Druk 3D: 5 porad dla początkujących

Ostatnimi czasy o druku 3D jest coraz głośniej. Drukowanie przyłbic na potrzeby walki z pandemią przy pomocy drukarek 3D (czy to prywatnie czy komercyjnie) znów przyciągnęło uwagę do tej technologii oraz jej możliwości. 

Wiecie czy nie, ale temat druku 3D nie jest obcy i dla nas, a szczególnie dla naszego pilskiego oddziału STX Next, w którym to mamy największy klub pasjonatów tej technologii. Zaangażowanie założyciela klubu – Pawła Kucmusa – doprowadziło do wielu pamiętnych wydarzeń. 

2 lata temu zostały zorganizowane pierwsze Targi Drukarek 3D w Pile, po drodze wydarzyło się kilka bardziej kameralnych spotkań warsztatowych, a od kwietnia nasza pilska drużyna włączyła się do akcji druku części do przyłbic – gotowy model był już dostępny w sieci, wystarczyło tylko zdobyć filament, wprowadzić konkretne ustawienia, no i zacząć drukować  (więcej pisaliśmy o tym w osobnym artykule: Druk przyłbic w pilskim STX Next: jak to się zaczęło?).

W dzisiejszym wpisie przygotowaliśmy 5 porad, które właściwie pokierują osoby początkujące i wskażą najważniejsze tematy, które warto poznać oraz przemyśleć przed dokonaniem inwestycji w dość kosztowne zajęcie jakim jest druk 3D. 


Po co to wszystko? 

Pierwsze pytanie, na które trzeba sobie odpowiedzieć nie należy do łatwych. Równie dobrze może się okazać, że kolejne hobby wcale nie jest nam potrzebne i była to jedynie chwilowa, kilkutygodniowa fascynacja kolejnym gadżetem. Ale jeśli jednak przemyśleliśmy sprawę i wiemy, że temat wziął się z faktycznego zainteresowania i konkretnej potrzeby, warto brnąć w to dalej i konkretnie zdefiniować do czego będziemy używać druku 3D. Po co tak dokładnie? Ponieważ od naszych odpowiedzi będą zależały kolejne ważne decyzje m.in. w jaki typ drukarki zainwestujemy, na jaki materiał się zdecydujemy i jak to się przełoży na zdefiniowane przez nas potrzeby. 


Poznaj swoją drukarkę

Temat dostępnych na rynku drukarek 3D jest tematem na osobny artykuł, a nawet na osobną książkę. Do wyboru drukarki można podejść z różnych stron. 

Drukować możemy z różnych materiałów: 

  • SLA lub DLP – druk z żywicy utwardzanej światłem lasera lub światłem projektora,
  • FDM/FFF – druk z roztopionego plastiku, 
  • SLS, SLM, DMLS – druk z proszku wymagający dodatkowych procesów obróbki po wydruku, 
  • druk z papieru. 

Nasze drukarkowe doświadczenia mogą być ograniczone budżetem, wówczas drukarki można podzielić na: 

  • niskobudżetowe (drukujące głównie z plastiku), 
  • średniobudżetowe (drukujące z plastiku, polimerów lub żywicy), 
  • wysokobudżetowe (drukujące ze wszystkich pozostałych materiałów i technologii). 

Poza tymi aspektami bardzo ważne jest poznanie podstawowych elementów drukarki oraz tego, w jaki sposób ze sobą współpracują (do każdego modelu drukarki z łatwością znajdziecie specyfikację techniczną w Internecie). Nieznajomość podstawowych elementów drukarki oraz oprogramowania może doprowadzić do straty czasu oraz pieniędzy, a tego przecież nie chcemy 🙂


Skorzystaj z gotowych projektów

Brak umiejętności pracy w CAD czy innych programach służących do modelowania geometrycznego nie jest czymś, co musi nas powstrzymywać przed rozpoczęciem pracy z drukiem 3D. 

