Hackathon Computer Vision w STX-ie: jak to było?

Hackathon Computer Vision to kolejny hackathon, który został w całości wymyślony i przeprowadzony przez jednego z naszych doświadczonych programistów z poznańskiego STX-a. Inną taką imprezą był zeszłoroczny Hackathon Machine Learning, o którym już dwukrotnie pisaliśmy na blogu:


Skąd pomysł na Computer Vision Hackathon?

Tym razem mieliśmy świetną wymówkę do organizacji kolejnego maratonu programowania – w tym roku poznański STX planuje zmienić biuro na większe i bardziej nowoczesne. W związku z tym postanowiliśmy zaszaleć i w nowej siedzibie zastosować rozwiązania oparte na Computer Vision, by codzienne przechadzanie się biurowymi korytarzami nie było nudne.

W ramach przygotowania uczestników do hackathonu, Maciek, pomysłodawca i główny organizator, przygotował krótki wykład oraz listę materiałów, które mogły okazać się pomocne w czasie walki z kodem. Niezależnie od tej pomocy, każda z drużyn w dniu wydarzenia zmierzyła się z niejednym wyzwaniem (żeby nie nazwać tego nieskończoną liczbą mniejszych lub większych problemów).


4 drużyny i 8 godzin pracy

IMG_0033.JPG

Zawodnicy mieli za zadanie przygotować projekty oparte o Computer Vision, a dokładniej miała to być interaktywna aplikacja przetwarzająca w czasie rzeczywistym obraz z kamery. Drużyny popisały się nie lada pomysłowością – w czasie maratonu powstał odpowiednik takich klasyków jak Guitar Hero czy Tetris w edycji Fit, gdzie sterowanie zamiast klawiatury odbywało się całym ciałem zawodnika.

Dużym wyzwaniem było wyłonienie zwycięzców, ponieważ każdy z pomysłów był ciekawy. Kryteria oceny konkursu wynikały z jego nadrzędnego celu, i były trzy: Efekt WOW – czyli stopień zachwytu laika, Stopień zaawansowania zastosowanych technologii oraz czas niezbędny na wdrożenie projektu w nowym biurze.


Ostatni imbazaur wygrywa!

Po długich naradach jury ogłosiło zwycięską drużynę Ostatni imbazaur składającą się z jednego członka. Tomek, będący sobie tego wieczoru sterem, żeglarzem i okrętem, przygotował grę muzyczną nawiązującą swoją mechaniką do Guitar Hero. Jego praca wyróżniła się zastosowaniem TensorFlow w przeglądarce do wykrywania pozy, przez co nie tylko robiła wrażenie, ale była gotowa działać na praktycznie każdej platformie.

Drugie jak i trzecie miejsce wygrały projekty Python’owe, odpowiednio Bubbles oraz Fittris. Bubbles pomimo swej prostoty, ot to identyfikacja twarzy przy użyciu sieci neuronowej z graficznym overlay, zdobył maksimum punktów w kategorii Efekt WOW dzięki prostocie i angażowaniu nawet pasywnych obserwatorów. 

Hackathon Computer Vision

Fittris wyróżnił się nie tylko doskonałym pitch-em produktu, ale także sprytnym zastosowaniem obrazu z kamery jako swego rodzaju uniwersalnego kontrolera emulującego klawiaturę – co oznacza, że to samo rozwiązanie swobodnie może zostać zastosowane w innych grach, bez ich modyfikacji.

Uczestnikom raz jeszcze dziękujemy za świetną zabawę i niepowtarzalną atmosferę wydarzenia.
Do zobaczenia na kolejnym hackathonie!

Przeczytaj również

Najciekawsze w Wydarzenia

To nie czas na obojętność. STX Next i działania dla Ukrainy

Poziom zaskoczenia związanego z niesprowokowaną agresją Rosji można opisać na skali w tych samych wartościach, co ludzką pomoc Ukrainie w odpowiedzi na tę inwazję. Zaangażowanie, samoorganizacja i chęć pomocy przeszła oczekiwania być może nawet samych pomagających. Bo to, do czego jesteśmy zdolni, często ujawnia się właśnie podczas kryzysów. Kryzys, z którym mamy do czynienia obecnie, […]

STX Next na Just Join Olympics,
czyli turkusowe koszulki w akcji

Pierwsze wrażenie po wejściu na Stadion Leśny w Sopocie? Zielono, rześko, słonecznie, z megafonów rozlega się zaangażowany głos spikera, po murawie przechadzają się zawodnicy w kolorowych koszulkach, a pośród nich wyróżniają się turkusowe barwy STX-a  – niemal czuć wibrującą w powietrzu energię i wszechobecne podekscytowanie. Wracamy do wydarzeń z 5 września, aby przypomnieć sobie, jakim próbom […]

Hydepark: poznajmy się na nowo

Koronawirus mocno zmienił postrzeganą przez nas “normalność” i dał do zrozumienia, że wiele aspektów naszego życia zawodowego ulegnie zmianie. Część z nas przez okres wakacyjny będzie nadal pracowała z urządzonych domowych biur, a część będzie powoli wracać do tzw. “normalności” znanej nam sprzed 3 miesięcy. Powrót do biura, w którym nie było nas ponad 3 […]

Czytaj więcej

Kontakt

Masz pytania?