Poznajcie nas: Tech Recruitment Team STX Next – Paweł Pożarycki

– Kluczowe podczas rozmowy? Uważam, że wyczucie kandydata – CV powie sporo, ale to rozmowa nakieruje wszystko na właściwe tory i pokaże, czy mam do czynienia z juniorem, regularem czy seniorem – opowiada Paweł Pożarycki, Fullstack Developer z wrocławskiego oddziału STX-a. Zapraszamy na kolejne spotkania z osobą prowadzącą rozmowy techniczne w STX Next!

Pamiętacie zapowiedź naszej serii związanej ze spotkaniami z rekruterami technicznymi prowadzącymi rozmowy w naszej firmie? Nie tak dawno mieliście okazję spotkać się z Kamilem Mówińskim, który dzielił się z Wami swoimi spostrzeżeniami i wskazówkami związanymi z rekrutacją do STX Next

Tym razem, kontynuując wrocławską ścieżkę, postanowiliśmy porozmawiać z Pawłem Pożaryckim, który w STX spędził już kilkanaście miesięcy, przez większość czasu wspomagając nas w rozmowach technicznych Python- i JS Developerów, zarówno dla ról juniorskich, regularów, jak i seniorskich.

Przewidziana ścieżka

Mówiąc nieco żartem, rola rekrutera technicznego została Pawłowi… przewidziana już podczas jego własnej rekrutacji. Do dziś z szerokim uśmiechem na twarzy wspominamy II etap Pawła rekrutacji do STX Next, kiedy Alex, nasz ówczesny rekruter, 10 minut po rozmowie, napisał do teamu HR na naszym komunikatorze: jest świetny! Za jakiś czas usiądzie na moim miejscu! Powiedzmy to sobie szczerze: zdecydowanie miał rację!

No ale przejdźmy do właściwego tematu, a więc rozmowy technicznej w oczach naszego gościa. Tym razem chcielibyśmy skupić się na temacie oceny nietechnicznej i odpowiedzieć na często pojawiające się wśród kandydatów pytanie: czy rekruter w taki sam sposób patrzy na juniora, regulara i seniora? Czy zawsze ma przygotowywany ten sam zestaw pytań? Wreszcie – jakich cech i zachowań Paweł, jako doświadczony rekruter techniczny, szuka u kandydatów do pracy w STX Next?

– Przede wszystkim, moje oczekiwania mocno zależą od profilu i potrzeb firmy, ale listę na pewno da się zawęzić do kilku wspólnych punktów – rozpoczyna swoją opowieść Paweł. – Nie będę w tym momencie opowiadał o szczegółach technicznych, pozwól, że skupię się bardziej na obszarze miękkim. Jeśli miałbym zebrać to w całość, znalazłyby się tam następujące rzeczy:

 1. Zorganizowanie i analityczne podejście do rozwiązywania problemów, ale także umiejętność rozbicia dużego i skomplikowanego problemu na wiele mniejszych – to bardzo ważny aspekty codziennej pracy
 2. Umiejętność opisania przygotowanego rozwiązania w zrozumiały sposób oraz umiejętność asertywnej dyskusji o tym, co zostało zrobione – także w sposób biznesowy dla klienta.
 3. Ścieżka dotarcia do rozwiązania. W jaki sposób ktoś pracuje nad swoim kodem? Jak wyszukuje i poprawia błędy? Jak określa, co powinno być zrobione. Nie ukrywam, że interesuje mnie cały proces i podejście do elementów codziennej pracy.
 4. Samodzielność – czy osoba dołączająca potencjalnie do jednego z zespołów będzie w stanie napisać działający kod? Czy będzie w stanie pchać swój projekt do przodu i dodać do niego realną wartość? Czy nie będzie zbyt spowalniać innych programistów?
 5. Źródło błędów lub pomyłek – czy pomyłki wynikają z braku wiedzy czy wyższego poziomu stresu?
 6. Pozytywne i profesjonalne podejście do tematu wytwarzania oprogramowania – takie podejście sprawia, że mi, jako rekruterowi, szkoda nawet czasem kończyć rozmowę w zaplanowanym czasie.

Czy jest jeszcze coś szczególnego, na co Paweł zwraca swoją uwagę? – Zdecydowanie! Poza technicznym aspektem, każdorazowo muszę zadać sobie pytanie: Czy potrafiłbym pracować z daną osobą w zespole? Jeśli odpowiedź jest pozytywna, a zadania rozwiązane na dobrym poziomie, nie pozostaje nic innego, jak ustalenie poziomu seniority – dodaje.

No właśnie. Ustalenie poziomu wiedzy kandydata to niemal temat-rzeka. Niejednokrotnie słyszymy bowiem od kandydatów, szczególnie tych mniej doświadczonych, liczne pytania odnośnie tego, jak wyglądać będzie rozmowa techniczna i czy przygotowane pytania będą odpowiednie dla ich wiedzy. Jak wygląda to w praktyce?

– Sposób prowadzenia rozmowy jest dopasowany do stopnia zaawansowania kandydata – kontynuuje Paweł. – Trochę inaczej wygląda rozmowa na Juniora, jeszcze inaczej na Regulara, a jeszcze inaczej ta seniorska. Moim zadaniem – już na początku rozmowy – jest wyczucie poziomu kandydata w taki sposób, by wiedzieć, jak ją ukierunkować – dodaje Paweł.

Juniorski zapał

Co w szczególności cenione jest u osoby mniej doświadczonej? – Zdecydowanie przykłady projektów prywatnych w portfolio – uzupełnia Paweł. – Jeżeli ktoś jest w stanie pokazać nawet mały kawałek działającego kodu i jednocześnie potrafi go opisać i rozszerzyć, jest to dla mnie bardzo mocny argument w podjęciu decyzji.

