Piła: Weekendowe warsztaty Internet of Things

MicroPython, mikrokontrolery, komunikacja z sensorami oraz MQTT – brzmi groźnie? Niekoniecznie! W minionym weekend w pilskim oddziale STX Next – jako jeden z elementów planu wprowadzenia do firmy nowych technologii – poznawaliśmy tajniki Internet of Things, łącząc naukę z wyśmienitą zabawą.

iot1_small.jpg

Organizując warsztaty związane z tematyką Internet of Things (IoT), wiedzieliśmy jedno: czeka nas sporo wyzwań, ale i mnóstwo świetnej rozrywki.

Sam pomysł zorganizowania warsztatów nie był przypadkowy: pojawił się zaraz po wewnętrznym evencie – HydePark, zorganizowanym dla obecnych współpracowników pilskiego oddziału. Wtedy to właśnie tematy związane z Internet of Things cieszyły się ponadprzeciętnym zainteresowaniem.

Wiedzieliśmy, że w mikrokontrolerach (a i naszych współpracownikach!) drzemie spory potencjał. A jeśli wspomniany potencjał wpisać by w plany firmy na rok 2018 związane z wprowadzeniem nowych technologii do firmy, pewne było jedno: trzeba działać! 

Zróbmy coś nowego!

– Od uczestników naszego warsztatu nie wymagaliśmy zaawansowanej wiedzy związanej z Internet of Things – opowiada Aneta Grzymska, współorganizatorka warsztatów. – Zależało nam na tym, by zachęcić osoby tworzące na co dzień rozwiązania webowe do spróbowania czegoś nowego, spójnego z kierunkiem działań firmy – dodaje Aneta.

– W ten oto sposób, wraz z Łukaszem Karbownikiem, zorganizowaliśmy całodniowy warsztat, podczas którego chcieliśmy zainteresować osoby tematem IoT, wspólnie tworząc inteligentny czujnik ruchu – uzupełnia Aneta. 

Radość bez końca

Była nauka, była dobra zabawa, a co najważniejsze – uczestnicy warsztatów, pracując w 2-osobowych grupach zapoznali się z podstawami prototypowania, szczegółami związanymi z komponentami i mikrokontrolerami ESP8266, dowiedzieli się także sporo na temat protokołów i platform związanych z IoT.

iot4_small.jpg

Wreszcie – efektem wspólnych działań było zbudowanie małej sieci IoT. A kiedy widać było pierwsze efekty pracy, radości nie było końca!

A jeśli naukę nowej technologii można połączyć z przyjemnością i wspólną integracją… Co by nie mówić, pizza tego dnia – po intensywnym wysiłku – smakowała wprost wyśmienicie!

Praca i pasja

– Elektroniką pasjonuję się już od dłuższego czasu i wydaje mi się, że praca ze sprzętem, jego zrozumienie oraz umiejętność oprogramowania jest naturalnym rozwinięciem umiejętności programisty – podsumowywał udane warsztaty ich prowadzący, Łukasz Karbownik.

– Zależało mi na tym, by wyposażyć uczestników w podstawowe narzędzia i wiedzę związaną z IoT, tak by umożliwić im pracę nad własnymi prototypami urządzeń. 

– Rozmawialiśmy o rozwiązaniach takich jak MicroPython czy minikontroler ESP8266 – podsumowuje pilskie warsztaty ich prowadzący. – W rezultacie, każdy z uczestników z powodzeniem tworzył proste układy elektroniczne komunikujące się z internetem – dodał Łukasz. 

Czy cel warsztatów został osiągnięty? Zdecydowanie! – Tematyka IoT towarzyszyła nam także podczas rozmów w kuchni na początku kolejnego tygodnia – relacjonuje Aneta.

Jeszcze więcej przed nami

Organizacja warsztatów jest elementem większego planu – wdrożenia nowych technologii do STX Next. Technologie te z jednej strony odzwierciedlają trendy rynkowe, z drugiej – są efektem podążania za zainteresowaniami i obszarem, w którym chcą rozwijać się współpracownicy STX-a.

– Warsztat IoT przygotowany i poprowadzony przez Łukasza nie był jego pierwszą okazją do podzielenia się wiedzą z tej dziedziny. Podobnie jak miało to miejsce w przypadku pilskiego Hyde Parku również i tym razem wydarzenie stało na najwyższym merytorycznym poziomie, dzięki czemu uczestnicy mogli pogłębić swoją wiedzę z zakresu IoT, nie zapominając przy tym o dobrej zabawie – podsumowuje wydarzenie szef pilskiego oddziału, Łukasz Orłowski.

– Już teraz warto podkreślić, że pilski oddział m.in. z Łukaszem jako ekspertem na czele planuje dużo większe interesujące wydarzenie związane właśnie z IoT – zapowiada Łukasz.

A więc: stay tuned!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj również

Najciekawsze w Wydarzenia

Druk przyłbic w pilskim STX Next: jak to się zaczęło?

Nie od dziś znane są nam fakty dotyczące szeroko wykorzystywanych właściwości druku 3D. Ale czym on właściwie jest i na czym polega jego “moc” w obecnych czasach? Otóż dany obiekt drukowany jest warstwa po warstwie za pomocą różnych materiałów oraz różnych technologii. W taki sposób otrzymać możemy każdy odpowiednio zaprogramowany wcześniej model. Silny team z […]

STX Next Dev Academy: cenna lekcja nauczania

Czy w 6 sobót można z junior developera stać się zaklinaczem Pythona? Można, jeśli uczysz się od najlepszych praktyków, którzy wiedzą na czym naprawdę warto się skupić, tworząc kod, którego nie powstydzi się żaden programista! W STX Next wierzymy, że jednym z przywilejów bycia ekspertem jest nie tylko posiadanie wiedzy, ale przede wszystkim możliwość dzielenia […]

Rok 2019 w STX Next | Plan wykonany w 200%

Ponad 150 nowych osób dołączających do STX-a, prawie tyle samo eventów wewnętrznych i zewnętrznych organizowanych przez firmę. Do tego długo oczekiwane przenosiny naszej siedziby w Poznaniu do nowej lokalizacji, pierwszy event z serii Has Power za granicą, otwarcie oddziału firmy w Holandii, a także pierwsza, zewnętrzna konferencja IT Power Summit. Rok 2019 był dla nas […]

Czytaj więcej

Kontakt

Masz pytania? Chętnie na nie odpowiemy!