Nowy rok, nowy zawód: droga do Junior Python Developera

Jak mawiają klasycy: ‘Nowy Rok, nowe postanowienia’. Dla kogoś to okazja, aby zaplanować przeczytanie 52 książek, zacząć się zdrowo odżywiać, a dla kogoś to okazja zmienić pracę lub, co więcej, zmienić zawód! Dzisiaj mowa o tym ostatnim – nowy rok, nowy zawód: droga do Junior Python Developera.

Jak zacząć przygodę z programowaniem? Jak dostać pierwszą pracę jako programista? O tym wszystkim już pisaliśmy na blogu:

Dzisiaj mamy dla Ciebie porcję konkretnych materiałów, kursów online oraz książek, które przy mieszance chęci i systematycznej pracy, doprowadzą Cię do stanowiska Młodszego programisty Python. Otóż, po kolei.


Zacznij od IDE

Jeśli wybrałeś Python, to prawdopodobnie najlepszym środowiskiem do wytwarzania oprogramowania dla Ciebie będzie PyCharm. Na początek polecamy darmową wersję IDE – Pycharm Community Edition.

Do pisania aplikacji czy postawienia szybkiego środowiska developerskiego polecamy zapoznać się z Cloud 9. Postawienie środowiska developerskiego z pewnością nie jest łatwym zadaniem dla początkującego, tym niemniej radzimy prędzej czy później do tego się zabrać (pamiętaj, ważne próbować!).

Python!

Skoro już masz środowisko, w którym będziesz tworzyć, modyfikować i testować swój kod – zacznij pisać!

Jeśli coś robisz, rób to dobrze od samego początku. W STX-ie kładziemy nacisk na dobre praktyki i jedną z nich jest przestrzeganie ogólnie przyjętego stylu kodu, który najczęściej pochodzi z dokumentacji stylu pisania kodu PEP8. Bardziej wyrafinowaną statyczną walidację kodu można także dokonać przy pomocy Pylint.

Jeśli wolisz czerpać wiedzę z książek i robić notatki, polecamy ten oto spis książek o programowaniu w Pythonie – znajdziesz tam coś dla siebie bez względu na Twój obecny poziom zaawansowania.

Jeśli pierwszy framework, to tylko Django

Python może pochwalić się całą gamą frameworków służących do tworzenia aplikacji internetowych. Mimo to, że Django jest używany przez tak potężne serwisy jak Instagram i Pinterest, jest najpopularniejszym i najbardziej przyjaznym frameworkiem dla osób początkujących. Radzimy zapoznać się z oficjalnym tutorialem Django.

Po przejściu tutorialu, zachęcamy również do zapoznania się z gotowymi rozwiązaniami, takimi jak Django PackagesDjango CMSMezzanine oraz Urubu.

Poznaj testy

Ważnym, i często pomijanym przez osoby początkujące, elementem procesu tworzenia oprogramowania jest testowanie. W tym zakresie polecamy sięgnąć do najbardziej popularnych frameworków testowych: unittest oraz pytest.

Szlifuj wiedzę

Powtarzanie jest matką nauki. Szlifować wiedzę warto zawsze, bez względu na poziom zaawansowania. Coding challenges to świetny sposób na sprawdzenia swojej wiedzy, wykonania niestandardowych i często interaktywnych zadań, co w wyniku da zupełnie nowe doświadczenie i da kopa do dalszych wyzwań. Spróbuj zczelendżować swoją wiedzę na CheckiOCodeWars czy Hackerrank.

Ściągi? Jak najbardziej!

Każdy nawyk, wiedza i umiejętność wymaga czasu. Zanim nauczysz się kodować w Pythonie z zamkniętymi oczami, trochę wody upłynie. W czasie nauki bardzo przydatne mogą być CheatSheety o Pythonie, Django czy np. komendach konsolowych w Linuxie. Polecamy zajrzeć do overAPI oraz DevDosc.

Szkolenia, meetupy, warsztaty

Obecnie na rynku IT bez wysiłku znajdziesz nielimitowaną ilość szkoleń, meetupów i warsztatów związanych z programowaniem. Znajdź swój obszar, zaprzyjaźnij się ze środowiskiem programistów w swoim mieście, korzystaj z darmowych szkoleń, a – jeśli masz możliwość – korzystaj z płatnych, jeśli tylko odpowiadają Twoim zainteresowaniom.

W STX-ie również praktykujemy dzielenie się wiedzą. Za nami już kilkanaście warsztatów Python-owych, JS-owych, Agile-owych oraz QA (więcej o tym we wpisie STX Next Has Power!). Śledź nasz profil na Facebooku i bądź na bieżąco z nadchodzącymi eventami!

Jeśli te wszystkie kroki są już za Tobą i jesteś gotów podbijać rynek IT, sprawdź nasze aktualne rekrutacje 🙂

Przeczytaj również

Najciekawsze w Praca w STX Next

5 nietypowych projektów IT w STX Next

Pracując w software housie, można spotkać się z bardzo różnymi projektami realizowanymi dla klientów z czasem mocno nietypowych branż czy odległych zakątków świata. Tym sposobem nasi programiści wsparli swoim kodem na przykład: zakon buddyjski, producenta personalizowanych perfum, studio gamingowe, platformę do obrotu kryptowalutami czy też firmę walczącą z cyberprzestępczością. Jest to malutki wycinek naszego bogatego […]

STX-owy przegląd roku 2020

2020… Cóż to był za rok! Chapeau bas dla tego, kto planując go chwilę wcześniej, był w stanie przewidzieć jego dynamikę i to, co będzie się w nim działo. A jeszcze większe uznanie dla tych, którym – mimo że czasem dość mocno pod wiatr – swoje plany udało się zrealizować. Zapraszamy na tradycyjne, coroczne podsumowanie […]

Certyfikowany architekt AWS: 5 pytań do praktyka

Jesteśmy pewni, że Amazona nie trzeba Wam przedstawiać – to jeden z największych dostawców rozwiązań w chmurze publicznej (zaraz obok Microsoftu i Google) istniejący pod nazwą AWS (eng. Amazon Web Services). Krążą pogłoski, że certyfikacje,  jakie oferuje AWS są jednymi z najtrudniejszych na rynku i właśnie dlatego postanowiliśmy zrealizować krótki wywiad z jednym z naszych […]

Czytaj więcej

Kontakt

Masz pytania?