Management 3.0 w STX Next | W dobrą stronę

Choć koncepcja Managementu 3.0 nie jest nowa, wciąż uważana jest za jeden z ciekawszych trendów zarządzania XXI wieku. Temat zwinnego przywództwa towarzyszy nam od dłuższego czasu. Z jakimi efektami? Przekonajcie się sami!

Zainteresował Was temat zarządzania 3.0? Świetnie się składa! Zanim przejdziemy do konkretów, pozwólcie na kilka słów wprowadzenia.


gdański oddział stx next

Management 3.0 to koncepcja zarządzania (a raczej przywództwa) autorstwa Jurgena Appelo, nazywana też przywództwem zwinnym. Trend ten akcentuje, że to ludzie są najważniejszą częścią organizacji, a kluczowym zadaniem managera jest stworzenie im takich warunków i przestrzeni, aby mogli być aktywni, kreatywni i zmotywowani. Brzmi znajomo? Pewnie, że tak! Choć koncepcja zwinnego przywództwa nie jest zupełnie nowa, wiele osób twierdzi, że właśnie tak wyglądać będzie model przywództwa w XXI wieku.

Autor koncepcji przedstawia nie tylko teorię, ale i wiele narzędzi oraz praktyk, które można wdrażać w firmie. Czy jest ich dużo? Pewnie! Czy ze wszystkich trzeba korzystać w tym samym czasie? Pewnie, że nie! Każda z osób może wdrożyć ich tyle, na ile ma ochotę.

Jak wygląda wykorzystanie Managementu 3.0 w STX Next? Praktyki te pomagają nam nie tylko budować, ale i utrzymywać dobry klimat. Ponadto sprawiają, że pracuje nam się łatwiej i sprawniej. Z jakim efektem? Przekonajcie się sami!


Kudosy

Wyobraź sobie sytuację, w której pracujesz w zespole projektowym. Jedne rzeczy wychodzą dobrze, w innych czasem popełniasz drobne błędy, starając się eliminować je za każdym kolejnym razem. Patrzysz na kolegę obok, gdy do głowy przychodzi refleksja: w sumie radzi sobie całkiem nieźle, a ostatnie code review zrobione przez niego to prawdziwy majstersztyk – naprawdę mam się od kogo uczyć!

Chcesz mu podziękować, docenić, zrobić dobry gest – nie przegapić celebracji momentu i radości z dobrze wykonanego zadania. Tu z pomocą przychodzi praktyka potocznie zwana Kudosami. Pomyślisz: zaraz, zaraz – przecież mogę mu po prostu o tym powiedzieć! Pewnie! Miłych słów nigdy za wiele. Wyobraź sobie jednak, że po jakimś czasie tablica w okolicy Twojego miejsca pracy wygląda na przykład tak:

kudosy stx next

Czym właściwie są kudosy? To nic innego jak małe karteczki, za pomocą których możesz podziękować komuś za dobrze wykonaną pracę (a właściwie użyć ich każdorazowo, kiedy poczujesz nagły przypływ wdzięczności z powodu wydarzenia, osoby czy sytuacji). Gdy ktoś pozytywnie Ciebie zaskoczy, daj mu koniecznie o tym znać!

W STX-ie odnotowujemy na Kudosach wszystko to, co sprawiło nam radość, piszemy komu i za co jesteśmy wdzięczni, zwracając szczególną uwagę na to, by podkreślić i nazwać zachowanie czy nastawienie, jakie chcemy wyróżnić, bardziej niż sam wynik działań.

Jak wyglądają same Kudosy? Różnie. I nie o ich wygląd tutaj chodzi. STX-owe Kudosy wydrukowane są specjalnie przygotowanym papierze, według pewnego schematu, ale pamiętaj – każdy może zrobić to na swój sposób! Kartki te leżą wraz z kolorowymi długopisami w kuchni czy innym łatwo dostępnym miejscu, tak aby każdy w dowolnym momencie miał do nich dostęp.

