Od potrzeby kandydata do Culture Booka

Pamiętacie nasz artykuł związany z przygotowaniem Culture Booka? Jakiś czas temu pisała o nim Maja Gojtowska, w ostatnich dniach udało nam się również porozmawiać o kulisach jego powstania z Darią Siwką z bardzoHR, ekspertem EB, która od dobrych kilku lat wdraża pomysły związane z employer brandingiem i marketingiem rekrutacyjnym. Jesteście ciekawi, o czym rozmawialiśmy? Zapraszamy do lektury!

daria_siwka.png

Daria Siwka (bardzoHR): Skąd potrzeba na Culture Book?

Joanna Trubisz (STX Next) – W sumie to całkiem długa i złożona historia, która swój początek ma w styczniu tego roku. Po raz pierwszy od dłuższego czasu cały zespół rekrutacji & EB spotykał się z managerami STX-a na kilkudniowych warsztatach.

Z jednej strony rozmawialiśmy o strategii, z drugiej – każda z osób miała szansę na wrzucenie do koszyczka swoich tematów. W ten oto sposób do agendy trafił temat naszych postaw, wartości oraz powodów, dla których osoby decydują się na współpracę z STX-em. Gdy spojrzeliśmy na efekty spotkania, doszliśmy do wniosku, że stworzył się z tego niezły materiał, który aż prosi się o to, by się nim szerzej zająć […]

Pomysł z Culture Bookiem nasunął się właściwie sam, bowiem już od początku wydawał się być idealną odpowiedzią na nasze potrzeby. Nie pozostało nic innego, jak zaprezentować pomysł i… zastanowić się, co chcemy w naszym pierwszym Culture Booku pokazać.

DS: Asiu, szczególnie interesują mnie „blaski i cienie” takiego projektu. Zacznijmy od sukcesów…

– Po pierwsze, udało nam się zaangażować sporą liczbę osób, które Culture Booka z nami współtworzyły, dzieląc się nie tylko tym, co zawodowe, ale także swoim życiem prywatnym.

Po drugie – zależało nam, aby forma Culture Booka w 100% zależała od nas i tak się stało. Z tego jesteśmy bardzo dumni. Choć kusiło nas, aby już na pierwszych etapach podzielić się efektami pracy na przykład z managerami, by poznać ich zdanie, ale ostatecznie nie zdecydowaliśmy się na ten krok. Absolutnie nie po to, by coś ukryć 🙂 – po prostu zależało nam na tym, by to, co powstanie, wyszło w 100% od pracowników i aby ten prawdziwy głos nie był zagłuszony innymi czynnikami.

Wreszcie, po trzecie – udało nam się nie ingerować w to, co powiedziały osoby – zależało nam na tym, by wypowiedzi były jak najbardziej autentyczne. Kiedy ktoś wracał do nas z feedbackiem po jego przeczytaniu, podkreślał autentyczność przekazu. Duma razy milion, a cel osiągnięty! […]

DS: Powiedz, gdzie można spotkać Waszego Culture Book’a?

– Nasz Culture Book jest zwieńczeniem pierwszego etapu rozmów, a więc HR-owego spotkania w STX-ie. Na pewno będzie także solidną reklamą STX-a na targach, konferencjach czy meetupach. W przyszłości być może zdecydujemy się na przetłumaczenie go na język angielski – posłuży wtedy jako dodatkowy materiał wykorzystywany w rozmowach z potencjalnymi klientami.

Wasze materiały będzie też można spotkać na moich warsztatach z obszaru EB. Dziękuję za kilka dodatkowych egzemplarzy! Na pewno uczestnicy będą zachwyceni mogąc je wziąć do ręki, przeanalizować i zainspirować się.

A jak mogłabyś podsumować całość pracy projektowej?

– Mamy kilka historii związanych z Culture Bookiem, którymi warto się podzielić. Do dziś uśmiechamy się szeroko, gdy przeszliśmy do implementacji projektu i pierwsza wersja, która powstała, zupełnie odbiegała od tego, o czym rozmawialiśmy! A przecież przed przystąpieniem do prac wydawało się, że rozumiemy temat dokładnie tak samo! 🙂 Nie zdawaliśmy sobie także sprawy z tego, jak dużo dowiemy się o firmie i ludziach! Zawsze, kiedy tworzysz tego typu publikację do samego końca czujesz dreszczyk emocji i zastanawiasz się czy całość, tworzona przez kilkadziesiąt osób, będzie spójna. Na szczęście była!

Dziękuję za rozmowę!


Chcesz dowiedzieć się więcej na temat innych ciekawych case’ów związanych z employer brandingiem? Zapraszamy na blog Darii i do zapoznania się z całym wywiadem!

Przeczytaj również

Najciekawsze w Pozostałe

Odkryj Moc Spotkań Town Hall

Town Hall w firmie, czyli strategia na zespołową synergię Spotkanie Town Hall to platforma komunikacyjna, gdzie zarząd i dyrektorzy spotykają się z resztą organizacji ze wszystkich działów i szczebli, by w otwartym dialogu przedstawić osiągnięcia firmy, jej bieżące projekty i przyszłe kierunki rozwoju. To niezastąpiona okazja, by każdy mógł poczuć się częścią większego przedsięwzięcia i […]

Nauka DevOps – jak zacząć?

Nauka DevOps od podstaw nie jest łatwa. Nie bez przyczyny jednymi z najczęściej pojawiających się wyników w wyszukiwarce po wpisaniu hasła “devops” są: devops who know what czy devops where to start. Sprawdziliśmy to. Wychodzimy więc naprzeciw potrzebom tym, którzy szukają odpowiedzi na te i podobne pytania. Poniżej znajdziesz serię wyselekcjonowanych i praktycznych źródeł wiedzy, […]

Roślinny Tinder w React Native – mariaż dwóch pasji

Programowanie w React Native to sposób, by wynieść swoje pasje typowo offline do zupełnie nowego poziomu. Nasz Hrad of React Native jest twórcą popularnej aplikacji do wymiany roślin, Plantswapp.

Czytaj więcej

Kontakt

Masz pytania?