Nowe technologie w STX Next

– Jeśli zarówno współpracownicy, rynek, jak i klienci adresują do firmy chęć podążania za nowymi technologiami, nie pozostaje nic innego, jak zacząć działać. Otwieramy nowy rozdział w historii STX Next. Rok 2018 jest rokiem wdrożenia nowych technologii – zapowiada Łukasz Koczwara, Service Delivery Director. 

Ponad 13-letnią historię STX-a trudno jest zamknąć w kilku zdaniach, ale jest jedno określenie, które idealnie oddaje jej charakterystykę: dbałość o ciągły rozwój. Decyzja o wprowadzeniu do firmy nowych technologii jest właśnie tego konsekwencją.

– Już od jakiegoś czasu zastanawialiśmy się nad wprowadzeniem do firmy powiewu świeżości. Zmieniający się rynek IT nie tylko sprowokował, ale i przyspieszył wdrożenie nowych technologii, z czego oczywiście bardzo się cieszę – opowiada Łukasz Koczwara, który z samym STX-em związany jest od prawie 5 lat, przechodząc w firmie ścieżkę developera, Team Leadera, Service Delivery Managera, Head of Service Delivery, a teraz pełniący rolę Service Delivery Directora.


Win-win

Jednym z najbardziej istotnych elementów procesu wdrożenia nowych technologii do firmy był głos naszych współpracowników, którzy w wewnętrznej ankiecie mogli wypowiedzieć się na temat tego, czy i jakie technologie widzieliby w firmie i w jakich chcieliby się rozwijać.

Wyniki nie były zaskoczeniem, bo dobrze odzwierciedlały to, o czym mówił rynek: wśród faworytów znalazły się takie technologie jak AI (Sztuczna inteligencja, a w szczególności uczenie maszynowe), Internet of Things, Golang, Blockchain oraz React Native.

Biorąc pod uwagę zarówno możliwość rozwoju współpracowników, rozszerzenie naszych ścieżek kariery o nowe opcje, przy jednoczesnym sprostaniu oczekiwaniom rynku, mieliśmy do czynienia z STX-owym win-winem, który sam w sobie jest ważną dla nas wartością – uzupełnia Łukasz.

Czyżby dla firmy, która do tej pory kojarzona była przede wszystkim z Pythonem, wprowadzenie nowych technologii oznaczało zmianę kierunku? – Raczej podsumowałbym to jako nowy rozdział, aniżeli zmianę kierunku czy pivot – uśmiecha się jeden z managerów. – STX Next to wciąż największy Python software house w Europie i nie planujemy nikomu oddać naszego miejsca na podium! Sercem firmy zawsze był Python i myślę, że tak pozostanie, a nasz technologiczny ekosystem będziemy konsekwentnie budować wokół tego serca.


Nowa ścieżka

Plan wdrożenia w firmie nowych technologii przypomina sposób, w jaki wdrażane były do tej pory nowe serwisy.

Nie wprowadzamy żadnej rewolucyjnej zmiany, korzystamy jedynie z możliwości, jakie daje nam Python.

– Sztuczna inteligencja, a w szczególności Machine Learning, świetnie idą w parze z Pythonem, podobnie jak Blockchain i wszelkie projekty kryptowalutowe, w których mamy już spore doświadczenie – uzupełnia Łukasz.

Po czym po chwili dodaje: – Nawet Golang, który jest samodzielnym językiem programowania, bardzo często używany jest w tandemie z Pythonem.


Cenne know-how

Jak wygląda wdrożenie nowych technologii do firmy? – Najlepiej jest określić go  mianem “continuous improvement & continuous exploration” – opowiada jeden z managerów pracujących w STX Next. 

– Przykładowo, pierwsze nasze sukcesy dotyczące obszaru blockchain to przede wszystkim konsekwencja wiedzy i “know-how” naszych współpracowników oraz niesamowitego zaangażowania i skuteczności zespołów developerskich – dodaje.

Warsztaty React Native w Łodzi STX Next
Warsztaty React Native w Łodzi

Podobna historia dotyczy React Native – jeszcze kilka miesięcy temu w firmie były pojedyncze osoby naprawdę dobrze znające tę technologię. Dzisiaj, kilka miesięcy i kilka projektów później, kompetencji w firmie jest coraz więcej, a i zainteresowanie programistów rozwojem w tej technologii nie słabnie.

Przed STX-em pierwsze projekty Golang, portfolio usług powinno być również lada moment poszerzone o projekty Internet of Things (IoT), realizowane przy użyciu Pythona czy Golang, który świetnie współgra z Pythonem i znakomicie sprawdza się w projektach opartych o architekturę mikroserwisów.


Transfer wiedzy

Wdrożenie nowych technologii nie byłoby możliwe bez towarzyszących im eventów i stwarzania przez firmę możliwości do rozwoju kompetencji.

– STX Next to już prawie 300 osób, z czego około 250 to dział inżynierii oprogramowania. Jak sobie łatwo wyobrazić, transfer tak dużej grupy specjalistów na projekty rozwijane w oparciu o nowe technologie to nie lada sztuka. Mimo wszystko wierzę, że upór i konsekwencja przyniesie oczekiwane rezultaty  – opowiada Łukasz.

Już teraz robimy coraz więcej projektów związanych z nowymi technologiami i coraz więcej osób zdobywa doświadczenie w najlepszy możliwy sposób, czyli “on the job”.

– Pozytywnym “efektem ubocznym” jest transfer wiedzy w organizacji i wymiana doświadczeń między developerami. Nie mogę obiecać, że każdy ze współpracowników trafi do projektu z nowymi technologiami, ale jestem przekonany, że szybko i na trwałe znajdziemy swoje miejsce na tym rynku, a to przełoży się na większe możliwości – dodaje Łukasz.

