Od potrzeby kandydata do Culture Booka

Pamiętacie nasz artykuł związany z przygotowaniem Culture Booka? Jakiś czas temu pisała o nim Maja Gojtowska, w ostatnich dniach udało nam się również porozmawiać o kulisach jego powstania z Darią Siwką z bardzoHR, ekspertem EB, która od dobrych kilku lat wdraża pomysły związane z employer brandingiem i marketingiem rekrutacyjnym. Jesteście ciekawi, o czym rozmawialiśmy? Zapraszamy do lektury!

daria_siwka.png

Daria Siwka (bardzoHR): Skąd potrzeba na Culture Book?
Joanna Trubisz (STX Next) – W sumie to całkiem długa i złożona historia, która swój początek ma w styczniu tego roku. Po raz pierwszy od dłuższego czasu cały zespół rekrutacji & EB spotykał się z managerami STX-a na kilkudniowych warsztatach.

Z jednej strony rozmawialiśmy o strategii, z drugiej – każda z osób miała szansę na wrzucenie do koszyczka swoich tematów. W ten oto sposób do agendy trafił temat naszych postaw, wartości oraz powodów, dla których osoby decydują się na współpracę z STX-em. Gdy spojrzeliśmy na efekty spotkania, doszliśmy do wniosku, że stworzył się z tego niezły materiał, który aż prosi się o to, by się nim szerzej zająć […]

Pomysł z Culture Bookiem nasunął się właściwie sam, bowiem już od początku wydawał się być idealną odpowiedzią na nasze potrzeby. Nie pozostało nic innego, jak zaprezentować pomysł i… zastanowić się, co chcemy w naszym pierwszym Culture Booku pokazać.

DS: Asiu, szczególnie interesują mnie „blaski i cienie” takiego projektu. Zacznijmy od sukcesów…
– Po pierwsze, udało nam się zaangażować sporą liczbę osób, które Culture Booka z nami współtworzyły, dzieląc się nie tylko tym, co zawodowe, ale także swoim życiem prywatnym.

Po drugie – zależało nam, aby forma Culture Booka w 100% zależała od nas i tak się stało. Z tego jesteśmy bardzo dumni. Choć kusiło nas, aby już na pierwszych etapach podzielić się efektami pracy na przykład z managerami, by poznać ich zdanie, ale ostatecznie nie zdecydowaliśmy się na ten krok. Absolutnie nie po to, by coś ukryć 🙂 – po prostu zależało nam na tym, by to, co powstanie, wyszło w 100% od pracowników i aby ten prawdziwy głos nie był zagłuszony innymi czynnikami.

Wreszcie, po trzecie – udało nam się nie ingerować w to, co powiedziały osoby – zależało nam na tym, by wypowiedzi były jak najbardziej autentyczne. Kiedy ktoś wracał do nas z feedbackiem po jego przeczytaniu, podkreślał autentyczność przekazu. Duma razy milion, a cel osiągnięty! […]

DS: Powiedz, gdzie można spotkać Waszego Culture Book’a?
– Nasz Culture Book jest zwieńczeniem pierwszego etapu rozmów, a więc HR-owego spotkania w STX-ie. Na pewno będzie także solidną reklamą STX-a na targach, konferencjach czy meetupach. W przyszłości być może zdecydujemy się na przetłumaczenie go na język angielski – posłuży wtedy jako dodatkowy materiał wykorzystywany w rozmowach z potencjalnymi klientami.

Wasze materiały będzie też można spotkać na moich warsztatach z obszaru EB. Dziękuję za kilka dodatkowych egzemplarzy! Na pewno uczestnicy będą zachwyceni mogąc je wziąć do ręki, przeanalizować i zainspirować się.

A jak mogłabyś podsumować całość pracy projektowej?
– Mamy kilka historii związanych z Culture Bookiem, którymi warto się podzielić. Do dziś uśmiechamy się szeroko, gdy przeszliśmy do implementacji projektu i pierwsza wersja, która powstała, zupełnie odbiegała od tego, o czym rozmawialiśmy! A przecież przed przystąpieniem do prac wydawało się, że rozumiemy temat dokładnie tak samo! 🙂 Nie zdawaliśmy sobie także sprawy z tego, jak dużo dowiemy się o firmie i ludziach! Zawsze, kiedy tworzysz tego typu publikację do samego końca czujesz dreszczyk emocji i zastanawiasz się czy całość, tworzona przez kilkadziesiąt osób, będzie spójna. Na szczęście była!

Dziękuję za rozmowę!


Chcesz dowiedzieć się więcej na temat innych ciekawych case’ów związanych z employer brandingiem? Zapraszamy na blog Darii i do zapoznania się z całym wywiadem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj również

Najciekawsze w Pozostałe

Druk przyłbic w pilskim STX Next: jak to się zaczęło?

Nie od dziś znane są nam fakty dotyczące szeroko wykorzystywanych właściwości druku 3D. Ale czym on właściwie jest i na czym polega jego “moc” w obecnych czasach? Otóż dany obiekt drukowany jest warstwa po warstwie za pomocą różnych materiałów oraz różnych technologii. W taki sposób otrzymać możemy każdy odpowiednio zaprogramowany wcześniej model. Silny team z […]

STX Next i gra planszowa ‘Łódzki Pan’

Czy słyszeliście o nowej grze planszowej “Łódzki Pan”?  Dzięki niej można poczuć się jak XIX-wieczny fabrykant, nabywać i sprzedawać łódzkie przedsiębiorstwa i co najważniejsze poznać historię Łodzi. Przebieg gry W trakcie gry gracze mogą wcielić się w bohatera związanego z Łodzią: Juliana Tuwima, Jadwigę Andrzejewską czy Władysława Reymonta. Po wyborze figurki, gracze poruszają się po Łodzi, […]

Rok 2019 w STX Next | Plan wykonany w 200%

Ponad 150 nowych osób dołączających do STX-a, prawie tyle samo eventów wewnętrznych i zewnętrznych organizowanych przez firmę. Do tego długo oczekiwane przenosiny naszej siedziby w Poznaniu do nowej lokalizacji, pierwszy event z serii Has Power za granicą, otwarcie oddziału firmy w Holandii, a także pierwsza, zewnętrzna konferencja IT Power Summit. Rok 2019 był dla nas […]

Czytaj więcej

Kontakt

Masz pytania? Chętnie na nie odpowiemy!