Innowacyjne projekty Fintech w STX Next

Projekty FinTech zdobywają coraz większą popularność wśród organizacji, które decydują się na stworzenie i dostarczenie konkurencyjnych narzędzi w sektorze finansowym. Świat dynamicznie się zmienia i cyfryzuje, dlatego jesteśmy świadkami dużych zmian w sposobnie zarządzania środkami płatniczymi, niezależnie czy są one tradycyjnymi walutami, czy też krypto.

Branża FinTech jest istotną częścią naszego obszernego portfolio, projekty realizowane są w wielu krajach, między innymi w Wielkiej Brytani, Indonezji czy Stanach Zjednoczonych. Projekty te różnią się nie tylko lokalizacją klientów, ale też stackiem technologicznym czy wyzwaniami stawianymi przed naszymi zespołami developerskimi. Projekt FinTech nie ma przed nami tajemnic – oto pięć przykładowych realizacji, z którymi się zmierzyliśmy w ostatnich latach.

Credit Rubric

Kraj: Wielka Brytania

Stack: Python, Angular, Flask, React, Node.Js, Selenium, Docker, MongoDB

Wiele przeprowadzonych badań opierających się na istotnych zmiennych oraz elastyczność zespołu i współpraca wykwalifikowanych developerów – to słowa, które dobrze podsumowują nasze zaangażowanie w ten projekt, który zakończył się skutecznym wdrożeniem.

Credit Rubric to brytyjska platforma analizy danych dla europejskich papierów dłużnych. Credit Rubric jest również częścią grupy Acuris, która zajmuje się badaniem danych finansowych.

Naszym zadaniem było stworzenie narzędzia, które pozwoli użytkownikom wyszukiwać obligacje wysokodochodowe i wyświetlać ich szczegóły, w tym statystyki wyników finansowych i obliczenia rentowności. Największym wyzwaniem, które nas spotkało podczas realizacji tego projektu, było stworzenie takiego rozwiązania, które w jak najlepszym stopniu pomoże w podejmowaniu decyzji traderom. Musieliśmy w dużej mierze opierać się na przeprowadzonych badaniach i zmiennych, które uzgodniliśmy z naszym klientem. Działania miały na celu optymalizację i ułatwienie ich zadań.

W jaki sposób użyliśmy potrzebnych narzędzi?

  • Szereg usług Node.js REST, które komunikują się ze sobą za pośrednictwem protokołu HTTP.
  • Baza danych NoSQL do przechowywania informacji.
  • Angular używany do zaplecza administracyjnego.
  • React używany do frontendu subskrybenta.
  • ElasticSearch do indeksowania i wydajnego wyszukiwania danych.
  • Dodatkowa usługa Pythona, która otacza kalkulator zysku z obligacji w interfejsie API HTTP.
  • Oddzielna usługa worker do importowania danych ze źródeł zewnętrznych.

Vyze

Kraj: Stany Zjednoczone

Stack: Python, Angular, Django, JavaScript, Jenkins, Docker, Git, Jira, Raml

Praca w STX Next z tak dużą i doświadczoną firmą jak Vyze była wielką przyjemnością, a świadomość, że nasze rozwiązania docierają za ocean – niepowtarzalnym doświadczeniem. Vyze to wiodąca firma w dziedzinie technologii finansowych dla detalistów i producentów. Wcześniej znany jako NewComLink, Vyze zebrał 13 milionów dolarów w ramach finansowania serii B w 2016 r., a od 2019 roku stała się częścią MasterCard.

Jakie było nasze zadanie?

Wyzwaniem dla Vyze było rozwinięcie wewnętrznego zespołu programistycznego z dużą wiedzą i doświadczeniem w tworzeniu złożonych aplikacji webowych. Zbudowanie mocnego teamu było tym bardziej kluczowe, że świat finansów nie wybacza pomyłek, a musieliśmy od zera zbudować rozwiązania, które w żaden sposób nie bazowały na dotychczas istniejących platformach finansowania.

Nasz team nie tylko rozwija najnowocześniejszą aplikację fintechową, ale także współpracuje z Vyze w celu wdrożenia najlepszych praktyk Scrum.