Kluczowe znaczenie przy wdrożeniu nowych technologii ma ścisła współpraca z naszym zespołem Business Development, odpowiedzialnym za rozmowy z potencjalnymi klientami oraz pozyskiwanie nowych projektów, ukierunkowanych na nowe technologie. 


Tech Power Summit

Tech power summit stx next 2018

Jedną z okazji do poszerzenia swojej wiedzy w zakresie nowych technologii jest STX Next Tech Power Summit – międzynarodowa konferencja, organizowana dla wszystkich współpracowników STX Next, w tym roku mocno ukierunkowana na nowe technologie. 

Wśród prelegentów znalazły się zarówno osoby współpracujące z STX Next, jak i zaproszeni goście, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami związanymi z Machine Learning, Golang, React Native czy Serverless: Jernej Makovšek (Blocktrade), Florian Rival (BAM Technology), Kambiz Djafari (Edgecoin.io) czy Jan Jongboom (ARM).

Agenda napakowana była wieloma ciekawymi tematami, które relacjonowaliśmy na naszych kanałach social media, same zaś prelekcje zostaną udostępnione po zakończeniu konferencji na naszym kanale na YouTube.


R&D

Poza konferencją, hackathonami czy udziałem w szkoleniach istotnym elementem wdrożenia nowych technologii jest uruchomienie małego zespołu na wzór zespołów R&D.

Koncepcja zespołu R&D powoli zakorzenia się w naszej firmie – jej celem jest eksploracja nowych technologii w oparciu o różnego rodzaju projekty. Szczegóły jednak zachowam dla siebie, bowiem… konkurencja nie śpi – uśmiecha się Łukasz.

– Temat uczenia się nowych technologii jest nam bardzo bliski – rozwija temat Marta Rogowska, która na co dzień zajmuje się działaniami rekrutacyjnymi i employer brandingowymi w gdańskim oddziale STX Next. 

– Aktualnie, w ramach poznawania nowych technologii, przygotowujemy aplikację, która – po poznaniu preferencji muzycznych osoby – poinformuje ją o zbliżających się w okolicy koncertach. Pracując nad konceptem, postawiliśmy sobie jeden cel: maksymalnie wykorzystać możliwości projektu do zapoznania się z nowymi technologiami – w ten oto sposób aplikacja napisana jest we wspomnianym React Native, uzupełnione przez Serverless oraz Machine Learning. Jeśli się uczyć, to na całego! – kończy Marta.


Pierwsze sukcesy

nowe technologie w stx next

Jak wdrożenie nowych technologii przekłada się na aktualne procesy rekrutacyjne i planowanie działań teamu odpowiedzialnego za organizację wydarzeń w różnych oddziałach firmy? – Nie ukrywam, sporo się dzieje, i to nie tylko w gdańskim oddziale, za który odpowiadam, ale we wszystkich oddziałach STX Next – mówi Marta.

– Akurat w Gdańsku mamy już na pokładzie osoby specjalizujące się w React Native czy Machine Learning, które dołączyły do nas po to, by pomóc oddziałowi wdrożyć nowe technologie. W innych miastach też jest intensywnie – mówi Marta.

Dalsze plany związane z nowymi technologiami? Pewnie! Wewnętrznie – będą to między innymi hackathony, projekty oraz udział w konferencjach i szkoleniach. Na działaniach wewnętrznych nie planujemy jednak poprzestać.

W drugiej części roku planujemy organizację eventów z serii Has Power, tym razem związanych z React Native, na które już teraz serdecznie zapraszam – zapowiada Marta.

Machine Learning, Golang, Serverless czy React Native coraz mocniej rozpychają się na rynku produktowym, coraz częściej też – dzięki pozyskiwanym projektom i działaniom w ramach zespołu R&D – stają się codziennymi technologiami wykorzystywanymi w STX Next.

Rok 2018 jest zdecydowanie rokiem nowych technologii i poszerzenia dla klientów zakresu oferowanych usług. Czy oznacza odejście od Pythona? Zdecydowanie nie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by nowe technologie komplementarnie uzupełniły to, co firma oferowała do tej pory, zaś osobom współpracującym z firmą stworzyła ciekawe możliwości rozwoju.

Przeczytaj również

Najciekawsze w Pozostałe

Odkryj Moc Spotkań Town Hall

Town Hall w firmie, czyli strategia na zespołową synergię Spotkanie Town Hall to platforma komunikacyjna, gdzie zarząd i dyrektorzy spotykają się z resztą organizacji ze wszystkich działów i szczebli, by w otwartym dialogu przedstawić osiągnięcia firmy, jej bieżące projekty i przyszłe kierunki rozwoju. To niezastąpiona okazja, by każdy mógł poczuć się częścią większego przedsięwzięcia i […]

Nauka DevOps – jak zacząć?

Nauka DevOps od podstaw nie jest łatwa. Nie bez przyczyny jednymi z najczęściej pojawiających się wyników w wyszukiwarce po wpisaniu hasła “devops” są: devops who know what czy devops where to start. Sprawdziliśmy to. Wychodzimy więc naprzeciw potrzebom tym, którzy szukają odpowiedzi na te i podobne pytania. Poniżej znajdziesz serię wyselekcjonowanych i praktycznych źródeł wiedzy, […]

Roślinny Tinder w React Native – mariaż dwóch pasji

Programowanie w React Native to sposób, by wynieść swoje pasje typowo offline do zupełnie nowego poziomu. Nasz Hrad of React Native jest twórcą popularnej aplikacji do wymiany roślin, Plantswapp.

Czytaj więcej

Kontakt

Masz pytania?