Nowy rok, nowy zawód: droga do Junior Python Developera

Jak mawiają klasycy: ‘Nowy Rok, nowe postanowienia’. Dla kogoś to okazja, aby zaplanować przeczytanie 52 książek, zacząć się zdrowo odżywiać, a dla kogoś to okazja zmienić pracę lub, co więcej, zmienić zawód! Dzisiaj mowa o tym ostatnim – nowy rok, nowy zawód: droga do Junior Python Developera.

Jak zacząć przygodę z programowaniem? Jak dostać pierwszą pracę jako programista? O tym wszystkim już pisaliśmy na blogu: klikklik. Dzisiaj mamy dla Ciebie porcję konkretnych materiałów, kursów online oraz książek, które przy mieszance chęci i systematycznej pracy, doprowadzą Cię do stanowiska Młodszego programisty Python. Otóż, po kolei.


Zacznij od IDE

Jeśli wybrałeś Python, to prawdopodobnie najlepszym środowiskiem do wytwarzania oprogramowania dla Ciebie będzie PyCharm. Na początek polecamy darmową wersję IDE – Pycharm Community Edition.

Do pisania aplikacji czy postawienia szybkiego środowiska developerskiego polecamy zapoznać się z Cloud 9. Postawienie środowiska developerskiego z pewnością nie jest łatwym zadaniem dla początkującego, tym niemniej radzimy prędzej czy później do tego się zabrać (pamiętaj, ważne próbować!).

Python!

Skoro już masz środowisko, w którym będziesz tworzyć, modyfikować i testować swój kod – zacznij pisać!

Jeśli coś robisz, rób to dobrze od samego początku. W STX-ie kładziemy nacisk na dobre praktyki i jedną z nich jest przestrzeganie ogólnie przyjętego stylu kodu, który najczęściej pochodzi z dokumentacji stylu pisania kodu PEP8. Bardziej wyrafinowaną statyczną walidację kodu można także dokonać przy pomocy Pylint.

Jeśli wolisz czerpać wiedzę z książek i robić notatki, polecamy ten oto spis książek o programowaniu w Pythonie – znajdziesz tam coś dla siebie bez względu na Twój obecny poziom zaawansowania.

Jeśli pierwszy framework, to tylko Django

Python może pochwalić się całą gamą frameworków służących do tworzenia aplikacji internetowych. Mimo to, że Django jest używany przez tak potężne serwisy jak Instagram i Pinterest, jest najpopularniejszym i najbardziej przyjaznym frameworkiem dla osób początkujących. Radzimy zapoznać się z oficjalnym tutorialem Django.

Po przejściu tutorialu, zachęcamy również do zapoznania się z gotowymi rozwiązaniami, takimi jak Django PackagesDjango CMSMezzanine oraz Urubu.

Poznaj testy

Ważnym, i często pomijanym przez osoby początkujące, elementem procesu tworzenia oprogramowania jest testowanie. W tym zakresie polecamy sięgnąć do najbardziej popularnych frameworków testowych: unittest oraz pytest.

Szlifuj wiedzę

Powtarzanie jest matką nauki. Szlifować wiedzę warto zawsze, bez względu na poziom zaawansowania. Coding challenges to świetny sposób na sprawdzenia swojej wiedzy, wykonania niestandardowych i często interaktywnych zadań, co w wyniku da zupełnie nowe doświadczenie i da kopa do dalszych wyzwań. Spróbuj zczelendżować swoją wiedzę na CheckiOCodeWars czy Hackerrank.

Ściągi? Jak najbardziej!

Każdy nawyk, wiedza i umiejętność wymaga czasu. Zanim nauczysz się kodować w Pythonie z zamkniętymi oczami, trochę wody upłynie. W czasie nauki bardzo przydatne mogą być CheatSheety o Pythonie, Django czy np. komendach konsolowych w Linuxie. Polecamy zajrzeć do overAPI oraz DevDosc.

Szkolenia, meetupy, warsztaty

Obecnie na rynku IT bez wysiłku znajdziesz nielimitowaną ilość szkoleń, meetupów i warsztatów związanych z programowaniem. Znajdź swój obszar, zaprzyjaźnij się ze środowiskiem programistów w swoim mieście, korzystaj z darmowych szkoleń, a – jeśli masz możliwość – korzystaj z płatnych, jeśli tylko odpowiadają Twoim zainteresowaniom.

W STX-ie również praktykujemy dzielenie się wiedzą. Za nami już kilkanaście warsztatów Python-owych, JS-owych, Agile-owych oraz QA (więcej o tym już pisaliśmy na blogu). Śledź nasz profil na Facebooku i bądź na bieżąco z nadchodzącymi eventami!

Jeśli te wszystkie kroki są już za Tobą i jesteś gotów podbijać rynek IT, sprawdź nasze aktualne rekrutacje 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj również

Najciekawsze w Praca w STX Next

Jak radzimy sobie z pracą zdalną w STX Next w dobie pandemii koronawirusa?

Temat pandemii koronawirusa nie schodzi z nagłówków gazet i portali informacyjnych. W dość szybkim czasie firmy musiały przystosować się do zmian, jakie zaszły na rynku, często przekształcając swoją pracę w stu procentach zdalną. W STX Next również sprawnie przeszliśmy na home office. Zapytaliśmy naszych managerów jak ta zmiana wpłynęła na ich pracę, a także naszych […]

Praca w STX-ie: 5 pytań do działu DevOps

DevOps jest stosunkowo nowym pojęciem w świecie IT, a nieskończona ilość materiałów dostępnych w Internecie nie ułatwia znalezienia i zrozumienia z czym ten obszar się tak naprawdę wiąże. Jeszcze więcej pytań wywołuje kwestia narzędzi, tooli, a przede wszystkim wiedzy i doświadczenia, ukończonych kursów i zrealizowanych certyfikatów, jakie powinna posiadać osoba chcąca rozpocząć ścieżkę zawodową w roli […]

Praca w STX-ie: 5 pytań do Senior Developera

Mając za sobą 5, 6, a niekiedy i 10 lat doświadczenia wraz z długą-długą listą języków programowania, technologii, frameworków i tooli, kwestia dalszego rozwoju i przyszłych awansów nabiera zupełnie innego znaczenia. Wraz z doświadczeniem zmieniają się wymagania dotyczące projektów, pracodawcy oraz dodatkowych obowiązków w zespole. Nadchodzi taki moment, kiedy samo programowanie już nie wystarcza i chce się robić coś poza tym.

Czytaj więcej

Kontakt

Masz pytania? Chętnie na nie odpowiemy!