Niektóre Kudosy dostarczane są indywidualnie do osoby, w części biur obok kartek stoi KudoBox (czyli nic innego jak taka skrzynka na kudosy – u nas hand-made). Kudos obowiązkowo musi zawierać adresata – nadawca natomiast nie jest konieczny.

Masz coś fajnego do powiedzenia koledze z pokoju obok? Nadaj do niego kudosową przesyłkę, wrzuć ją do KudoBoxa i poczekaj na wewnętrznego “kuriera” – sam przyznaj, mała rzecz, a cieszy, prawda?


Culture Book

Jeśli byłeś niedawno na rozmowie kwalifikacyjnej albo przeglądałeś jedno z ogłoszeń związanych z poszukiwaniem pracownika, zauważyłeś pewnie, że termin dobrej atmosfery przewija się niemal wszędzie.

Czym właściwie jest dla Ciebie dobra atmosfera? Sam przyznaj, trudno określić to w jednym zdaniu, a sam termin już jest chyba tak nadużywany, że przestał cokolwiek znaczyć i być wiarygodny. Prawda jest taka, że to, co dla jednego jest dobre i ładne, niekoniecznie jest takie samo dla drugiej osoby. Zresztą, o gustach przecież się nie dyskutuje…

Każda firma ma swój specyficzny klimat, no i właśnie –  atmosferę – ale… jak ją pokazać? Jak ma to poczuć ta osoba, która nie zna nas od środka? Jak nowy współpracownik ma się przekonać, czy to jest to co on rozumie jako dobrą atmosferę? Z pomocą przychodzi… Culture Book.


Bez gotowej recepty

Na Culture Booka nie ma gotowej recepty – oczywiście można znaleźć podpowiedzi, wytyczne i pomysły, ale koniec końców Culture Book będzie takim, jakim go stworzycie! Tak – dokładnie tak: stworzycie! Wszyscy albo część z was – bo zapewne przy większych organizacjach zaangażowanie wszystkich osób byłoby wręcz niemożliwe. Ale tak, w tworzenie Culture Booka powinno być zaangażowanych jak najwięcej osób. Tylko to pozwoli pokazać różne punkty widzenia i zrozumienie chociażby wartości firmy.

Jak implementacja Culture Booka wygląda w STX Next? Najlepsze właśnie przed nami! Rozpoczynając pracę nad publikacją, wyznaczyliśmy jedną osobę, która opiekuje się tą inicjatywą i jest za nią odpowiedzialna. Osoba ta otoczona jest gronem kilku osób, silnie wspierających projekt i koordynujących wkład poszczególnych oddziałów, także ten merytoryczny. Do tworzenia treści i zdjęć zaprosiliśmy każdego z współpracowników, kto wyraził taką chęć.

Czy Culture Book musi być obszerny? Niekoniecznie. W sieci jest mnóstwo tych mniej, jak iu bardziej obszernych publikacji – co by nie mówić, nie ma na niego gotowej recepty. Jak to kiedyś ktoś powiedział, liczy się to, co w środku. I niech to zdanie będzie podsumowaniem tematu tworzenia publikacji dla każdej firmy.


Salary Formula

Kultura kulturą, Kudosy Kudosami – nie dla samej kultury i pochwał człowiek pracuje! Ważnym elementem każdej pracy jest wynagrodzenie. I tu z pomocą przychodzi kolejne narzędzie zwinnego przywództwa, które z powodzeniem funkcjonuje w STX Next od dobrych kilku lat: Salary Formula.

Salary Formula to nic innego jak algorytm, który za pomocą czterech parametrów opisuje siatkę wynagrodzeń w STX Next. Algorytm ten zamknięty jest w kalkulator, do którego dostęp ma każda z osób współpracujących z firmą. Czy ujawnienie siatki wynagrodzeń to odważny krok? Zdecydowanie tak! Czy przynosi to korzyści? Ależ oczywiście!

