To nie czas na obojętność. STX Next i działania dla Ukrainy

Poziom zaskoczenia związanego z niesprowokowaną agresją Rosji można opisać na skali w tych samych wartościach, co ludzką pomoc Ukrainie w odpowiedzi na tę inwazję. Zaangażowanie, samoorganizacja i chęć pomocy przeszła oczekiwania być może nawet samych pomagających. Bo to, do czego jesteśmy zdolni, często ujawnia się właśnie podczas kryzysów.

Kryzys, z którym mamy do czynienia obecnie, pokazał jak wiele jesteśmy w stanie zrobić, gdy działamy wspólnie. Pokazał, że w pomaganiu liczą się różne formy wsparcia, i że każdy może dać od siebie coś wartościowego.

Musimy powiedzieć to szczerze – nie możemy wyjść z podziwu nad ogromem serc Polaków, a jako STX Next, jesteśmy dumni z ogromnej chęci pomocy STXowiczów. Od początku wojny z uwagą obserwujemy oddolne inicjatywy, wspieramy je, oraz dodajemy działania firmowe, zapraszając do udziału wszystkich chętnych. W tym artykule chcemy podzielić się naszymi działaniami po to, by stanowić inspirację, by docenić naszych pracowników i współpracowników, ale też po to, żeby zaprosić Was do działań, które wciąż realizujemy. Wojna trwa, a potrzeby nie maleją. Nie przestawajmy pomagać.

Licytacja, czyli jak wiele dobra przynosi drobna rywalizacja

Tego dnia nie zapomni nikt, kto wziął w licytacji udział. A to wszystko z powodu emocji (sprawnie podgrzewanych przez naszych prowadzących Jakuba Grajcara i Paulę Sieracką), które wzięły górę nad STXowiczami i rozkazały wylicytować wszystko, co tylko było do wylicytowania. Cała inicjatywa (dziękujemy za nią naszej Dyrektor HR, Natalii Machińskiej!) powstała oczywiście, by wspomóc uchodźców z Ukrainy. Zdecydowaliśmy się przekazać cały dochód dla Fundacji Ukraina, która działa w kilku obszarach, m.in. wyposaża ośrodki dla uchodźców, oferuje im wsparcie informacyjne, zbiera też fundusze na pomoc medyczną i taktyczną dla Ukrainy.

Być może zastanawiasz się, czego trzeba, by zorganizować podobną licytację i czy warto przeznaczać na to energię? Spieszymy z odpowiedzią.

Jak przeprowadzić licytację na rzecz Ukrainy?

Wykorzystaj Slack + Google Meet. Te narzędzia funkcjonują w niemal każdej organizacji. Ich obsługa jest – co tu dużo mówić – nieskomplikowana, a umożliwiły nam spotkanie, podczas którego doświadczyliśmy prawdziwej rywalizacji i samych pozytywnych emocji. Slack posłużył jako tablica ogłoszeniowa z opisem i zdjęciem każdego przedmiotu. Google Meets za to pozwoliło się nam wszystkim zdzwonić, tak by słyszeć głos Kuby prowadzącego licytację, który przybliżał nam licytowane przedmioty. Ważne, by zostawić wszystkim zaproszenia w kalendarzu!

Skąd wziąć przedmioty na licytację?

Od pracowników i współpracowników. Jednym słowem: od ludzi biorących udział w licytacji. Rzecz jasna, nie każdy musi licytować i nie każdy musi ofiarować jakiś przedmiot. Jeśli jednak ktoś ma taką ochotę – może wziąć udział w obu aktywnościach. Przedmiotów zebraliśmy 43, a wśród nich znalazły się:


rękodzieło (obrazy, maskotki, biżuteria)
konsultacje biznesowe
– pyszne ciasta, nalewki, a nawet zrobiony własnoręcznie makaron!
wspólne wędkowanie, wyprawa rowerowa, etc.

Dochód z licytacji, czyli ile?

Cóż, kwota zaskoczyła nas wszystkich – zebraliśmy 24 156 PLN!
Nie zbieraliśmy funduszy, prosiliśmy za to biorących udział w licytacji, by przesłali daną kwotę bezpośrednio na konto Fundacji Ukraina.

