Onboarding w STX Next: Plan (niemal) doskonały

Pamiętasz swój pierwszy dzień w nowej firmie? Jak go wspominasz? Towarzyszyły mu pozytywne emocje, nutka niepewności, a może zupełnie Ciebie rozczarował, bo przecież “miało być zupełnie inaczej”? W STX Next wiemy, że początek w nowym miejscu pracy to dzień, któremu towarzyszy wiele emocji. Dlatego robimy wszystko co możemy, aby go Tobie uprzyjemnić!

Tak jak i w życiu prywatnym, jak i zawodowym, pierwsze wrażenie robi się tylko raz. Jeśli od razu nie zrobi się tego dobrze, kolejna okazja relacji już nie zbuduje, a złe wrażenie trudno będzie zatrzeć. Pierwsza wiadomość, pierwszy telefon, pierwsze spotkanie i pierwszy dzień w nowej pracy – jeśli odpowiadasz za komunikację z kandydatem, onboarding czy rekrutację, każdy z tych elementów ma kolosalne znaczenie.

Onboarding1.jpg

Pierwszy dzień w pracy? Każdy z nas słyszał o sytuacjach całkowitego zagubienia i poczucia niepewności w tym dniu, kiedy to po otrzymaniu komputera, biurka, notesu oraz długopisu nowy pracownik był pozostawiony sam sobie, nie wiedząc, gdzie jest jego miejsce pracy, z kim tak naprawdę będzie pracował i kiedy dostanie komputer…

My również słyszeliśmy podobne historie. Co więcej, słuchamy nie tylko historie o innych firmach, ale cyklicznie pytamy naszych współpracowników o ich feedback i wrażenia o pierwszych dniach w STX-ie.

Witamy na pokładzie

Z pomocą naszych STX-owiczów z roku na rok staramy się modyfikować i ulepszać jeden z kluczowych i najważniejszych, w naszej opinii, elementów “dobrego wrażenia” – onboardingu.

Cześć, witamy na pokładzie! – słyszy kandydat, który zadzwonił do nas z informacją o przyjęciu oferty o współpracy. Bardzo się cieszymy, że zdecydowałeś się do nas dołączyć. Zależy nam na tym, aby rozpoczęcie pracy w STX-ie było przyjemne, ciekawe i jak najmniej stresujące, dlatego pierwsze 2 dni pracy poświęcimy na wdrożenie, zapoznanie się z firmą, zespołem oraz projektem – mówi rekruter. Brzmi bajkowo? Przesadnie? Nietypowo? Niekoniecznie!

Kluczowy czas

Onboarding.jpg

Choć sam proces onboardingu w biurze trwa 2 dni, same przygotowania rozpoczynają się już chwilę wcześniej. Każda z rozpoczynających współpracę z STX-em osób staje się bowiem częścią procesu wdrożenia do firmy, rozpoczynającego się na około 10 dni przed pierwszym dniem w firmie.

Zanim poznasz osobiście osoby z Twojego biura, otrzymasz serię informacji, dzięki którym zrozumiesz nie tylko nasze zasady i wartości, ale również poznasz metodykę pracyzasady funkcjonowania w firmie czy rozkład Twoich pierwszych dni.

I nawet kiedy Ty będziesz mieć poczucie, że sporo wokół Ciebie się dzieje, wiedz jedno, mamy wszystko pod kontrolą! Przekonaj się, co czeka Ciebie w pierwszych dniach współpracy.

Przybić piątkę z CEO

Nikt tak ciekawie i szczegółowo nie opowie o firmie, jak jej założyciel. Pierwszego dnia każdego miesiąca wszystkie nowe osoby mają możliwość wysłuchać prezentacji CEO STX Next, Maćka Dziergwy, która odbywa się w głównym i największym biurze STX-a w Poznaniu.

Maciej opowiada przede wszystkim o historii powstania firmy, zasadach panujących w firmie, rozwoju, a też planach na najbliższą przyszłość. Dla osób dociekliwych i ciekawskich zawsze znajdzie się czas na dodatkowe pytania – warto z tej okazji skorzystać!

Never eat alone

Po prawie 2-godzinnym spotkaniu z CEO, nadchodzi czas na wspólny lunch i pierwsze podzielenie się wrażeniami. W trakcie można bliżej poznać osoby, dla których ten dzień jest również pierwszym dniem pracy, zagadać osoby pracujące w poznańskim biurze, a nawet przejść się po poznańskich pokojach i sprawdzić, który zespół hoduje patyczaki.

