Onboarding w STX Next: Plan (niemal) doskonały

Pamiętasz swój pierwszy dzień w nowej firmie? Jak go wspominasz? Towarzyszyły mu pozytywne emocje, nutka niepewności, a może zupełnie Ciebie rozczarował, bo przecież “miało być zupełnie inaczej”? W STX Next wiemy, że początek w nowym miejscu pracy to dzień, któremu towarzyszy wiele emocji. Dlatego robimy wszystko co możemy, aby go Tobie uprzyjemnić!

Tak jak i w życiu prywatnym, jak i zawodowym, pierwsze wrażenie robi się tylko raz. Jeśli od razu nie zrobi się tego dobrze, kolejna okazja relacji już nie zbuduje, a złe wrażenie trudno będzie zatrzeć. Pierwsza wiadomość, pierwszy telefon, pierwsze spotkanie i pierwszy dzień w nowej pracy – jeśli odpowiadasz za komunikację z kandydatem, onboarding czy rekrutację, każdy z tych elementów ma kolosalne znaczenie.

onboarding nowych współpracowników w poznańskim STX Next

Pierwszy dzień w pracy? Każdy z nas słyszał o sytuacjach całkowitego zagubienia i poczucia niepewności w tym dniu, kiedy to po otrzymaniu komputera, biurka, notesu oraz długopisu nowy pracownik był pozostawiony sam sobie, nie wiedząc, gdzie jest jego miejsce pracy, z kim tak naprawdę będzie pracował i kiedy dostanie komputer…

My również słyszeliśmy podobne historie. Co więcej, słuchamy nie tylko historie o innych firmach, ale cyklicznie pytamy naszych współpracowników o ich feedback i wrażenia o pierwszych dniach w STX-ie.


Witamy na pokładzie

Z pomocą naszych STX-owiczów z roku na rok staramy się modyfikować i ulepszać jeden z kluczowych i najważniejszych, w naszej opinii, elementów “dobrego wrażenia” – onboardingu.

Cześć, witamy na pokładzie! – słyszy kandydat, który zadzwonił do nas z informacją o przyjęciu oferty o współpracy. Bardzo się cieszymy, że zdecydowałeś się do nas dołączyć. Zależy nam na tym, aby rozpoczęcie pracy w STX-ie było przyjemne, ciekawe i jak najmniej stresujące, dlatego pierwsze 2 dni pracy poświęcimy na wdrożenie, zapoznanie się z firmą, zespołem oraz projektem – mówi rekruter. Brzmi bajkowo? Przesadnie? Nietypowo? Niekoniecznie!


Kluczowy czas

szkolenie ze Scruma w trakcie onboardingu w poznańskim STX Next

Choć sam proces onboardingu w biurze trwa 2 dni, same przygotowania rozpoczynają się już chwilę wcześniej. Każda z rozpoczynających współpracę z STX-em osób staje się bowiem częścią procesu wdrożenia do firmy, rozpoczynającego się na około 10 dni przed pierwszym dniem w firmie.

Zanim poznasz osobiście osoby z Twojego biura, otrzymasz serię informacji, dzięki którym zrozumiesz nie tylko nasze zasady i wartości, ale również poznasz metodykę pracyzasady funkcjonowania w firmie czy rozkład Twoich pierwszych dni.

I nawet kiedy Ty będziesz mieć poczucie, że sporo wokół Ciebie się dzieje, wiedz jedno, mamy wszystko pod kontrolą! Przekonaj się, co czeka Ciebie w pierwszych dniach współpracy.


Przybić piątkę z CEO

Nikt tak ciekawie i szczegółowo nie opowie o firmie, jak jej założyciel. Pierwszego dnia każdego miesiąca wszystkie nowe osoby mają możliwość wysłuchać prezentacji CEO STX Next, Maćka Dziergwy, która odbywa się w głównym i największym biurze STX-a w Poznaniu.

Maciej opowiada przede wszystkim o historii powstania firmy, zasadach panujących w firmie, rozwoju, a też planach na najbliższą przyszłość. Dla osób dociekliwych i ciekawskich zawsze znajdzie się czas na dodatkowe pytania – warto z tej okazji skorzystać!


