Hydepark: poznajmy się na nowo

Koronawirus mocno zmienił postrzeganą przez nas “normalność” i dał do zrozumienia, że wiele aspektów naszego życia zawodowego ulegnie zmianie. Część z nas przez okres wakacyjny będzie nadal pracowała z urządzonych domowych biur, a część będzie powoli wracać do tzw. “normalności” znanej nam sprzed 3 miesięcy.

Powrót do biura, w którym nie było nas ponad 3 miesiące, może kojarzyć się z fabułą bajki ”WALL-E”, w której to Ziemia została całkowicie opuszczona przez ludzi. Bez względu na to, czy przy powrocie spotkamy robota WALLE-E, który przez ten cały czas strzegł naszego biura, czy spotkamy naszych kolegów i koleżanki, których już bardziej kojarzymy po ikonkach na Zoomie czy Google Meet, na pewno będziemy mieli mnóstwo tematów do rozmowy. 

Nauka języków, gra na gitarze, kursy online, haftowanie, zaliczanie kolejnych misji w GTA, a może 10 przeczytanych książek? Każdemu z nas w ciągu ostatnich 3 miesięcy na pewno udało się wrócić do tematów z list to-do lub zapomnianych hobby. Wielu z nas chętnie podzieli się opowieściami o swoich osiągnięciach w większej grupie osób i co ważne, chętnie na te tematy podyskutuje. 

W dzisiejszym wpisie opowiemy Wam o wydarzeniu Hydepark, które mieliśmy okazję organizować w STX’ie już niejednokrotnie – może się ono okazać idealnym rozwiązaniem na poznanie się na nowo, podzielenie się swoimi zainteresowaniami i to wszystko, rzecz jasna, z utrzymaniem #socialdistance


Hyde Park – królewski park? 

Dokładnie tak, Hyde Park to jeden z kilku królewskich parków w Londynie. Tak się składa, że miejscem, któremu nazwa Hyde Park zawdzięcza swoje potoczne znaczenie jest Speakers’ Corner – tzw. Kącik Mówcy był częścią parku, w której od 1800 roku dozwolono swobodnie wypowiadać się oraz omawiać wszelkie poglądy w imię wolności słowa (pod warunkiem nieobrażania królowej). Tego typu kącik nie był odosobnionym przypadkiem i był (i nadal jest) obecny w wielu innych londyńskich parkach, jednak historyczne początki tej nazwy sięgają właśnie Hyde Parku. 


Dalej były fora internetowe

Powyższa historia dała nazwę działom oraz wątkom na różnego rodzaju forach i serwisach internetowych, w których są prowadzone wolne dyskusje nieorganiczone żadnym tematem przewodnim. Cechą charakterystyczną tematów hydeparkowych jest również to, że nie są one ściśle moderowane. Są to dyskusje, w których jak najbardziej są dozwolone wątki poboczne, niezwiązane z tematyką serwisu – jest to idealne miejsce na tzw. off-topic. 


Hydepark w organizacji

Nazwa Hydepark zagościła nie tylko na forach internetowych, ale również w postaci spotkań offline w różnych organizacjach. Formą oraz istotą tego typu spotkań zainteresował się również nasz zespół. Początki spotkań Hydepark sięgają pilskiego oraz wrocławskiego biura STX Next – to tutaj zaczęliśmy spotykać się na luźne pogadanki na przeróżne tematy: od hobby poprzez zarządzanie budżetem domowym, a kończąc na tematach technicznych. 


Pochwal się swoim hobby 

Jakiś czas temu we wrocławskim oddziale organizowaliśmy Hyde Park, który, co prawda miał temat przewodni, ale był bardzo obszerny i pozwolił każdemu z uczestników opowiedzieć o swoich zainteresowaniach. Każdy z uczestników miał przygotowane stoisko, na którym mógł zaprezentować wszystkie rzeczy nawiązujące do tematyki i zakresu hobby. 

W taki oto sposób pozostali uczestnicy mogli wybrać interesujące ich stoisko i posłuchać o fotografii analogowej, rzeźbieniu w drewnie, hand-made biżuterii, a śmiałkowie mieli okazję wypróbować swoich sił w olimpijskiej konkurencji – szermierce.  


Od Hydeparku do Hackathonu

Przykład pilskiego oddziału STX Next pokazuje zupełnie inną odsłonę Hydeparków oraz dowodzi, że takie inicjatywy mogą zrodzić pomysły na kolejne firmowe wydarzenia. Tematyką jednego z pilskich Hydeparków były nowe technologie. Tak się stało, że tematy związane z Internet of Things cieszyły się ponadprzeciętnym zainteresowaniem. Po burzliwych dyskusjach wspólnie postanowiono zorganizować hackathon IoT, do którego nasi pilscy koledzy i koleżanki zaprosili pozostałe 4 oddziały: poznański, łódzki, wrocławski oraz gdański. Zachęcamy do przeczytania relacji z hackathonu: Hackathon IoT w STX: W teamie siła.

Z uwagi na swoją prostotę oraz dowolność spotkania Hydepark dają nam dużą swobodę pod kątem formy, miejsca oraz tematyki. 3-miesięczna przerwa z pewnością zgromadziła wiele tematów, które, jak już wrócimy do biura na stałe, możemy omówić w firmowej kuchni, sali konferencyjnej lub zwyczajnie na świeżym powietrzu w parku. 


Źródło zdjęcia głównego: Photo by Will Paterson on Unsplash

Przeczytaj również

Najciekawsze w Biuro

Praca w STX-ie w dobie pandemii: zdalne wszystko

To już 4 tydzień, kiedy cała nasza firma pracuje zdalnie. Wśród ponad 350-osobowej społeczności STX-owiczów mamy zarówno zapalonych zwolenników tej formy pracy, jak i osoby, dla których praca zdalna jest czymś zupełnie nowym. Cała nasza społeczność stara się nawzajem wspierać się dobrymi praktykami, dyskutować na czacie o wadach i zaletach, bądź też pokazywać w trakcie […]

Jak radzimy sobie z pracą zdalną w STX Next w dobie pandemii koronawirusa?

Temat pandemii koronawirusa nie schodzi z nagłówków gazet i portali informacyjnych. W dość szybkim czasie firmy musiały przystosować się do zmian, jakie zaszły na rynku, często przekształcając swoją pracę w stu procentach zdalną. W STX Next również sprawnie przeszliśmy na home office. Zapytaliśmy naszych managerów jak ta zmiana wpłynęła na ich pracę, a także naszych […]

STX Next HQ: konferencja prasowa

Nowe biuro i jego atrakcyjne przestrzenie stały się dla nas pretekstem do zorganizowania pierwszej w historii STX-owej konferencji prasowej. Mieliśmy okazję zaprezentować charakterystykę STX Next, przeprowadziliśmy debatę na temat rynku IT w regionie: “Czy Poznań może być Doliną Krzemową?”, a także zaprezentowaliśmy case study dotyczące brandingu nowego biura. Serdecznie zapraszamy do relacji!

Czytaj więcej

Kontakt

Masz pytania?