Nauka ma różne oblicza: meetupy Pythonowe

Jak wiemy nauka ma różne oblicza. A nauka programowania, ze względu na swoją obecną popularność i zapotrzebowanie na rynku, ma ich z każdym dniem więcej i więcej. 

Chyba nikt nie będzie zaprzeczał, że nauka programowania połączona z networkingiem, przekąskami i dużą dawką wiedzy w postaci krótkich, ale konkretnych prelekcji, nie jest dobrym pomysłem. 

Jeśli jeszcze nigdy nie mieliście okazji uczestniczyć w meetup-ach, to dzisiaj przygotowaliśmy dla Was kilka propozycji, które, mamy nadzieję, przekonają Was, że warto zaprzyjaźnić się z lokalną Python-ową społecznością. Wybraliśmy dla Was te najbardziej godne uwagi.


Dla Juniora i dla Seniora 

Społeczności Pythonowe to nie tylko zaawansowane, seniorskie tematy. 

Praca w roli programisty, testera czy architekta nie zamyka się na tematach Pythonowych, a wychodzi daleko poza i sięga współpracy w zespole, skutecznego kontaktu z klientem, podejścia do pracy nad konkretnym produktem oraz sposobu dostarczania kolejnych elementów projektu. 

Cykl pilskich spotkań MeetTech pokazał, że meetup, skierowany zarówno do osób pracujących w IT, jak i osób pasjonujących się programowaniem oraz chcących rozbudować swoją jeszcze początkującą wiedzę, ma sens. 

Nauka ma różne oblicza: meetupy Pythonowe

Ta inicjatywa spotkań IT z udziałem Darka Kadzbana oraz Anety Grzymskiej i Łukasza Orłowskiego z naszego pilskiego STX-a zahacza o szerokie spektrum tematów między innymi  ‘Jak zarabiać na testowaniu’‘Nonviolent Communication’‘SEO, czyli sztuka optymailzacji witryn dla wyszukiwarek’‘Przykłady wykorzystania języków programowania w automatyce i robotyce przemysłowej’‘Elastic – nierelacyjna oraz skalowalna baza danych’. A to tylko nieliczne z wielu ciekawych tematów.

PyCon, PyData, EuroPython …

… to są jedne z najbardziej znanych konferencji Pythonowych w Polsce, Europie i na świecie. Na lokalnych spotkaniach programistycznych nie raz spotkasz podobny poziom prelekcji, wiedzy, a nawet … tych samych prelegentów. 

IMG_4820.JPG

Co dwa miesiące poznański STX Next gości w swoim biurze lokalną społeczność Pythonistów – PyRę. Na poznańskim meetupie często możecie spotkać prelegentów najbardziej znanych konferencji Pythonowych w Polsce i na świecie, takich jak PyConPyData czy EuropythonJest zatem spora szansa na wysłuchanie ciekawej prelekcji w rodzimym Poznaniu bez konieczności wyjeżdżania na odległe konferencje.

Live coding 

Kolejnym plusem dla osób zaczynających swoją przygodę z programowaniem jest live coding, który stanowi częste uzupełnienie prelekcji meetup-owych. Mimo że live coding wymaga bardziej zaawansowanego poziomu kompetencji i jest pewną formą improwizacji, to jest to jednocześnie szansa na poznanie praktycznych przykładów i obserwacja jak kodują doświadczeni deweloperzy.

Networking

Meetupy są organizowane nie tylko w biurach firm technologicznych. Praktykowane są też wyjścia na miasto, do pubu, restauracji lub nawiązanie współpracy z przestrzenią coworkingową, jak miało to miejsce w przypadku majowego spotkania łódzkiej społeczności pythonistów – PUG.

Organizatorzy meetupów starają się coraz bardziej rozszerzać lokalną społeczność zapraszając na swoje wydarzenia specjalistów z innych polskich miast. Na jednym ze spotkań gdańskiej PyGdy gościliśmy dwóch doświadczonych Pythonistów z łódzkiego STX-a, którzy przywieźli nad polskie morze jakże trafny temat asystenta (rozwiązanie oparte o platformę Raspberry Pi) do nalewania drinków. 