Sofi

Kraj: Indonezja

Stack: Python, Django, React, Jenkins, AWS, Elasticsearch, Google Firebase, GraphQL, PostreSQL, Docker, Jira

Sofi to mobilna usługa składania wniosków o pożyczkę, która oszczędza czas i wysiłek indonezyjskich pracowników. Pozwala użytkownikom odejść od męczącego procesu ubiegania się o pożyczkę w trybie offline i przejść na płynną obsługę mobilną.

Realizując projekty fintech często zadajemy sobie pytanie, jak sprawić, by użytkownik przez cały proces korzystania z aplikacji nie pomyślał, że czegoś nie potrafi zrobić. Idąc tym tokiem myślenia, stworzyliśmy dla pracowników niezawodną, nowoczesną aplikację na Androida, która ułatwia cały proces ubiegania się o pożyczkę. Każda akcja jest bezpieczna i skatalogowana.

Bardzo ważne dla nas, jako wykonawcy, było dopilnowanie bezpieczeństwa procesu, ponieważ drobne pożyczki (takie jak chwilówki) są w Indonezji bardzo popularne, ale w większości obsługiwane są przez pracodawców, a nie instytucje finansowe. Ten system nie jest bezpieczny dla firm, ponieważ to one biorą na siebie całe ryzyko finansowe. Pożyczki są również bardzo nieefektywne ze względu na wykorzystanie papierowych umów i dokumentacji.

Po wielu testach i usprawnieniach Sofi oferuje stabilny i niezawodny system pożyczkowy zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Pracownicy mogą żądać od swoich pracodawców zaliczki na poczet wynagrodzenia za pomocą aplikacji mobilnej.

Finstreet

Kraj: Niemcy

Stack: Python, Angular, Jenkins, Behave, Selenium, Django REST framework, MariaDB, Fabric, Jira, GitHub, Git, Slack

4 miesiące ciężkiej pracy, 9 osobowy team oparty na ciągłej integracji i działania oparte na rozwoju frontendu i backendu poparte przeprowadzonymi badaniami, to przepis na sukces i wygrany wyścig z czasem.

Finstreet to niemiecka platforma, która specjalizuje się w dostarczaniu innowacyjnych rozwiązań i technologii dla usług finansowych. Aplikacja tama na celu profesjonalizację procesów biznesowych i tworzenie prawdziwej wartości dodanej w sposób szybki, nieskomplikowany i skoncentrowany na korzyściach i potrzebach swoich klientów.

Z czym musieliśmy się zmierzyć?

Największym wyzwaniem Finstreet był wyścig z czasem. Nasz klient musiał stworzyć aplikację bankową w niecałe 4 miesiące. Aplikacja wymagała w pełni responsywnego projektowania stron internetowych, zapewniając jednocześnie najwyższą jakość doświadczenia użytkownika. Jednocześnie bezpieczeństwo aplikacji po stronie serwera było najwyższym priorytetem dla tego projektu bankowego.

STX Next zapewniło Finstreetowi zespół deweloperski składający się z 9 osób, w tym znajdowały się takie role jakScrum Master/Product Owner. Zespół sprostał wyzwaniu stworzenia aplikacji w niecałe 4 miesiące. Ich wysiłki zaowocowały responsywną aplikacją z doskonałym UX. Aplikacja spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa po stronie serwera.

Crexspace

Kraj: Austria

Stack: Python, Django, React, AWS, Docker, Django REST framework, Redux, Material UX

Dzięki sprawnemu zespołowi i dobremu zarządzaniu zadaniami, już w 4 tygodnie udało nam się stworzyć MVP, które przedstawiliśmy klientowi. Dlaczego poszło nam tak sprawnie? Każdy z członków teamu odpowiadał za inny obszar stacku technologicznego, co pozwoliło na optymalizację zadań. Nie bez znaczenia było również to, że projekt – po prostu – był interesującym wyzwaniem, które sprzyjało rozwojowi zespołu.