Co w B2B piszczy

Nie dla każdej z nowych osób pojęcia “B2B”, “działalność jednoosobowa” czy “CEIDG” są dobrze znane. Po wspólnym lunchu poświęcamy dobre 2 godziny na wyjaśnienie wielu aspektów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Monika Szymańska – nasza Dyrektor Finansowa – dzielnie mierzy się z masą pytań, jakie nowe osoby przywożą ze sobą do Poznania 🙂

Pierwszy klik

W drugim dniu onboardingu, we właściwym biurze – Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi, Pile oraz Gdańsku, odbywa się szkolenie z systemów wewnętrznych, komunikatorów firmowych, a też wielu innych niemniej ważnych narzędzi.

Podczas tego dnia dowiesz się jak zgłosić urlop, rozliczyć delegację, zgłosić budżet szkoleniowy czy jak zgłosić ticketa, jeśli coś przestało działać (tak, tak – nam też czasem coś nie działa!).

One room, one team, one client

W drugiej połowie drugiego dnia poznasz swój zespół. Zaopiekuje się Tobą jeden z programistów, Scrum Master lub Product Owner, który przedstawi Ci zespół, wdroży w projekt i odpowie na wszelkie dodatkowe pytania.

Niewykluczone, że w pierwszych miesiącach pracy towarzyszyć Ci będzie Twój mentor – doświadczona osoba, dla której każde Twoje pytanie będzie tak samo ważne.

Agile, Agile i jeszcze raz Agile

STX Next tworzą zespoły scrumowe, a samo podejście Agilowe towarzyszy nam od niemalże początku istnienia STX-a. Oprócz wdrożenia w projekt, czeka na Ciebie wdrożenie w Scrum czy Kanban oraz workflow zespołu.

Kultura feedbacku

W trakcie następnych miesięcy odbędą się 3 spotkania, podsumowujące Twoją pracę. Pierwsze spotkanie odbędzie się już po pierwszym tygodniu pracy – chętnie wysłuchamy Twój feedback na temat naszego procesu rekrutacyjnego, onboardingu oraz pierwszych dni w STX-ie.

Drugie oraz trzecie spotkanie będą podsumowaniem Twoich pierwszych 2 oraz 3 miesięcy pracy, podczas których dowiesz się więcej na temat swoich postępów, współpracy z zespołem, a też podzielisz się swoim feedbackiem z managerem.

Pewnie myślisz – czy to już wszystko? Nie, to dopiero początek długiej i ciekawej przygody 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj również

Najciekawsze w Praca w STX Next

Praca w STX-ie: 5 pytań do Scrum Mastera

Scrum, planowanie sprintów, refinementy, review, spotkania ze Scrum Master-em – Agile rządzi się swoimi definicjami. Osobie, która spotyka się z tymi zagadnieniami po raz pierwszy, mogłoby się wydawać, że to wszystko wcale nie ułatwia procesu developmentu i dostarczania kolejnych i kolejnych wersji produktu. Jak mawiają klasycy: “Nic bardziej mylnego”.  STX Next tworzą scrumowe zespoły i […]

Jak radzimy sobie z pracą zdalną w STX Next w dobie pandemii koronawirusa?

Temat pandemii koronawirusa nie schodzi z nagłówków gazet i portali informacyjnych. W dość szybkim czasie firmy musiały przystosować się do zmian, jakie zaszły na rynku, często przekształcając swoją pracę w stu procentach zdalną. W STX Next również sprawnie przeszliśmy na home office. Zapytaliśmy naszych managerów jak ta zmiana wpłynęła na ich pracę, a także naszych […]

Praca w STX-ie: 5 pytań do działu DevOps

DevOps jest stosunkowo nowym pojęciem w świecie IT, a nieskończona ilość materiałów dostępnych w Internecie nie ułatwia znalezienia i zrozumienia z czym ten obszar się tak naprawdę wiąże. Jeszcze więcej pytań wywołuje kwestia narzędzi, tooli, a przede wszystkim wiedzy i doświadczenia, ukończonych kursów i zrealizowanych certyfikatów, jakie powinna posiadać osoba chcąca rozpocząć ścieżkę zawodową w roli […]

Czytaj więcej

Kontakt

Masz pytania? Chętnie na nie odpowiemy!