Każda z osób korzystających z kalkulatora dokładnie wie, jak zmieni się jej wynagrodzenie w przypadku podwyższenia parametrów doświadczeniawszechstronności czy lat pracy. Co nam to daje? Transparentność i sprawiedliwość przede wszystkim! Bez względu na to, jak duże masz umiejętności negocjacyjne, masz pewność, że kolega czy koleżanka siedząca obok, mając takie same parametry i lata pracy, zarabia dokładnie tyle samo.

Korzyści zastosowania Salary Formuly jest jednak znacznie więcej: wszelkie rozmowy rozwojowe skupiają się na właściwym temacie, uwolnione od piętna negocjacji wynagrodzenia. Sam przyznaj, zdecydowanie przyjemniej jest się skupić na tym, w jakim kierunku się rozwijasz i co było Twoim sukcesem w ostatnich miesiącach, aniżeli na żmudnym procesie negocjacji…


Happiness Index

Osoby stosujące praktyki Managementu 3.0 lubią wiedzieć, co w trawie piszczy. Poza cyklicznymi spotkaniami, idealną okazją do zebrania feedbacku jest Happiness Index. Czy jest wspomniany Happiness Index? To nic innego jak ankieta, przeprowadzana cyklicznie (w naszym przypadku co miesiąc), w której możesz swobodnie wypowiedzieć się na temat atmosfery, możliwości rozwoju, projektów czy klimatu w zespole.

Management 3.0 kudosy

Kto wypełnia taką ankietę? Każdy ze współpracowników, który tylko ma na to ochotę. Wyniki ankiet szczegółowo analizowane są przez dedykowaną do tego zadania osobę, a następnie udostępniane managerom poszczególnych oddziałów, tak by każdy z nich miał wgląd zarówno w oczekiwania współpracowników, jak i mógł ocenić efekty swoich działań.

Brzmi ciekawie? Z chęcią opowiemy o tym więcej, bo wspomniane praktyki to tylko wycinek tego, co już wdrożyliśmy lub wdrażamy w STX Next. Wspomnę tutaj tylko dodatkowo o takich rzeczach jak Moving Motivators, Feedback Wraps, czy o pytaniach behawioralnych wspomagających proces rekrutacji.

Głęboko wierzymy w skuteczność Managementu 3.0 – z kolejnymi miesiącami planujemy wdrażać kolejne dobre praktyki – w końcu idea ciągłego doskonalenia się nie bierze się znikąd. Widzimy, że idea Management 3.0 prowadzi nas w dobrą stronę.

Zatem… kontynuujemy!

Przeczytaj również

Najciekawsze w Pozostałe

Odkryj Moc Spotkań Town Hall

Town Hall w firmie, czyli strategia na zespołową synergię Spotkanie Town Hall to platforma komunikacyjna, gdzie zarząd i dyrektorzy spotykają się z resztą organizacji ze wszystkich działów i szczebli, by w otwartym dialogu przedstawić osiągnięcia firmy, jej bieżące projekty i przyszłe kierunki rozwoju. To niezastąpiona okazja, by każdy mógł poczuć się częścią większego przedsięwzięcia i […]

Nauka DevOps – jak zacząć?

Nauka DevOps od podstaw nie jest łatwa. Nie bez przyczyny jednymi z najczęściej pojawiających się wyników w wyszukiwarce po wpisaniu hasła “devops” są: devops who know what czy devops where to start. Sprawdziliśmy to. Wychodzimy więc naprzeciw potrzebom tym, którzy szukają odpowiedzi na te i podobne pytania. Poniżej znajdziesz serię wyselekcjonowanych i praktycznych źródeł wiedzy, […]

Roślinny Tinder w React Native – mariaż dwóch pasji

Programowanie w React Native to sposób, by wynieść swoje pasje typowo offline do zupełnie nowego poziomu. Nasz Hrad of React Native jest twórcą popularnej aplikacji do wymiany roślin, Plantswapp.

Czytaj więcej

Kontakt

Masz pytania?