Certyfikowany architekt AWS: 5 pytań do praktyka

Jesteśmy pewni, że Amazona nie trzeba Wam przedstawiać – to jeden z największych dostawców rozwiązań w chmurze publicznej (zaraz obok Microsoftu i Google) istniejący pod nazwą AWS (eng. Amazon Web Services). Krążą pogłoski, że certyfikacje,  jakie oferuje AWS są jednymi z najtrudniejszych na rynku i właśnie dlatego postanowiliśmy zrealizować krótki wywiad z jednym z naszych certyfikowanych Solutions Architektów AWS. 

Każda z osób podchodzi do tego typu egzaminów z innych powodów: ktoś chce wykorzystać certyfikację jako pierwszą znajomość z AWS, ktoś skorzystał z budżetu szkoleniowego w firmie, dla kogoś to był warunek otrzymania awansu, a ktoś po prostu chce posiadać oficjalne potwierdzenie swojej wieloletniej i zaawansowanej znajomości AWS. 

W dzisiejszym wpisie Marek Bryling – Architekt i Senior Developer,  z wrocławskiego STX Next – opowie o swoich powodach, ale przede wszystkim o swoim doświadczeniu i dobrych radach dla osób planujących przystąpić do certyfikacji na AWS Solutions Architect na poziomie Associate.  Serdecznie zapraszamy do lektury. 


Marku, opowiedz kilka słów o sobie oraz o tym, jak na Twojej zawodowej liście kompetencji pojawił się AWS.

Jestem programistą, liderem technicznym i architektem oprogramowania. W branży pracuję ponad 20 lat i mam za sobą mnóstwo projektów, które to właśnie zafundowały mi kilka dosyć przekonujących przesłanek, dla których postanowiłem lepiej poznać środowisko AWS. 

Pierwszą przesłanką, i w tamtym czasie najważniejszą, było to, że byłem przeciwnikiem “chmury”. Jako programista i architekt widziałem głównie wady takich rozwiązań, ale rosnąca popularność i wszechobecność AWS nie zostawiła mi wyboru i postanowiłem je poznać.

Drugą przesłanką były projekty, w których uczestniczyłem. W jednym z nich AWS był szczególnie istotny, ponieważ od niego zależał proces tworzenia oraz utrzymania całego systemu, nie wspominając już o kosztach. Jako architekt, muszę patrzeć na projekt bardziej holistycznie uwzględniając punkt widzenia zespołu oraz klienta, jego potrzeby, koszty proponowanego rozwiązania oraz nakłady, jakie musi ponieść na jego późniejsze utrzymanie. 

Trzecią przesłanką była po prostu ciekawość. Firma, w której wówczas pracowałem, planowała zostać oficjalnych partnerem AWS, co również przełożyło się na moje przygotowanie do egzaminu i późniejszą certyfikację. Zarówno zdobyta wiedza, jak i certyfikat, odgrywają ważną rolę w trakcie rozmów z klientami oraz potencjalnymi pracodawcami. 


Jesteś obecnie certyfikowanym AWS Solutions Architektem – co to znaczy osobiście dla Ciebie, dla rekruterów atakujących Twój profil na LinkedIn oraz Twojego miejsca pracy? 

Większą wartość, niż w samym certyfikacie, widzę w zdobytej wiedzy. Przygotowując się do testu musiałem poznać te elementy chmury, które były dla mnie mniej ciekawe, ale druga strona tego medalu jest taka, że dzięki temu jestem lepszym programistą. 

Wiem, że mam większy wachlarz możliwości w doborze technologii i rozwiązań – jestem bardziej świadomy tego, co robię. Dla rekruterów dość często jest to jedna z kluczowych pozycji w CV. Większą wartość ma chyba tylko doświadczenie. 


Obecnie AWS oferuje certyfikację z różnych obszarów m. in. Solutions Architect, Developer, SysOps Administrator. Dlaczego wybrałeś akurat Architekta?

Wybrałem Architekta z kilku powodów. W pracy często pełnię taką rolę, a dzięki wiedzy zdobytej w czasie przygotowań do egzaminu jestem po prostu lepszy w tym, co robię. Znam wady i zalety AWS, dzięki czemu mogę podejmować bardziej świadome decyzje. 

