakt

Masz pytania? Chętnie na nie odpowiemy!