Hackathon Computer Vision w STX-ie: jak to było?

Hackathon Computer Vision to kolejny hackathon, który został w całości wymyślony i przeprowadzony przez jednego z naszych doświadczonych programistów z poznańskiego STX-a. Inną taką imprezą był zeszłoroczny Hackathon Machine Learning, o którym już dwukrotnie pisaliśmy na blogu (klikklik).


Skąd pomysł na Computer Vision Hackathon?

Tym razem mieliśmy świetną wymówkę do organizacji kolejnego maratonu programowania – w tym roku poznański STX planuje zmienić biuro na większe i bardziej nowoczesne. W związku z tym postanowiliśmy zaszaleć i w nowej siedzibie zastosować rozwiązania oparte na Computer Vision, by codzienne przechadzanie się biurowymi korytarzami nie było nudne.

W ramach przygotowania uczestników do hackathonu, Maciek, pomysłodawca i główny organizator, przygotował krótki wykład oraz listę materiałów, które mogły okazać się pomocne w czasie walki z kodem. Niezależnie od tej pomocy, każda z drużyn w dniu wydarzenia zmierzyła się z niejednym wyzwaniem (żeby nie nazwać tego nieskończoną liczbą mniejszych lub większych problemów).

4 drużyny i 8 godzin pracy

IMG_0033.JPG

Zawodnicy mieli za zadanie przygotować projekty oparte o Computer Vision, a dokładniej miała to być interaktywna aplikacja przetwarzająca w czasie rzeczywistym obraz z kamery. Drużyny popisały się nie lada pomysłowością – w czasie maratonu powstał odpowiednik takich klasyków jak Guitar Hero czy Tetris w edycji Fit, gdzie sterowanie zamiast klawiatury odbywało się całym ciałem zawodnika.

Dużym wyzwaniem było wyłonienie zwycięzców, ponieważ każdy z pomysłów był ciekawy. Kryteria oceny konkursu wynikały z jego nadrzędnego celu, i były trzy: Efekt WOW – czyli stopień zachwytu laika, Stopień zaawansowania zastosowanych technologii oraz czas niezbędny na wdrożenie projektu w nowym biurze.

Ostatni imbazaur wygrywa!

Po długich naradach jury ogłosiło zwycięską drużynę Ostatni imbazaur składającą się z jednego członka. Tomek, będący sobie tego wieczoru sterem, żeglarzem i okrętem, przygotował grę muzyczną nawiązującą swoją mechaniką do Guitar Hero. Jego praca wyróżniła się zastosowaniem TensorFlow w przeglądarce do wykrywania pozy, przez co nie tylko robiła wrażenie, ale była gotowa działać na praktycznie każdej platformie.

Drugie jak i trzecie miejsce wygrały projekty Python’owe, odpowiednio Bubbles oraz Fittris. Bubbles pomimo swej prostoty, ot to identyfikacja twarzy przy użyciu sieci neuronowej z graficznym overlay, zdobył maksimum punktów w kategorii Efekt WOW dzięki prostocie i angażowaniu nawet pasywnych obserwatorów. 

blog - zdjecie.png

Fittris wyróżnił się nie tylko doskonałym pitch-em produktu, ale także sprytnym zastosowaniem obrazu z kamery jako swego rodzaju uniwersalnego kontrolera emulującego klawiaturę – co oznacza, że to samo rozwiązanie swobodnie może zostać zastosowane w innych grach, bez ich modyfikacji.

Uczestnikom raz jeszcze dziękujemy za świetną zabawę i niepowtarzalną atmosferę wydarzenia.
Do zobaczenia na kolejnym hackathonie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj również

Najciekawsze w Wydarzenia

STX Next Dev Academy: cenna lekcja nauczania

Czy w 6 sobót można z junior developera stać się zaklinaczem Pythona? Można, jeśli uczysz się od najlepszych praktyków, którzy wiedzą na czym naprawdę warto się skupić, tworząc kod, którego nie powstydzi się żaden programista! W STX Next wierzymy, że jednym z przywilejów bycia ekspertem jest nie tylko posiadanie wiedzy, ale przede wszystkim możliwość dzielenia […]

Rok 2019 w STX Next | Plan wykonany w 200%

Ponad 150 nowych osób dołączających do STX-a, prawie tyle samo eventów wewnętrznych i zewnętrznych organizowanych przez firmę. Do tego długo oczekiwane przenosiny naszej siedziby w Poznaniu do nowej lokalizacji, pierwszy event z serii Has Power za granicą, otwarcie oddziału firmy w Holandii, a także pierwsza, zewnętrzna konferencja IT Power Summit. Rok 2019 był dla nas […]

Power IT Conference by STX Next za nami!

Znacie to uczucie, gdy robicie coś po raz pierwszy? Szczyptę ekscytacji, połączoną jednocześnie z nutką niepewności i lekkim zdenerwowaniem? Dokładnie takie emocje towarzyszyły nam pod koniec października, gdy po raz pierwszy w historii organizowaliśmy zewnętrzną konferencję Power IT by STX Next. Po dniu pełnym wrażeń, bogatsi o kolejne nowe doświadczenie, wiemy jedno: była to pierwsza, ale […]

Czytaj więcej

Kontakt

Masz pytania? Chętnie na nie odpowiemy!