Crexspace to zupełnie świeży pomysł na startup prosto z Austrii. Koncepcja produktu jest prosta, ale potężna: umożliwia użytkownikom wymianę pieniędzy między innymi członkami społeczności, bez konieczności ponoszenia opłat bankowych i kosztów spreadu. Działa jako prosta strona internetowa z planem rozszerzenia na inne platformy w przyszłości.

Idea projektu, a jego wykonanie

Pomysł Crexspace jest prosty i innowacyjny, ale rynek firm FinTech skupiających się na wymianie walut jest dość nasycony. Naszym celem było sprawdzenie, czy pomysł naszego klienta ma szansę przebić się na rynek i trwale na nim zaistnieć. Ponadto, naszym głównym wyzwaniem było poradzenie sobie z bardzo krótkimi ramami czasowymi oraz możliwość odświeżania kursów walut w czasie rzeczywistym.

“Crexspace jest rozwijany przez dość mały zespół, w którym wszyscy skupiają się na różnych częściach stosu technologicznego. Największym wyzwaniem realizując projekty FinTech było dla mnie zintegrowanie zewnętrznego API dostawcy kursów walut z naszą platformą i stworzenie reguł dostępu, ponieważ jest to najważniejsza część tego produktu.” – Damian Brzoskowski, Python Developer

Zbudowaliśmy prosty Minimum Viable Product (MVP) i dostarczyliśmy użyteczne rozwiązanie w 4 tygodnie. Jak to zrobiliśmy:

  • zaczęliśmy od szczegółowych warsztatów Product Design z klientem,
  •  zaprojektowaliśmy całą nawigację i layout oraz niektóre części brandingu,
  • od podstaw zbudowaliśmy frontend React z wykorzystaniem komponentów Material UI, komunikując się z backendem Pythona Django REST,
  • wdrożyliśmy to wszystko na Amazon AWS.

Crexspace ma zamiar zrewolucjonizować sposób, w jaki postrzegamy wymianę walut, a my liczymy na ich sukces.

Projekty fintech to jedynie mała część naszego bogatego portfolio, po więcej informacji na temat naszych projektów zapraszamy na naszą stronę poświęconą produktom, które stworzyliśmy wraz z naszymi klientami.

https://www.stxnext.com/portfolio/

STX Next to ciągłe wyzwania i rozwój, dzięki któremu każdy z naszych pracowników odnajduje swoją ścieżkę kariery. Cieszymy się, że możemy tworzyć wspaniałe projekty z takimi ciekawymi ludźmi. Jeśli chcesz dowiedzieć się o nas trochę więcej zapraszamy do naszej zakładki Career!

Przeczytaj również

Najciekawsze w Bez kategorii

Workation – dlaczego warto wybrać się na wyjazd z zespołem?

Praca to miejsce, w którym spędzamy wiele godzin, i często wiąże się to z wieloma wyrzeczeniami. Dlatego też czasami warto wyrwać się z codziennej rutyny, a świetną okazją ku temu jest zespołowe workation, które ostatnimi laty znacznie zyskuje na popularności. Workation to nic innego jak wspólne spędzanie czasu na pracy, odpoczynku oraz integracji razem z […]

Jak zostać Data Engineering Specialist?

Data Engineering to istotna część nauki o danych. Obejmuje gromadzenie, przechowywanie, przetwarzanie i zarządzanie danymi, aby uczynić je zrozumiałymi i użytecznymi dla osób zajmujących się nimi naukowo i innych – członków projektu czy klientów. W miarę jak nauka o danych zyskuje na znaczeniu w różnych branżach, rośnie również zapotrzebowanie na wykwalifikowanych inżynierów i inżynierki danych […]

Jak stworzyć projekt w Django? Jakie popularne aplikacje korzystają z tego frameworka?

Witaj w drugiej części tutoriala do Django. Dowiesz się z niej, jak stworzyć prosty projekt przy użyciu tego frameworka, a także zobaczysz, jakie popularne aplikacje, z których korzystasz na co dzień, są na nim oparte. Jeśli natomiast obce jest Ci pojęcie Django, odsyłamy do poprzedniej części poradnika. Jak skonfigurować podstawowy projekt lub aplikację Django Zanim […]

Czytaj więcej

Kontakt

Masz pytania?