W jaki sposób oceniamy jakość kodu u osoby zaczynającej lub mającej za sobą pierwsze kroki w developmencie? – Kod nie musi być najpiękniejszy, bezbłędny czy super funkcjonalny – na to przyjdzie jeszcze czas! Jeśli osoba startująca na stanowisko juniorskie ma duży zapał i potencjał do rozwoju, to pewne braki w wiedzy czy doświadczeniu schodzą dla mnie na dalszy plan – uzupełnia Paweł.

Rekrutacje juniorskie są więc jasne. Jak wygląda zatem kwestia rozmowy w przypadku rozmowy z osobą bardziej doświadczoną?

Gdy senior spotyka seniora

– No tak, tutaj moja lista nieco się wydłuża – uśmiecha się Paweł. Po chwili zastanowienia uzupełnia jednak swoją listę. W przypadku seniora zwracam także uwagę na inne dodatkowe kwestie takie jak:

 1. Umiejętność zaproponowania lepszego rozwiązania danego problemu tam, gdzie wnosi to realną wartość – to, co zostało zaproponowane na początku niekoniecznie musi być najlepsze.
 2. Kwestię dostrzeżenia wad i zalet różnych rozwiązań – czy osoba potrafi dobierać je w zależności od problemu, czynników wewnętrznych i zewnętrznych czy aktualnych priorytetów?
 3. Wpływ na rozwój zespołu – czy wiedza i doświadczenie osoby sprawi, że reszta zespołu będzie się szybciej rozwijać?
 4. Aspekt biznesowy projektów – czy osoba rozumie aspekt biznesowy swoich projektów? Czy potrafi usprawniać procesy i sposób pracy zespołu?
 5. Zaufanie – czy nie bałbym się powierzyć osobie odpowiedzialności za realizację projektu dla klienta?
 6. Wpływ na projekt – czy osoba, bazując na swoim doświadczeniu, widzi dobre i złe praktyki w tworzeniu softu? W jaki sposób i czy pomoże to zespołowi w uniknięciu błędów w aktualnych i przyszłych projektach?

Skoro wiemy już sporo na temat kryteriów nietechnicznych, które brane są pod uwagę przez Pawła, warto podpytać o jego rady związane z tym, jak poradzić sobie z rozmową techniczną w STX Next?

“Nie wiem” w cenie!

– Przychodzą mi do głowy dwie wskazówki, które – i wiem to z własnego doświadczenia – nie są dla niektórych osób tak oczywiste – mówi Paweł. – Przede wszystkim, nie bój się opisać swojego toku rozumowania! Uwierz, mocno ułatwia nam to życie, bo wiemy, z czego wynikał określony wybór i że nie był on strzałem na ślepo czy kwestią przypadku.

– Jest jeszcze jedna rzecz: odwaga w powiedzeniu “nie wiem”, kiedy rzeczywiście wiesz, że nie wiesz. Z mojej perspektywy lepsze jest otwarte przyznanie się do niewiedzy, niż niepoprawne zgadywanie. Cenię sobie również dalsze rozwinięcie zdania: “nie wiem, ale analizując, mogłoby to działać tak i tak…” – widać wtedy, że podejmujesz próbę i chcesz znaleźć rozwiązanie – takie podejście zawsze działa na Twoją korzyść!


pawel_pozarycki_kolorowe.jpg

Paweł Pożarycki – doświadczony Senior Fullstack Developer oraz członek zespołu rekrutacyjnego wrocławskiego oddziału STX Next. Prowadzi rozmowy dla Python-, JavaScript- i Fullstack Developerów na każdym poziomie zaaawansowania.

Prywatnie miłośnik trójboju siłowego, który w wolnym czasie hobbystycznie realizuje projekty z pogranicza elektroniki, informatyki i fizjologii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj również

Najciekawsze w Rekrutacja

Perks for you: więcej o pracy w STX-ie

Tematów zahaczających o rozmowy rekrutacyjne, ich przebieg i treść nigdy dość na naszym blogu. Wydawałoby się, że to zagadnienie jest już wyczerpane, jednak kolejna rozmowa inspiruje nas do następnego wpisu na blogu. Słowniczek pojęć rekrutacyjnych, seria wpisów Poznajcie nas: Tech Recruitment team oraz rekrutacja w STX Next bez tajemnic zostawiły otwarty, nie mniej ważny, temat rekrutacyjny – temat benefitów, dodatków i […]

Nowy rok, nowy zawód: droga do Junior Python Developera

Jak mawiają klasycy: ‘Nowy Rok, nowe postanowienia’. Dla kogoś to okazja, aby zaplanować przeczytanie 52 książek, zacząć się zdrowo odżywiać, a dla kogoś to okazja zmienić pracę lub, co więcej, zmienić zawód! Dzisiaj mowa o tym ostatnim – nowy rok, nowy zawód: droga do Junior Python Developera. Jak zacząć przygodę z programowaniem? Jak dostać pierwszą pracę jako programista? O […]

STX Next | Słowniczek pojęć rekrutacyjnych

O rekrutacji w STX Next pisaliśmy już dużo. Kulisy rekrutacji miękkiej/technicznej, pytania, spotkania, porady – po to wszystko możesz w każdej chwili sięgnąć na naszego bloga. Wydawałoby się, że o rekrutacji już powiedzieliśmy wszystko, ale wychodząc naprzeciw często zadawanym pytaniom, wracamy do Ciebie z kolejną porcją przydatnej wiedzy o STX-ie. Wybierasz się do nas na rekrutację […]

Czytaj więcej

Kontakt

Masz pytania? Chętnie na nie odpowiemy!