Jak dostać pierwszą pracę jako programista

Masz silne postanowienie rozpoczęcia pracy w IT, głowę pełną pomysłów, ale puste CV? Nie przejmuj się, nie tylko Ty masz taki problem! Jako HRowiec często spotykam się z absolwentami wyższych uczelni, kursów nauki programowania czy też humanistami, którzy jeszcze nie wiedzą jak, ale chcą się przebranżowić i zdobyć pracę jako programista. To, co często łączy tych wszystkich ludzi, to duże problemy w znalezieniu pierwszej pracy w IT. Co zatem zrobić?

Nauka, nauka… i nauka!

Swego czasu, przygotowując się do wystąpienia w jednej ze szkół nauki programowania, postanowiłam  na naszym firmowym forum zapytać o garść rad dla początkujących programistów. Otrzymałam wiele odpowiedzi od pracowników z bardzo różnym stażem pracy, a w każdej nadesłanej wiadomości pojawiało się to samo słowo: nauka, nauka i jeszcze raz nauka. Nauka w karierze programisty nigdy się nie kończy, a na początkowym etapie jest jej najwięcej. O tym jak się uczyć, pisałam tutaj: https://stxnext.com/blog/2018/06/27/politechnika-niekoniecznie-jak-zaczac-przygode-z-programowaniem/

Co istotne, o ile można dostać się na praktyki czy staż bez żadnego doświadczenia, o tyle nikt nie przyjmie “na przyuczenie” osoby zupełnie niezorientowanej w teorii.

Buduj repozytorium

Jeśli masz już podstawy teoretyczne, czas na odrobinę praktyki. Gdy rozmawiam z początkującymi programistami, często mówią oni, że znalezienie praktyk, stażu czy pierwszej pracy jest – wręcz –  niemożliwe, bo nawet od praktykantów wymaga się doświadczenia. Warto wobec tego zdobywać pierwsze programistyczne szlify na własną rękę i zacząć budować swoje portfolio poprzez rozbudowywanie repozytorium (np. GitHub). Oczywiście, można w nim umieszczać kod, który powstał w wyniku tutoriali, ale zdecydowanie większą wartość małą własne, autorskie projekty choćby małego kalibru. Nikt od początkującego programisty nie wymaga napisania zaawansowanego CRM – rekruterzy z pewnością docenią działające drobne aplikacje, blogi czy strony internetowe. To, co się liczy to inicjatywa i (w miarę) czysty kod. Rozbudowa internetowego repozytorium to również nabywanie swego rodzaju doświadczenia!

Zdobądź pierwsze zlecenia

Oprócz tworzenia własnych ćwiczeniowych projektów, warto rozejrzeć się za klientami, dzięki którym można zdobyć pierwsze komercyjne doświadczenie (tak często wymagane w wielu ofertach pracy). Istnieją portale internetowe (np. Oferia.pl), gdzie można znaleźć ogłoszenia małych przedsiębiorców zlecających napisanie drobnej aplikacji, skryptu, strony internetowej  itp. Wielu kandydatów uczestniczących w rekrutacji do STX Next, wspomina również, że pierwsze zlecenia pozyskiwali od członków najbliższej rodziny czy też od znajomych.

Daj się znaleźć rekruterowi!

Jeśli masz już wiedzę i pierwsze doświadczenia w programowaniu, czas powiedzieć o tym światu. Przy aktywnych poszukiwaniach pracy, warto napisać dobre (czyli wyczerpujące) CV.  Powinno z niego jasno wynikać, w jakich technologiach kandydat do tej pory pracował i jak do tej pory zdobywał doświadczenie. W rozpatrzeniu kandydatury z pewnością pomoże zamieszczenie w CV linku do portfolio czy też repozytorium. To, o czym warto pamiętać, to, że wysłanie CV nic nie kosztuje – warto próbować i wysyłać swój życiorys, nawet odpowiadając na takie oferty pracy, gdzie nie spełnia się wszystkich wymagań.

Przed rozpoczęciem poszukiwań pracy, warto również uzupełnić profile na portalach networkingowych dla profesjonalistów (jak Linkedin czy Goldenline). W tych miejscach można znaleźć aktualne oferty pracy, a z drugiej strony jest się widocznym dla rekruterów, którzy wyszukują kandydatów do swoich projektów rekrutacyjnych. Im bardziej szczegółowo wypełniony profil, tym wyżej profil kandydata pokazuje się w wyszukiwaniach head hunterów. Dlatego też warto poświęcić nieco czasu i wzbogacić swój profil o takie informacje jak: historia zatrudnienia (nazwa pracodawcy, stanowisko, zakres obowiązków), umiejętności (nazwy znanych technologii, języków programowania, baz danych, frameworków, bibliotek i innych), znajomość języków obcych itp.

Jak widać powyżej, jest wiele czynników, które mogą pomóc w znalezieniu pierwszej pracy. Każdy z powyższych punktów zakłada mniejszy lub większy wysiłek ze strony początkującego programisty, choć oczywiście czasem przydaje się łut szczęścia. Dlatego każdemu czytelnikowi tego tekstu życzę zarówno uporu i determinacji, ale też farta, który pomoże nadrobić początkowe niedostatki wiedzy. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj również

Najciekawsze w Rekrutacja

Perks for you: więcej o pracy w STX-ie

Tematów zahaczających o rozmowy rekrutacyjne, ich przebieg i treść nigdy dość na naszym blogu. Wydawałoby się, że to zagadnienie jest już wyczerpane, jednak kolejna rozmowa inspiruje nas do następnego wpisu na blogu. Słowniczek pojęć rekrutacyjnych, seria wpisów Poznajcie nas: Tech Recruitment team oraz rekrutacja w STX Next bez tajemnic zostawiły otwarty, nie mniej ważny, temat rekrutacyjny – temat benefitów, dodatków i […]

Nowy rok, nowy zawód: droga do Junior Python Developera

Jak mawiają klasycy: ‘Nowy Rok, nowe postanowienia’. Dla kogoś to okazja, aby zaplanować przeczytanie 52 książek, zacząć się zdrowo odżywiać, a dla kogoś to okazja zmienić pracę lub, co więcej, zmienić zawód! Dzisiaj mowa o tym ostatnim – nowy rok, nowy zawód: droga do Junior Python Developera. Jak zacząć przygodę z programowaniem? Jak dostać pierwszą pracę jako programista? O […]

STX Next | Słowniczek pojęć rekrutacyjnych

O rekrutacji w STX Next pisaliśmy już dużo. Kulisy rekrutacji miękkiej/technicznej, pytania, spotkania, porady – po to wszystko możesz w każdej chwili sięgnąć na naszego bloga. Wydawałoby się, że o rekrutacji już powiedzieliśmy wszystko, ale wychodząc naprzeciw często zadawanym pytaniom, wracamy do Ciebie z kolejną porcją przydatnej wiedzy o STX-ie. Wybierasz się do nas na rekrutację […]

Czytaj więcej

Kontakt

Masz pytania? Chętnie na nie odpowiemy!