Never eat alone

Po prawie 2-godzinnym spotkaniu z CEO, nadchodzi czas na wspólny lunch i pierwsze podzielenie się wrażeniami. W trakcie można bliżej poznać osoby, dla których ten dzień jest również pierwszym dniem pracy, zagadać osoby pracujące w poznańskim biurze, a nawet przejść się po poznańskich pokojach i sprawdzić, który zespół hoduje patyczaki.


Co w B2B piszczy

Nie dla każdej z nowych osób pojęcia “B2B”, “działalność jednoosobowa” czy “CEIDG” są dobrze znane. Po wspólnym lunchu poświęcamy dobre 2 godziny na wyjaśnienie wielu aspektów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Monika Szymańska – nasza Dyrektor Finansowa – dzielnie mierzy się z masą pytań, jakie nowe osoby przywożą ze sobą do Poznania 🙂


Pierwszy klik

W drugim dniu onboardingu, we właściwym biurze – Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi, Pile oraz Gdańsku, odbywa się szkolenie z systemów wewnętrznych, komunikatorów firmowych, a też wielu innych niemniej ważnych narzędzi.

Podczas tego dnia dowiesz się jak zgłosić urlop, rozliczyć delegację, zgłosić budżet szkoleniowy czy jak zgłosić ticketa, jeśli coś przestało działać (tak, tak – nam też czasem coś nie działa!).


One room, one team, one client

W drugiej połowie drugiego dnia poznasz swój zespół. Zaopiekuje się Tobą jeden z programistów, Scrum Master lub Product Owner, który przedstawi Ci zespół, wdroży w projekt i odpowie na wszelkie dodatkowe pytania.

Niewykluczone, że w pierwszych miesiącach pracy towarzyszyć Ci będzie Twój mentor – doświadczona osoba, dla której każde Twoje pytanie będzie tak samo ważne.


Agile, Agile i jeszcze raz Agile

STX Next tworzą zespoły scrumowe, a samo podejście Agilowe towarzyszy nam od niemalże początku istnienia STX-a. Oprócz wdrożenia w projekt, czeka na Ciebie wdrożenie w Scrum czy Kanban oraz workflow zespołu.


Kultura feedbacku

W trakcie następnych miesięcy odbędą się 3 spotkania, podsumowujące Twoją pracę. Pierwsze spotkanie odbędzie się już po pierwszym tygodniu pracy – chętnie wysłuchamy Twój feedback na temat naszego procesu rekrutacyjnego, onboardingu oraz pierwszych dni w STX-ie.

Drugie oraz trzecie spotkanie będą podsumowaniem Twoich pierwszych 2 oraz 3 miesięcy pracy, podczas których dowiesz się więcej na temat swoich postępów, współpracy z zespołem, a też podzielisz się swoim feedbackiem z managerem.

Pewnie myślisz – czy to już wszystko? Nie, to dopiero początek długiej i ciekawej przygody 🙂

Przeczytaj również

Najciekawsze w Praca w STX Next

Nasz przepis na skuteczne wdrożenie Junior Developerów – STX Next Crash Course

Wejście do nowej organizacji, pierwsza praca czy zmiana pracy w momencie, gdy nie ma się jeszcze dużego doświadczenia, może być bardzo stresujące. Wszyscy doskonale pamiętamy swoje pierwsze zawodowe kroki, dlatego w STX Next bardzo mocno stawiamy na wysokiej jakości proces wdrożenia. W tym celu właśnie powstał STX Next Crash Course dla Junior Developerów, co jest […]

Praca Solutions Architecta oczami Produktowca

Jarek Feith pracuje z nami od kilku miesięcy jako Product Solutions Consultant. Swoim wieloletnim doświadczeniem produktowym wspiera Solutions Architectów – programistycznych ekspertów do zadań specjalnych. Jak wygląda ta współpraca oczami Jarka? O tym możecie przeczytać poniżej: Standardowa ścieżka kariery dla senior developera to najczęściej przejście na poziom zarządzania działem, zespołem – generalnie praca bardziej z […]

REST API w Pythonie: Flask czy FastAPI?

Tworzenie aplikacji internetowych, a w tym REST API, to chleb powszedni backend developerów. Dlatego praca z frameworkiem webowym powinna być szybka i prosta. Microframeworki to bardzo dobry start dla małych projektów, MVP czy nawet dużych aplikacji, które potrzebują REST API – a do nich zaliczają się m.in.: Flask i FastAPI. Flask jest jedną z najpopularniejszych […]

Czytaj więcej

Kontakt

Masz pytania?