Jak pomóc Ukrainie – Oddolne inicjatywy, zbiórki, pomoc w zakwaterowaniu

Bez dwóch zdań, inspiracją do działań takich jak licytacja były oddolne inicjatywy STXowiczów i członków ich rodzin, a wśród nich:

Zbiórka dla 1600 sierot przebywających w hotelu Ossa

Z inicjatywy Łukasza Gmysa w każdym biurze STX Next można było ofiarować art. higieniczne, zabawki i odzież, które Łukasz dostarczył dzieciom przebywającym w podwarszawskim hotelu.

Zbiórka dla nocujących w Truskawcu żołnierzy i dzieci

Zbiórka zorganizowana została przez rodziców Marcina Zabawy, podczas której zebrano środki finansowe na zakup wyrobów medycznych  dla dzieci i żołnierzy z Ukrainy.

Wolontariat i zbiórka dla Gdańsk Pomaga

Dzięki Radosławie Kluczkowskiej dowiedzieliśmy się o zbiórce i możliwości wolontariatu w ramach akcji “Gdańsk Pomaga”. Można było zaoferować wsparcie w punktach pomocy uchodźcom, oraz przy sortowaniu i przygotowywaniu rzeczy do wysyłki do Ukrainy. Możliwe było też przekazanie darów.

Zbiórka koordynowana przez Montownię Wojaży Nieszablonowych

Odpowiedź na pytanie “jak pomóc Ukrainie?” jest prosta, gdy pracuje się z ludźmi takimi jak Adam Tokarski, który pokonał drogę ponad 3600 km, by przewieźć niezbędne Ukraińcom przedmioty do Odessy. Adam wykorzystał sposobność do pomocy maksymalnie – w drodze powrotnej zabrał ze sobą rodzinę, która potrzebowała transportu na teren Polski.

Wśród zebranych przedmiotów znalazły się: śpiwory, karimaty, latarki, baterie, czy okulary ochronne. Ale też bardzo potrzebne produkty dla dzieci takie jak: kocyki dziecięce, pieluchy w różnych rozmiarach, mleka w proszku, gotowe dania dla niemowląt i środki czystości.

Zakwaterowanie dla rodzin uchodźczych

Nasz CEO, Maciej Dziergwa zaoferował pokoje w swoim pensjonacie w Dziwnowie dla rodzin z Ukrainy poszukujących mieszkania. Taką pomoc, polegającą na udostępnieniu przestrzeni w swoich domach, okazało wielu STXowiczów – należą się Wam wielkie podziękowania!

Wiemy, że oprócz tu wymienionych zbiórek, STXowicze angażowali się prywatnie w wiele inicjatyw wspierających naszych sąsiadów, m.in. wsparcie transportu uchodźców do Polski, czy właśnie ulokowanie ich w swoich domach. Nie jesteśmy w stanie wyrazić jak dumni jesteśmy z takich postaw. Cieszymy się, że niektóre z powyższych działań mogliśmy wesprzeć.

Pomoc dla STXowiczów i ich rodzin

Wojna powoduje zniszczenia wszelkiej maści. Niszczy architekturę, centra komunikacji, zabija ludzi i łamie ducha. Na wiele jej skutków nie mamy wpływu, ale z kilkoma możemy się zmierzyć. A skoro możemy, to nie widzimy argumentów przeciw takim działaniom.

Wielu z nas ma znajomych i rodzinę za wschodnią granicą. Ludzi, którzy w ucieczce przed wojną potrzebowali nie tylko transportu, ale również zweryfikowanych informacji. Dla takich osób przygotowaliśmy indywidualne wsparcie w formie porady prawnej związanej z przepisami imigracyjnymi, wizowymi czy dotyczącymi legalizacji pobytu w Polsce. Do dyspozycji STXowiczów przekazaliśmy wiedzę dwóch zaprzyjaźnionych prawników, którzy się w tych sprawach specjalizują.

Wojna, jak wspomnieliśmy, może złamać ducha – w tej sytuacji skorzystanie z pomocy psychologicznej może pomóc uporać się z niepokojem i lękiem. Każdy pracownik i współpracownik mógł wobec tego skorzystać z oferty wsparcia psychologicznego przygotowanej specjalnie dla nas przez Wellbee.pl. Zorganizowane zostały webinary (po polsku i po angielsku), podczas których rozmawialiśmy o tym, jak radzić sobie z lękiem. Zdrowie psychiczne i samopoczucie STXowiczów jest dla nas bardzo ważne, dlatego każdy, kto czuje potrzebę porozmawiania o swoich obawach i odczuciach związanych z bieżącą sytuacją może również skorzystać z indywidualnych konsultacji.