Internet to cudowne miejsce, które oferuje szeroki wybór  stron z gotowymi modelami do pobrania, wydruku i do tego często bezpłatnie i bez potrzeby zakładania konta. Polecamy zrobić własny research, a poniżej znajdziecie odnośniki do kilku najbardziej popularnych stron oferujących gotowe projekty: 


Wykonaj pierwszy wydruk 

Zanim uruchomimy drukarkę i wydamy jej polecenie druku należy wykonać jej kalibrację oraz odpowiednio przygotować projekt. O ile kwestia kalibracji jest dość obszernym tematem ze względu na mnogość modeli drukarek, o tyle temat przygotowania projektu do druku jest bardziej uniwersalny.  

Do procesu kalibracji najlepiej podejść z dwóch stron: z jednej – nie odpuścić sobie zapoznania się ze specyfikacją techniczną i zaleceniami producenta, a z drugiej – przejrzeć kilka tutoriali na YouTubie, aby utrwalić wiedzę.

Z kolei przygotowanie modelu do druku zaczynamy od samego modelu (w formacie .stl) oraz programu, który przetłumaczy geometrię modelu na postać .gcode, który będzie zrozumiały dla naszej drukarki. Tego typu programy są nazywane “slicerami” i na początku przygody z drukiem 3D możemy sięgnąć po dość prosty, intuicyjny i darmowy program Cura. W momencie transformacji możemy ustawić i pozmieniać różnego rodzaju parametry wydruku jak np. jakość, powłoka, wypełnienie czy materiał. Wygenerowany .gcode jest zapisywany na karcie SD, którą wkładamy do drukarki i zaczynamy drukować.  W przypadku pierwszego oraz wszystkich kolejnych wydruków należy zwrócić szczególną uwagę na to, jak drukuje się pierwsza warstwa, która jest kluczowa dla całego modelu.


Korzystaj ze wsparcia społeczności 

W trakcie całej przygody z drukiem 3D będą nam towarzyszyć różnego rodzaju poradniki, książki, kanały YouTube oraz społeczności. Digitalowy świat daje nam wyjątkową możliwość korzystania z pomocy osób znajdujących się w różnych częściach globu, których łączy wspólne zainteresowanie. Zatem gorąco zachęcamy do dołączenia do lokalnych społeczności, międzynarodowych grup i serwisów internetowych, aby móc korzystać z wiedzy osób bardziej doświadczonych i dzielić się swoimi wydrukami. 

Życzymy powodzenia i udanych pierwszych wydruków!   

Przeczytaj również

Najciekawsze w Pozostałe

Odkryj Moc Spotkań Town Hall

Town Hall w firmie, czyli strategia na zespołową synergię Spotkanie Town Hall to platforma komunikacyjna, gdzie zarząd i dyrektorzy spotykają się z resztą organizacji ze wszystkich działów i szczebli, by w otwartym dialogu przedstawić osiągnięcia firmy, jej bieżące projekty i przyszłe kierunki rozwoju. To niezastąpiona okazja, by każdy mógł poczuć się częścią większego przedsięwzięcia i […]

Nauka DevOps – jak zacząć?

Nauka DevOps od podstaw nie jest łatwa. Nie bez przyczyny jednymi z najczęściej pojawiających się wyników w wyszukiwarce po wpisaniu hasła “devops” są: devops who know what czy devops where to start. Sprawdziliśmy to. Wychodzimy więc naprzeciw potrzebom tym, którzy szukają odpowiedzi na te i podobne pytania. Poniżej znajdziesz serię wyselekcjonowanych i praktycznych źródeł wiedzy, […]

Roślinny Tinder w React Native – mariaż dwóch pasji

Programowanie w React Native to sposób, by wynieść swoje pasje typowo offline do zupełnie nowego poziomu. Nasz Hrad of React Native jest twórcą popularnej aplikacji do wymiany roślin, Plantswapp.

Czytaj więcej

Kontakt

Masz pytania?