20190530_183519.jpg

Z kolei ostatnie spotkanie łódzkiej grupy Pythonistów minęło w towarzystwie naszego gdańskiego superbohatera, który opowiedział o współbieżnym programowaniu w Pythonie.

Nie samym Pythonem żyjemy

Poza licznymi społecznościami Pythonistów, jakie staramy się wspierać, organizować i prowadzić w swoich miastach, stawiamy również na meetup-y, które zahaczają o inne istotne dla nas obszary. 

Dobrym przykładem jest meetup Agile Open Space w Poznaniu, który współtworzymy razem z Dominiką Ciszewską i Wiktorem Bakalarskim. Jest to dość intensywna dawka wiedzy o zwinności, którą zapewniamy dla uczestników co 3 miesiące. Poznański Agile meetup różni się nie tylko częstotliwością, a również formą, m.in jest prowadzony w formule Open Space, która pozwala w określonym czasie omówić szereg zgłoszonych przez uczestników zagadnień. 

47169752_220051915552885_5105022549209645056_n.jpg

Pilskie królestwo drukarek 3D, łódzkie PyLadies czy wrocławskie Django Girls i grill.js – tematycznych meetupów w polskich miastach z pewnością nie brakuje. Jeśli tylko macie ochotę się uczyć, musicie jedynie wybrać ten, który odbywa się w Waszym mieście. 

Meetupy to nie wszystko

Jeśli wolicie od czasu do czasu przysiąść do programistycznej lektury w domowym zaciszu, to bardzo gorąco polecamy magazyn Programista, który znajdziecie online oraz w salonach Empik. Pod kątem Pythonowych tematów szczególnie polecamy czerwcowy numer, w którym nasz kolega, Sebastian Buczyński, zmierzył się z tematem Adnotacji typów w Pythonie.

Nauka ma różne oblicza: meetupy Pythonowe

Już niebawem widzimy się na kolejnych meetupach, a w międzyczasie nie zapominajcie sprawdzać nadchodzących wydarzeń na stronie meetup.com lub naszym profilu Facebook

Wrocław, Gdańsk, Piła, Łódź i Poznań – serdecznie zapraszamy na kolejne spotkania tematyczne! 

Przeczytaj również

Najciekawsze w Praca w STX Next

Nasz przepis na skuteczne wdrożenie Junior Developerów – STX Next Crash Course

Wejście do nowej organizacji, pierwsza praca czy zmiana pracy w momencie, gdy nie ma się jeszcze dużego doświadczenia, może być bardzo stresujące. Wszyscy doskonale pamiętamy swoje pierwsze zawodowe kroki, dlatego w STX Next bardzo mocno stawiamy na wysokiej jakości proces wdrożenia. W tym celu właśnie powstał STX Next Crash Course dla Junior Developerów, co jest […]

Praca Solutions Architecta oczami Produktowca

Jarek Feith pracuje z nami od kilku miesięcy jako Product Solutions Consultant. Swoim wieloletnim doświadczeniem produktowym wspiera Solutions Architectów – programistycznych ekspertów do zadań specjalnych. Jak wygląda ta współpraca oczami Jarka? O tym możecie przeczytać poniżej: Standardowa ścieżka kariery dla senior developera to najczęściej przejście na poziom zarządzania działem, zespołem – generalnie praca bardziej z […]

REST API w Pythonie: Flask czy FastAPI?

Tworzenie aplikacji internetowych, a w tym REST API, to chleb powszedni backend developerów. Dlatego praca z frameworkiem webowym powinna być szybka i prosta. Microframeworki to bardzo dobry start dla małych projektów, MVP czy nawet dużych aplikacji, które potrzebują REST API – a do nich zaliczają się m.in.: Flask i FastAPI. Flask jest jedną z najpopularniejszych […]

Czytaj więcej

Kontakt

Masz pytania?