Hackathon IoT w STX: W teamie siła

Na początku była pasja związana z tematyką IoT. Następnie – Hyde Park oraz warsztaty z Internet of Things zorganizowane w Pile. Ponadprzeciętne zainteresowanie tematem musiało mieć przełożenie na jego kontynuację, tym razem już na większą skalę. W miniony piątek podczas hackathonu IoT zespoły we wszystkich pięciu STX-owych miastach tworzyły platformę monitorującą jakość powietrza.

Hackathon IoT w gdańskim STX next

Tygodnie przygotowań, montaż i testowanie prototypów, praca nad koncepcją warsztatów, dopracowywanie ich szczegółów, potem – zamówienie i złożenie komponentów, aż wreszcie – opracowanie scenariusza hackathonu i znalezienie wspólnej daty.

Choć może nie brzmi to zbyt skomplikowanie, przygotowanie hackathonu, który odbędzie się w pięciu oddziałach w tym samym czasie, to niemałe zadanie, angażujące czas i energię wielu osób.

Sam pomysł na hackathon wydawał się stosunkowo prosty: zależało nam na tym, by w jeden wieczór, w pięciu biurach STX Next, zgromadzone tam osoby wspólnie stworzyły platformę monitorującą jakość powietrza. Tematyka hackathonu wynikała nie tylko z zainteresowań osób, ale idealnie wpasowała się w obszar nowych technologii, wdrażanych w tym roku do firmy.


Piła – kwatera główna

platforma monitorująca jakość powietrza IoT

Całość hackathonu sterowana była za pomocą wideo-konferencji, zaś naszą „kwaterę główną” stanowił oddział STX Next w Pile, gdzie dwójka organizatorów – Łukasz Karbownik oraz Paweł Kucmus – podpowiadali, w jaki sposób prawidłowo zmontować urządzenia oraz na bieżąco odpowiadali na wszelkie pojawiające się pytania.  

– Największe wyzwanie? Myślę, że opracowanie struktury eventu, dzięki której wszystkie biura i zespoły będą mogły pracować efektywnie – mówił jeszcze przed rozpoczęciem hackathonu Łukasz Karbownik, na co dzień pełniący rolę Javascript Developera w pilskim oddziale STX Next.

– Ważne dla nas było to, aby każde biuro posiadało wszystkie potrzebne zasoby oraz informacje niezbędne do ukończenia eventu, ale jednocześnie miały pole do wykazania się kreatywnością – dodaje Łukasz.

– Pole do kreatywności? Zdecydowanie! – wtóruje mu Paweł KucmusPython Developer i Team Leader jednego z największych zespołów. Z mojej perspektywy kluczowe było przygotowanie wszystkiego tak, by zminimalizować szansę popełnienia błędów, a tych – ze względu na sprzęt – nie brakowało – uzupełnia. – Sprzęt, na którym pracowaliśmy, mikrokontrolery ESP8266 i ESP32, jest delikatny, a dla uczestników, którzy wcześniej mogli nie pracować z takimi urządzeniami, zasad postępowania z nim mogło być dużo – kończy Paweł.


Zespoły samodzielne

platforma monitorująca jakość powietrza IoT stx next

Przez ponad 6h ponad 30 uczestników z pięciu miast montowało czujnik, przygotowywało frontend oraz backend.

– Powiem szczerze, zaskoczyła mnie samodzielność wszystkich zespołów, które szybko zorganizowały sobie pracę i w stosunkowo krótkim czasie stworzyły działające prototypy sensorów – opowiada Łukasz Karbownik. – Zespoły doskonale poradziły sobie ze „sprzętowym” etapem zadania, polegającym na złożeniu prototypu z dostępnych części, jak i późniejszym ich oprogramowaniem przy użyciu języka MicroPython – uzupełnia współorganizator hackathonu.

– Urządzenia, które zbudowaliśmy, były przede wszystkim skupione wokół sensora jakości powietrza, jednak nie była to jedyna stworzona rzecz – opowiada Paweł. – Do sensora dodaliśmy indywidualnie sterowane diody LED, termometr, higrometr, wyświetlacz OLED. Same urządzenia zaś łączyły się z siecią WiFi publikowały wyniki pomiarów do serwera MQTT. Pobrane rezultaty były więc dostępne dla innych biur – uzupełnia Paweł.


Prowadzącym być

zdalny hackathon stx next

Choć dla niektórych prowadzenie tego typu wydarzenia to przysłowiowa bułka z masłem, dla osób odpowiedzialnych za organizację STX-owego hackathonu zadbanie o komfort uczestników i ogarnięcie pięciu miast, było dość wymagającym zadaniem.

