Nauka programowania w Pythonie – narzędzia, źródła i linki

Rozpoczęcie przygody z pierwszym językiem programowania może wydawać się dla niektórych niezwykle trudne. Prawda jest jednak taka, że w dzisiejszych czasach wszystko, czego potrzebujemy, by zacząć naukę, to dostęp do internetu.

Poniżej prezentujemy garść artykułów oraz stron polecanych przez naszych deweloperów, dzięki którym nauka programowania w Pythonie będzie znacznie łatwiejsza. Jak pewnie szybko się zorientujesz, wszystkie materiały są po angielsku. Większość software house’ów współpracuje z klientami z całego świata, także szlifowanie angielskiego podczas nauki programowania jest jak najbardziej dobrym pomysłem.

Tutoriale

Full-stack Python Tutorials to strona zawierająca samouczki i artykuły, które pomogą Ci w podróży z Pythonem niezależnie od Twojego obecnego poziomu. Znajdziesz na niej opis praktycznie wszystkich podstawowych tematów powiązanych z użyciem języka Python w web developmencie.

Django

Python może pochwalić się całą gamą frameworków, gdzie Django jest najpopularniejszym i najbardziej przyjaznym dla początkujących – polecamy zapoznanie się z jego tutorialem.

IDE 

PyCharm Community Edition – PyCharm jest jednym z najlepszych zintegrowanych środowisk do wytwarzania oprogramowania dla Pythona. Wersja Community jest darmowa i polecamy ją na początek. Warto także rozważyć alternatywę, np. VS Code.

Web IDE 

Do pisania aplikacji czy postawienia szybkiego środowiska developerskiego polecamy zapoznać się z Cloud 9, który pozwoli uniknąć trudności związanych z postawieniem lokalnego środowiska, szczególnie kłopotliwych dla początkujących. Radzimy jednak prędzej czy później spróbować postawienie lokalnego środowiska (Python, IDE,..).

Cheatsheets 

Szczególnie przydatne na początku ściągawki można znaleźć na http://overapi.com/ oraz http://devdocs.io/.

Frontend 

Warto poznać także podstawy JavaScript oraz HTML/CSS. Pracując przy oprogramowaniu webowym nie tylko pozwoli Ci to zrozumieć pracę Twoich kolegów z frontendu, ale także podniesie Twoje kwalifikacje.

Code Style 

Warto kłaść duży nacisk na dobre praktyki. Jedną z podstawowych zasad jest przestrzeganie czytelnego kodu oraz stylu, który odpowiada standardom PEP8. Bardziej wyrafinowaną statyczną walidację kodu można także dokonać przy pomocy http://www.pylint.org/.

Testing 

Aby zapobiec regresji, istotną kwestią jest także testowanie. Polecamy zapoznać się z  frameworkiem do testowania unittest, pytest lub modułem pdb

Coding Challenges 

W celu szlifowania jak i sprawdzenia swojej wiedzy polecamy zmierzenie się z zadaniami o różnym stopniu trudności ze stron:

Warsztaty

Jeśli chcesz pogłębić swoją wiedzę z programowaniem, to warto wziąć udział w różnych wydarzeniach związanych z Pythonem, np. warsztatach oraz szkoleniach.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci obrać kolejne kroki w rozwijaniu swojej wiedzy. Jak widzisz, nauka programowania w Pythonie wcale nie jest tak trudna, jak mogłoby się to wydawać.

Przeczytaj również

Najciekawsze w Bez kategorii

Workation – dlaczego warto wybrać się na wyjazd z zespołem?

Praca to miejsce, w którym spędzamy wiele godzin, i często wiąże się to z wieloma wyrzeczeniami. Dlatego też czasami warto wyrwać się z codziennej rutyny, a świetną okazją ku temu jest zespołowe workation, które ostatnimi laty znacznie zyskuje na popularności. Workation to nic innego jak wspólne spędzanie czasu na pracy, odpoczynku oraz integracji razem z […]

Jak zostać Data Engineering Specialist?

Data Engineering to istotna część nauki o danych. Obejmuje gromadzenie, przechowywanie, przetwarzanie i zarządzanie danymi, aby uczynić je zrozumiałymi i użytecznymi dla osób zajmujących się nimi naukowo i innych – członków projektu czy klientów. W miarę jak nauka o danych zyskuje na znaczeniu w różnych branżach, rośnie również zapotrzebowanie na wykwalifikowanych inżynierów i inżynierki danych […]

Jak stworzyć projekt w Django? Jakie popularne aplikacje korzystają z tego frameworka?

Witaj w drugiej części tutoriala do Django. Dowiesz się z niej, jak stworzyć prosty projekt przy użyciu tego frameworka, a także zobaczysz, jakie popularne aplikacje, z których korzystasz na co dzień, są na nim oparte. Jeśli natomiast obce jest Ci pojęcie Django, odsyłamy do poprzedniej części poradnika. Jak skonfigurować podstawowy projekt lub aplikację Django Zanim […]

Czytaj więcej

Kontakt

Masz pytania?