Jeśli będę miał czas i możliwości, chętnie przystąpię do egzaminu SysOps Administrator. Mimo że to nie są ”moje kompetencje”, to i tak jestem pewien, że zdobyta wiedza pozwoli mi tworzyć rozwiązania o wiele łatwiejsze do utrzymania przez zespoły DevOps.


Podzielisz się dobrymi praktykami oraz radami w kontekście przygotowania się do egzaminu? Po jakie materiały może sięgnąć osoba, dla której certyfikacja będzie pierwszą znajomością z AWS?

Muszę przyznać, że dokumentacja AWS jest na bardzo dobrym poziomie. Na dedykowanej stronie AWS Certified Solutions Architect – Associate jest mnóstwo dodatkowych informacji, a w dodatku bardzo rozbudowana część z FAQ

Jeśli ktoś woli naukę poprzez wideo, moją pierwszą rekomendacją będzie kurs na udemy – AWS Certified Solutions Architect – Associate 2020. Osobiście nie mam dobrych doświadczeń z polskimi (i płatnymi) kursami prowadzonymi przez trenerów. Brałem udział w dwóch i żaden z nich (mimo “AWS Certified Solutions Architect“) nie przygotowywał do egzaminów, a był raczej dobrym wprowadzenie dla osób, które z chmurą nie miały żadnego doświadczenia.

Bardzo dobrym pomysłem jest kilkukrotne “zdawanie” egzaminów próbnych w formacie zbliżonym do egzaminu. Pytania nie są identyczne do tych na egzaminie, ale dobrze oddają sposób formułowania i typ pytań. Chcę zwrócić szczególną uwagę na dokładne czytanie pytań i odpowiedzi (w pytaniach z odpowiedziami wielokrotnego wyboru), ponieważ niektóre z nich zawierają haczyki.


Jak przebiega taki egzamin? 

Egzamin zdawałem w certyfikowanym ośrodku egzaminacyjnym, który można wybrać na podstawie swojego miejsca zamieszkania. Egzamin zawiera około 70 pytań z 5 domen i jest w całości prowadzony w języku angielskim. 

Test zawiera dwa rodzaje pytań: z odpowiedziami wielokrotnego wyboru oraz takie, w których udzielamy odpowiedzi pisemnej. Na odpowiedzi przeznaczone jest 120 minut, a osoba zdająca test jest zobowiązana do zachowania w tajemnicy pytań i pozostałych szczegółów dotyczących egzaminu, dlatego nie zdradzę nic więcej 😉

Powodzenia!

Przeczytaj również

Najciekawsze w Praca w STX Next

5 nietypowych projektów IT w STX Next

Pracując w software housie, można spotkać się z bardzo różnymi projektami realizowanymi dla klientów z czasem mocno nietypowych branż czy odległych zakątków świata. Tym sposobem nasi programiści wsparli swoim kodem na przykład: zakon buddyjski, producenta personalizowanych perfum, studio gamingowe, platformę do obrotu kryptowalutami czy też firmę walczącą z cyberprzestępczością. Jest to malutki wycinek naszego bogatego […]

STX-owy przegląd roku 2020

2020… Cóż to był za rok! Chapeau bas dla tego, kto planując go chwilę wcześniej, był w stanie przewidzieć jego dynamikę i to, co będzie się w nim działo. A jeszcze większe uznanie dla tych, którym – mimo że czasem dość mocno pod wiatr – swoje plany udało się zrealizować. Zapraszamy na tradycyjne, coroczne podsumowanie […]

Praca w STX-ie: 5 pytań do Testera

Za jakościowym i działającym oprogramowaniem stoi nie tylko dobrze napisany kod. STX-owy zespół testerski to mieszanka różnorodnych kompetencji i osobowości, która bez względu na poziom seniority jest zawsze doprawiona ekspercką dbałością o jakość.  Kontynuując cykl “Praca w STX-ie: 5 pytań do”, w dzisiejszym wpisie rozwiniemy temat testowania manualnego i automatycznego, łączenia kompetencji miękkich i twardych, […]

Czytaj więcej

Kontakt

Masz pytania?