– Dla mnie osobiście największym wyzwaniem była trudność bycia prowadzącym – uśmiecha się Paweł Kucmus. – Okazało się, że nie jesteśmy aż tak medialni! – dodaje Paweł, nie kryjąc małego zakłopotania.

– Co zaskoczyło mnie podczas eventu? Myślę, że kreatywność jego uczestników. Zbudowaliśmy naprawdę różnorodne sensory, powstały różne wersje aplikacji, z czego oczywiście bardzo się cieszę – dodaje.

Choć przygotowane rozwiązania dostępne będą na razie tylko wewnętrznie, niewykluczone, że za jakiś czas zostaną one wystawione publicznie.


Do wyboru, do koloru

platforma monitorująca jakość powietrza IoT

– Prototypy oraz aplikacje powstałe podczas eventu mogłyby mieć szersze zastosowanie i rozważamy udostępnienie platformy szerszej publiczności – podsumowuje Łukasz. – Z pewnością czeka nas jeszcze trochę pracy, zanim urządzenie i platforma będą mogły być wypuszczone na produkcję. Być może uda się to osiągnąć na kolejnym evencie tego rodzaju – dodaje.

– To może ja ze swojej strony dodam, że podczas hackathonu powstało kilka wersji aplikacji agregujących dane i pięknych interface’ów, jedno z biur pokusiło się nawet o stworzenie wersji mobilnej – mówi Paweł. – Wierzę, że za jakiś czas będziemy w stanie wypuścić finalną wersję, która będzie mogła być dostępna dla szerszej publiczności – podsumowuje.


W oczekiwaniu na więcej

Czy STX-owy hackathon uznać można za udany? Zdecydowanie tak. Po raz pierwszy bowiem impreza – do tej pory organizowana lokalnie – odbyła się w każdej z lokalizacji STX Next.

Zaangażowanie ponad 30 osób biorących udział w hackathonie pokazało, że jest to kierunek, w którym warto podążać.

Czy było idealnie? Pewnie, że nie – zawsze przy tego typu imprezie nie będzie w stanie przewidzieć się wszystkiego, choćby zdarzeń losowych. Te w jednym z biur spowodowały, że z licznej grupy osób została dosłownie garstka uczestników.

Wiemy jednak, że pewnych rzeczy nie przewidzi nawet najbardziej dokładnie przygotowany plan. Wciąż jednak wierzymy w potencjał organizowania tego typu imprez i będziemy obraną drogą podążać.

– Widząc entuzjazm, jakim wykazali się uczestnicy, dostrzegam potencjał na organizację kolejnych eventów tego typu. Mogę obiecać jedno: będziemy kontynuować swój rozwój w obszarze IoT i niewykluczone, że za jakiś czas zrodzii się pomysł na kolejny ciekawy event, w którym będą mogły wziąć udział wszystkie biura – kończy Łukasz Karbownik.

Trzymamy za słowo!

Przeczytaj również

Najciekawsze w Wydarzenia

To nie czas na obojętność. STX Next i działania dla Ukrainy

Poziom zaskoczenia związanego z niesprowokowaną agresją Rosji można opisać na skali w tych samych wartościach, co ludzką pomoc Ukrainie w odpowiedzi na tę inwazję. Zaangażowanie, samoorganizacja i chęć pomocy przeszła oczekiwania być może nawet samych pomagających. Bo to, do czego jesteśmy zdolni, często ujawnia się właśnie podczas kryzysów. Kryzys, z którym mamy do czynienia obecnie, […]

STX Next na Just Join Olympics,
czyli turkusowe koszulki w akcji

Pierwsze wrażenie po wejściu na Stadion Leśny w Sopocie? Zielono, rześko, słonecznie, z megafonów rozlega się zaangażowany głos spikera, po murawie przechadzają się zawodnicy w kolorowych koszulkach, a pośród nich wyróżniają się turkusowe barwy STX-a  – niemal czuć wibrującą w powietrzu energię i wszechobecne podekscytowanie. Wracamy do wydarzeń z 5 września, aby przypomnieć sobie, jakim próbom […]

Hydepark: poznajmy się na nowo

Koronawirus mocno zmienił postrzeganą przez nas “normalność” i dał do zrozumienia, że wiele aspektów naszego życia zawodowego ulegnie zmianie. Część z nas przez okres wakacyjny będzie nadal pracowała z urządzonych domowych biur, a część będzie powoli wracać do tzw. “normalności” znanej nam sprzed 3 miesięcy. Powrót do biura, w którym nie było nas ponad 3 […]

Czytaj więcej

Kontakt

Masz pytania?