Zbiórka sprzętu dla ukraińskich rodzin: Przyłącz się do nas!

Na sam koniec – wyjątkowe call to action! Wyjątkowe, bo im więcej osób i firm zaangażuje się w pomaganie, tym więcej dobra i uśmiechów przyniesiemy.

Zbiórka sprzętu dla rodzin uchodźczych to inicjatywa poznańskiej agencji SEO Husky Hamster, która przy przejściu na pracę zdalną zrezygnowała ze sprzętu stacjonarnego, biurek i krzeseł i zdecydowała się przekazać wszystko potrzebującym rodzinom. Nie ukrywamy, że byliśmy pod wrażeniem i również chcieliśmy włączyć się w tę akcję. Zwłaszcza, że znaleźliśmy sporo sprzętu i peryferii, którym można było dać drugie życie.

Celem akcji jest zorganizowanie pełnych stanowisk do pracy i nauki dla dzieci z Ukrainy, które mogą w Polsce kontynuować szkołę zdalnie, lub uczęszczają do polskich szkół, ale nie mają sprzętu do odrabiania lekcji. Potrzeby okazały się ogromne, a radość z otrzymanych komputerów jeszcze większa. Wiele z obdarowywanych rodzin nigdy nie posiadało swojego komputera. Husky Hamster współpracuje z fundacją Warto Razem, która wyszukuje i wskazuje rodziny potrzebujące, do których następnie przewożony jest sprzęt.

Chcemy zaprosić wszystkich, którzy dysponują sprawnym sprzętem do przyłączenia się do inicjatywy (jeśli chcecie ofiarować pomoc Ukrainie, kontaktujcie się z nami tutaj: communication@stxnext.pl)

Pomaganie się nie kończy

Mimo wielu działań pomocowych, które już stały się naszym udziałem, nie przestajemy wspierać ludzi dotkniętych wojną. Pomoc Ukrainie się nie kończy z jednego prostego powodu – konflikt przedłuża się, a niepewność i lęk wciąż zbierają swoje żniwo. Wiele osób nadal potrzebuje pomocy, dlatego jesteśmy przygotowani na długoterminowe jej ofiarowanie. Taka postawa jest możliwa dzięki zaplanowaniu budżetu pomocowego przez Dział Adminstracji, ale też dzięki rozwijającemu się wciąż zespołowi People & Culture, który sprawnie organizuje działania z zakresu CSR i wspiera w tym STXowiczów.

Głęboko wierzymy, że w najbliższym czasie w Ukrainie zapanuje pokój i wrócimy do spokojnej i bezpiecznej rzeczywistości. Tymczasem starajmy się zło, które obserwujemy, balansować dobrem.

Przeczytaj również

Najciekawsze w Wydarzenia

STX Next na Just Join Olympics,
czyli turkusowe koszulki w akcji

Pierwsze wrażenie po wejściu na Stadion Leśny w Sopocie? Zielono, rześko, słonecznie, z megafonów rozlega się zaangażowany głos spikera, po murawie przechadzają się zawodnicy w kolorowych koszulkach, a pośród nich wyróżniają się turkusowe barwy STX-a  – niemal czuć wibrującą w powietrzu energię i wszechobecne podekscytowanie. Wracamy do wydarzeń z 5 września, aby przypomnieć sobie, jakim próbom […]

Hydepark: poznajmy się na nowo

Koronawirus mocno zmienił postrzeganą przez nas “normalność” i dał do zrozumienia, że wiele aspektów naszego życia zawodowego ulegnie zmianie. Część z nas przez okres wakacyjny będzie nadal pracowała z urządzonych domowych biur, a część będzie powoli wracać do tzw. “normalności” znanej nam sprzed 3 miesięcy. Powrót do biura, w którym nie było nas ponad 3 […]

PyPiła: popularny kurs programowania w Pythonie

Wielokrotnie powtarzamy, że dzielenie się wiedzą to jedna z naszych kluczowych wartości, którą staramy się pielęgnować poprzez organizację różnego rodzaju warsztatów oraz meetupów. Mamy za sobą wiele wydarzeń, które prowadziliśmy i z których jesteśmy ogromnie dumni. Tym razem chcemy opowiedzieć Wam o kursie, który obecnie przykuwa największą uwagę w naszym oddziale w Pile. Chodzi o […]

Czytaj więcej

Kontakt

Masz pytania?